Sosyal Medya Popilerimize Selam Olsun

2007 yılından sonra sosyal medya sanayi devrimine girdi. Bloglar, Facebook, Twitter, BlogTV son zamanlarda popüler olanlar ise Formspring, Ask.FM, Tumblr gibi bir çok sosyal paylaşım ağı adı verilen web siteleri ortaya fırladı. Popi kardeşlerimiz ise hiçbir boktan eksik kalmamak amacıyla bütün sitelerdeki üyeliklerini tamamladılar. Peki ne işe yaradı bunlar? Bu zamana kadar etrafta sus pus oturan çocuklar(ben de içindeyim) "ben aslında süper biriyim yeea, harikayım ama siz bilmiyorsunuz." anlamında bu web sitelerdeki açtığı üyeliklerle içinden geçen bütün düşüncelerin, hayal dünyasının anasını ağlattı. Aslında buraya kadar güzel, herkes her konuda düşüncesini paylaşıp, içini dökebiliyor, akraba fotoğraflarını girip "emmi oğlu maaşallah çok yakışıklı çıkmışsın.", "bizsiz gezmeler ha öyle olsun annenlere selamlar." yazabiliyordu. Ama bir anda apaçilerin ilk sürümü olan "emo"lar ortaya çıktı, yazı tipleri olsun, giyiniş ve fotoğraf çekme stilleriyle neredeyse ilkokullu olup bunlara kendini kaptırmayan kişi sayısı yok denecek kadar az sonradan gelen zaman tüneliyle zaten bütün geçmişin kara lekesi paylaşımlar itinayla siliniverdi. Zamanında apaçilere, emolara az sayıp sövmedik ama ondan daha tehlikelisi şu an internet aleminin amına koyan popi kardeşlerimiz. En belirgin ve yavşak örneklerinden bahsedeyim.

Ask FM'de popi olan kız profili: Genelde burdan sorulaştıkları gerçekte tanımadığı ama burda "çok tatlısın :)", "çok şirinsin .d.d" oynaşmalarıyla gelen erkeklerdir. Gerçekte tanıdıklarının yaptıkları işler ise "ALİ OSMAN KARABIÇAK?" tarzı isimler yazarak arkadaşının onun hakkındaki düşüncesini öğrenmek amacı taşır veya dedikoducu samimi olunmayan kız tarafının yazdığı "berkecan'la niye ayrıldınız yeaa çok yakışıyordunuz. .s.s.s" tarzı laf aramalı sorulardır. Arada bir kepçük ağızlı videolu cevap verip "yeaaa", "evet tatlım", "öyle oldu şekerim" laflarıyla ve elin sürekli saça gitmesiyle takipçi sayısını arttırma çabası da gözlerden kaçmaz. Genelde bu kızlara ölümüne yavşayan sorular dahi sorsan Ask.FM kızı seni hiç takmamasına rağmen başkalarına "üff baksana bunlarda benim peşimi hiç bırakmıyor, herkes beni sikmek istiyoo .s.s" havası vermek amacıyla bütün sikimsonik sorularını yanıtlar. Çok yaygın olan "fake" muhabbeti ayrı tabii ki hanım kızımız "ben çok güzelim yeaa, bakın bana fake bile diyorlar hihihi" düşüncesini etrafa yaymak için bütün "sen fakesiinn .s.s" türü sorulara "yok yeaa", "fakesem yazma!!" gibi cevaplar verir. Genelde buraya ilk üye olan kızlarımızın soru soranı olmadığı için Facebook'tan Twitter'dan soru sorulsun diye harcadıkları efor da gözlerden kaçmamaktadır.

Ask.FM'de popi olan erkek profili: Bu profili gördüğünüz yerde kaçın, kız profilinden kat ve kat daha tehlikeli bir sürü bunlar. Yaş aralığı 15-18 olmakla beraber genellikle hepsi videolu cevap vermeyi çok sever. Justin Bieber çakması gibi tipler çok var aralarında 1D, Beliber, Selenator kızlarımızda bunları çok tatlı bulur bunları bunlar arasında da zaten Justin Bieber'a karşı gelen tipler de çok nadir çıkar.(bknz:kızlara ben de sizin gibiyim imajı yaratmaya çalışmak) "çok tatlısın saçını yana atsana hihihi", "çok şekersin, yerim seni. :)))9))", "saçını yana atsana bi şirin şeyy. :)9))" sorularından bolca bulunur, genelde bunlara soru soran abaza erkeklerin sorduğu sorular ise "bir kızın en güzel yeri kalçası mıdır yoksa göğüsleri mi?" cevap:"peki gözleri nerde. :)99))" "ilk kaç yaşında milli oldun?" cevap:"bi siktir git, (buraya küfür giriniz)" bu cevapların amacı sakın sizi yanıltmasın kızlar bu erkeklerin amacı "bütün kızlar bana hasta var mı benim gibisi hehehe adriana istese vermiyorum, bir de size mi vereceğim?" amacı taşımakla beraber aynı zamanda "abaza değilim, diğer erkekler gibi asla değilim çok romantiğim." mesajı vermeye çalışmaktır ama bunlar külliyen yalan bu tipler sokakta görse üzerinize atlar aman dikkat. Bir de bunların popi olmalarını sağlayan en önemli etken kızların "götünü açar mısın cnm??" dese hay hay diyerek götünü açıp videolu cevap verecek yavşaklıkta olmalarıdır. Hepsinin göt baş açık evde 2 mekik çektikten sonra çıkan minik kaslarını Schwarzenegger edası ve gösterme isteğiyle çektiği(sadece karın bölgesi çekilen) boxer'ın viral reklamını yapan fotoğrafları vardır. Bu fotoğraflarını çekici bulan kızların ayrıca kafasını sikeyim.

Twitter'da popi olan kız profili: Bu kızların en amele versiyonu daha çok Instagram'dan ne bok yese fotoğrafını çekip koyacak, nereye gitse en az 50 tane "burda kaldıkkk", "burda yemek yedik çok güzel değil mi hihihi", "buraya sıçtık işte tuvalet", "bu arkadaşın köpeği cnm çok tatlı :)))" türü fotoğraf paylaşabilen tiplerdir. Tatilde check-in'in anasını ağlatır. Hepsinin kedili köpekli fotoğrafları olmazsa olmazlarıdır. Her gün "dışarı çıkıyorum", "kahvaltı çok güzel", "sivrisinekler ağzımıza sıçtı", "ayşe cnm çok tatlı. :))", "berkecanlarla havuz keyfi.", "annem zorla odamı temizletti.", "(popüler kültürü eleştirip aslında kendisininde popüler kültürünün kölesi olduğunu bilmeden yazdığı yazı)" tarzı günlük tutulsa yazılmayacak türden olağan faaliyetleri vardır. Bunları en ileri versiyonunu Tumblr kızlarımız oluşturmaktadır.

Tumblr'da popi olan kız profili: Hastalığın en son aşamasıdır. Aldıkları rumuzlar sikimsonik meyve-sebze, kek-pasta, meyve-kek, pasta-sebze kombinasyonlarından oluşur. (patlicanlikek, cilekliborek) Bu kızlar trafik haftasına slogan bulamaz ama yukarıdaki kombinasyonlar için de açıkçası fazla hayal gücü gerekmiyor. Açıklamaya etkileyici, marjinal bir şeyler yazarlar bulamayanlar da "buraya etkileyici bir şey yazdığımı farzedin hihihi" anlamına gelen cümleler yazarlar. Her popi kızın profilinde kemik gözlükle çekilmiş fotoğrafı olmazsa olmazlarıdır. Ne kadar moda öğesi saçma sapan ayakkabı, t-shirt tasarımı görseler paylaşır bu kızlar. "üff keşke türkiye'de de olsa yaa .s.s", "birisi bana bundan alsın. .s.s.s" en yaygın cümlelerdir. Kült film afişleri, filmlerden alınan kareler zaten boku çıkmış eylemler arasında bulunmaktayken aynı zamanda yabancı dizilerden alınan kareler de bir o kadar popülerdir. Çorba yapmayı bilmezler ama makaron resimlerini 5 öğün paylaşır aynı kızlar. "Solcuyum, devrimciyim, sosyalistim, kahrolsun kapitalizm!" der ama Starbucks, Converse gibi ne kadar kapitalist marka varsa bütün reklam yüklerini sırtlarına alır, gönüllü reklamcılık yaparak ortalığın anasını ağlatırlar. Dinledikleri paylaştıkları müzikler The Beatles, Led Zeppelin, Nirvana, Metallica, Aerosmith'den aşağı kalmasa da Serdar Ortaç, Demet Akalın mırıldanmaları sizi yanıltmasın. Favori erkeklere küfür edilen sebepler arasında regl sancısı vardır. "Yok regl olunca ortalığın anasını sikerim, yok bana bi erkek lazım karnımı ısıtacak, regl olunca her şeyin amına koymak istiyorum bir de erkek olmak daha zor diyorlar." Her ay belirli süre kızımızın bir tek belediyeye ilan vermediği kalır. Ama en kötüsü de Selin görünümlü Kezbanların sabah akşam öpüşmeli, sevişmeli, göt baş açık erkek resmi(yabancı olsa yeter kaslı olmasına gerek yok) paylaşıp sonrasında kendisine "güzelsin." diyen erkeğe abaza muamelesi yapması, "kıskanmadımmm. :))))" yazıp "ay ben utanırım, çok ayıp" demesi de olaya ayrı bir boyut kazandırır. Tüm bunları değerlendirip gerisine siz karar verin.

http://www.youtube.com/watch?v=AI94XBrz83E

Yorumlar
Yorum Yaz
Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin?
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...