Önemli Olan İç Güzelliği Yalanı - Alkışlarla Yaşıyorum

Önemli Olan İç Güzelliği Yalanı

Çoğumuz duyarız bu lafı. Kimimiz daha yeni tanıştığımız bir bayandan, kimimiz bir erkekten...

Bazımız yaşadığı tecrübeler gereği: "bak bak, nasıl da sallıyo. hadi len." derken bazımız ise: "böyle düşünüyo olabilir mi gerçekten? zaten iyi kalpli birine benziyor." diye düşünmekten alamayız kendimizi.

Fakat işin aslı çok değişiktir. Üzücüdür, kırıcıdır, çok fena yapar.

O nedenle ki, şimdiden söylüyorum; hoşlandığınız kişiden: "benim için dış güzellik birşey ifade etmiyor, önemli olan iç güzelliği canım." şekline benzer bir konuşma duyduysanız, bu yazıyı bir karakter daha okumayın, başka şeylere göz atın. Üzülmenizi inan istemiyorum. Ben insanları seviyorum çünkü. Herneyse.

Aslında tartışmaya çok açık bir konu. Çünkü bu cümleyi sarfeden kişinin yaşı, hayatı yaşamışlığı, tecrübeleri çok önemlidir.Çok uzatmadan lafa gireyim.


Bir önceki paragrafta söylediğim gibi yaş aralığı bu düşüncenin inandırıcılığın belirleyicisidir neredeyse. Bu lafı işittiğiniz 15-20 arası yaş grubu ise direk uzaklaşın arkadaşım o insandan.

Düşünsenize... 18 yaşında birisi size: "yaa canım dış görünüş önemli değil benim için. iç güzelliğe önem veriyorum ben. insan olsun yeter."

Hanginiz inanır buna? "Ben inanabilecek saflıktayım" diyorsanız yazının devamına bir göz atın. Bu arada saflıktan kastım elementler var ya? öyle saflık. saf altın... saf gümüş şeklindeki, alınmayın lütfen. Diyorum ya ben insanları seviyorum.

Yani dediğim gibi, neredeyse hiç kimse inanmaz buna, hatta bu söze şahit olan insanlar: "at ortaya yalanı seviyim(!) inananı" derler. öhö öhö.

Peki inandırıcı olmamasının sebebi nedir?

Bahsettiğim 15-20 yaş grubu henüz ergenler sınıfına girmekte, ve ergenler arasında bilirsiniz; arkadaş çevresine beğendirme, havalı sevgili, benim de sevgilim var olayları yaygındır.Bakın herkeste olay böyledir demiyorum yanlış anlaşılmasın. Şimdi "aaa ben öle değilim bi kere","çok zekisin sen bakıyorum" şekli yorumlar yapmayın, durun sakin. bir soluklanın yeğenim.

Ergen kişiden böyle bir cümle duyduğunuzda anlayın ki büyük ihtimal beğenilmediniz. "Beğenmezse beğenmesin, başka insan yok sanki" diye çıkışmayın hemen yahu, herkesin bir beğeneni vardır. Herkes, sizi beğenecek diye bir olay yok. Nedir bu egoistlik, narsistlik?

Neyse devam... Evet o kişiye göre fiziksel görünüşünüz onun için yeterli değil. Fakat büyük ihtimalle kişiliğiniz, konuşma tarzınız hoşuna gitmiştir. Bu cümlenin amacı, hafif sizin gaz pedalınıza basmak biraz da özgüven sağlamaktır size.Açıkça dile getiremese de işin özü şöyledir:

"benim tipim değilsin...benim aradığım yakışıklı/güzel kriterinin altındasın ama iyi birisin. şu aralar kısmetim de kapalı, pek talibim yok. deneyebiliriz belki"

Ve sonrasında gaz pedalına basılan arkadaşımız kısa bir süre içinde: "vay be işte tam benim aradığım tip, dış görünüşe çok önem vermeyen karakteri ön planda tutan. Hem benden daha fazla onu kimse sevemez. ayrıca denesem ne kaybederim?" diye düşünmeye başlamıştır çoktan.

Hıhı evet, sen öyle san! 11.Grup 5.Periyod saf arkadaşım benim.

Görünüşe önem vermediğiniz söyleyen ergenimiz, bu sözcüklerle size ümit vererek, "sen yedekte kal, 90.dakika sokucam oyuna seni" diyerek diğer taraftan diğer alternatif sevgili adaylarını gözden geçirmektedir. Tek şansınız, kişinin başka alternatif bulamaması ya da bulduklarının arasında en iyisi siz olmanız olacaktır.

Ama bunla da bitmeyecektir; son seçenek olsanız bile bu şahıs sizi oyalamaya devam edecektir.

"seni daha yakından tanımak istiyorum" , "önceki ilişkilerimde yaşadığım şeyler beni çok etkiledi,bu nedenle kimseye güvenemiyorum" , "güven benim için önemlidir" şeklinde geçiştirici bir politika izlemeye devam edecektir. Bu laflara aldanan 11.Grup 5.Periyod saf elementimiz ise bekleyecek, bekleyecek ve bekleyecektir. (matematiksel sonsuz işaretini eklemek isterdim bu cümlenin sonuna.)

Bunun tek sebebi; kişinin sizi girdiği ortamlarda yanına yakıştıramaması, beğenmemesidir. Onun için önemli olan; "arkadaşlarım ne düşünür?" mantığıdır. Yanlıştır, saçmadır ama gel de anlat. Neyse. Toplum içinde yanında taşıyabileceği birini arar. O nedenledir ki bu yaş aralığında bu lafı eden şahıslarda karakter bozukluğu yaygın olarak görülmekle beraber, ikiyüzlülük belirtileri gözlenmektedir. Mesafeyi 50 metreden daha az tutmamak gerekir.

Bu lafı söyleyenlere sesleniyorum: Siz kendininiz inanıyormusunuz?

İstisnalar yok mudur? Elbette ki vardır.
Bu lafı söleyipte bir ilişki yaşamayı kabul ediyorsa; karşısındaki kişi zengindir, popülerdir ya da kişinin arkadaş çevresinden hoşlandığı vardır, ona yakın olmak içindir.

Bırakın arkadaşım böyle lafları. Ya evet diyin ya hayır diyin. Ne ümitlendiriyorsunuz? Bu lafa kanan arkadaşlarım yapmayın, etmeyin... Yazık yahu. Bunları okuyupta "ahah çok kazık yemişin galiba zamanında" tarzı şeyler duymayayım. Bu sözü hiçbir kızcağızdan duymadım. Nedenini bilmiyorum? Sadece çevreden gördüklerim ve tespitim bu.

İş bu yazı sadece ergen nüfus için geçerli olup yaşını başını almış, olgun, ciddi düşünen abilerimiz/ablalarımız için birşey ifade etmemektedir.

Not: bu yazının bir benzeri daha vardır, o da bana aittir. lakin bu baya değiştirilmiş, süslenmiş halidir.

müsait bi yerde müsait bi yerde diyor ki;
Kategori: Genel
Etiketler: kolpa önemli olan iç güzelliği
7 03 Temmuz 2009
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • zpckt
  zpckt 30 Aralık 2012 - 21:22 NE LAN BU FOTOĞRAF? [ispiyonla]
  +7
 • deli duran
  deli duran 25 Ağustos 2009 - 03:26 hiç mi orta halli insan yok? dışı iyi olanın içinde hiç mi iyilik yoktur? Allah belasını mı versin dışı iyi olanın? [ispiyonla]
  +4

Tüm Yorumlar

 • zpckt
  zpckt 30 Aralık 2012 - 21:22NE LAN BU FOTOĞRAF? [ispiyonla]
  +7
 • amd1292
  amd1292 27 Ekim 2011 - 02:03aslında gençlikte hata yapılmadanda olgunlaşmıyor insan.mesela en azından ben.keşke başkalarının hatalarından ders alabilecek kadar olgun olsaymışım diyorumda bazen kendin yaşayıp gormekte güzel.bakalım ileride neler değişecek [ispiyonla]
 • amd1292
  amd1292 27 Ekim 2011 - 01:55zaman akıp gidiyor ve onemli olan senin bu zamanı kimle geçireceğin gibi birşey demiş orson welles amca
  bir erkek yada kadın düşünün. dünyalar tatlısı guzelı yakışıklısı her neyse
  ama gel gör ki seninle evlendikten sonra seni aldatan ya da seni döven ya da arkadaşına yatak fantezinizi anlatan ya da agzından kufur eksık olmayan tatminsiz biri olup veriyor.genclikte yapılan her hata aslında olgunlukdaki pişmanlığa dönüşüyor.neyse canım ben yoluma bakarım Allah sonumuzu hayr etsin.herkes istedigi gibi bir hayat yasar ins.
  [ispiyonla]
  +1
 • Danzka
  Danzka 03 Aralık 2010 - 01:36"İç güzellik önemlidir diyen insan acıma duygusu yüksek,duygusal insanlardır.(Dolayısıyla hiçbir gerçekliliği yoktur)" gibi bir yorum yapan adama yaş kaç biladerim demekten gayrı ne denebilir ki? dış güzellik çok muhakkak ki önemlidir de, hayatın yarıdan fazlasına hitap etmez. en güzelleri bir de 40'ından sonra görün dediğimi anlayacaksınız. [ispiyonla]
  +3
 • mücahit
  mücahit 22 Haziran 2010 - 02:53mevzu bahis ergenlerse dusunceler su gibidir nereye akcagı belli olmaz yon verebiliorsanız ne ala size ...suyun buz olması için yaş 21 sarttır ... [ispiyonla]
  +1
 • Sakin
  Sakin 06 Mart 2010 - 19:37Dünyada aslanlara cinsel istek duyan hatta dişlerini fırçalarken diş fırçasını yutan insanlar bile var lâkin inanarak ''benim için önemli olan iç güzellik'' diyen birileri gerçekten yok sanırım. [ispiyonla]
  +1
 • deli duran
  deli duran 25 Ağustos 2009 - 03:26hiç mi orta halli insan yok? dışı iyi olanın içinde hiç mi iyilik yoktur? Allah belasını mı versin dışı iyi olanın? [ispiyonla]
  +4
 • big lebowski
  big lebowski 08 Ağustos 2009 - 02:54Ya bekarlık sultanlık sal gitsin [ispiyonla]
  -1
 • proserphina
  proserphina 11 Temmuz 2009 - 22:14hala da güzel güzel önemli olan iç güzelliktir demiş arkadaşlarımız ne kadar iyimsersiniz:) genelleme yapılamaz tabi ki de ama gerçekten 'önemli olan iç güzelliktir' cümlesi ya etkisi çok kısa sürecek bir rüyadır ya da yalandır .bence. :) [ispiyonla]
  -1
 • Danzka
  Danzka 09 Temmuz 2009 - 20:15Allah belamı versin ki en güzeli iç güzelliktir. Ve maalesef bunu anlayabilmek içinde hayatın yaşa ve gör kategorisi oyunlarından birçoğunu can kaybetmeden geçmeyi gerektirir. Ha hafif yaralı kurtulursanız ya da canınız sonda olursa ne olur? paranoya, güvensizlik, mallaşma... (gönül ilişkileri için) [ispiyonla]
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...