Murat Bardakçı - Ezanı Kim Trükçe Okuttu

seanpaul seanpaul diyor ki;
Sık sık programa mail atan insanlara ilginç cevaplar veren, kimi zaman ise sinir krizi geçiren Murat Bardakçı'nın, "Ezanı Kim Türkçe Okuttu? sorusuna verdiği cevabı izliyoruz.
Kategori: Televizyon
sitene ekle
Etiketler: murat bardakçı tarihin arka odası ezan soru cevap türkçe
26 08 Ağustos 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • birgaripkeloglan
  birgaripkeloglan 08 Ağustos 2013 - 20:16Allah'ın sözlerini kendi dillerinde duymaktan rahatsız olan enteresan bir kitle var. Allah'ın dili mi olur? Siz ananız babanız, eşiniz dostunuz, sağlığınız, talihiniz için dua ederken Arapça mı ediyorsunuz? Tüm kutsal kitaplar Arap yarımadasına indiyse bunun sebebi sapkın, iğrenç bir toplum olmalarıdır. 3 denemenin üçü de Arapların çoğu açısından başarısız olmuştur, hala aynı tas aynı hamam. Ama bizde Araplara ve onların kültürlerine tapmayanlar iğrenç, dinsiz, komünist ve terörist insanlar olabilir sadece. Arap'tan çok Arap'çı olmuşuz ne hikmetse. Neyse, size Arapça okusunlar, sonra da yorumlasınlar da sizin tembel beyinleriniz için, siz o şekilde yaşamaya devam edin. Haydi bakalım küçük bademler, dağılabilirsiniz meraya. [ispiyonla]
  +22
 • frkymn
  frkymn 08 Ağustos 2013 - 20:08yıllardır atatürkü sevmeyenlerin bilip bilmeden üzerine konuştukları geyik.bence cevap cuk oturmuş... [ispiyonla]
  +19

Tüm Yorumlar

 • ahmethakan
  ahmethakan 12 Ekim 2013 - 13:42Admin videoyu onaylarken başlığı da düzeltseydin keşke [ispiyonla]
 • mrguven
  mrguven 16 Ağustos 2013 - 03:36Bir şu ezanın arapça okunmasını savunanların üsluplarına bakın bir de aksini iddia edenlerin üslubuna . Tarafsız olun. [ispiyonla]
  -5
 • olus06
  olus06 13 Ağustos 2013 - 09:14ulan at kafalılar. siz kendi örümcek beyninizle Allah'ın ilmini kıyaslayacak kadar salaksınız. Tek dil olması sayesinde 1500 yıldır değişime uğramıyor [ispiyonla]
  -2
 • Perfect_bro
  Perfect_bro 12 Ağustos 2013 - 16:35Ayrıca lütfen inananların işini inananlara bırakın ömründe cami yüzü görmemiş insanların Ezan'ın Türkçe okunmasını istemesi öyle yapması ne kadar acı ne kadar küstahça bir davranış. [ispiyonla]
  +3
 • Perfect_bro
  Perfect_bro 12 Ağustos 2013 - 16:34Her dilin kendine ait bir musikisi vardır arkadaşlar Türkçe bir şarkı vs kendi dilimizde ne kadar hoş ise Ezan'ında kendi dilinde okunuşu o kadar kulağa hoş gelir.
  Aynı şey Kur'an için de geçerlidir kendi hoş muzikal yapısı ile bizi mest eder.
  [ispiyonla]
  +3
 • andydfrn
  andydfrn 12 Ağustos 2013 - 13:01Bu islam cahilliği bitmediği sürece bu hirohitolar da bitmez,1932-1950 arası ezanın türkçe okunduğu yılları savunan kesime acıyorum... [ispiyonla]
  +1
 • lecha
  lecha 12 Ağustos 2013 - 11:44islam enternasyonaldir. ezanın arapça okunma sebebi de bundandır. arap hayranlığından değil ! [ispiyonla]
  +4
 • birgaripkeloglan
  birgaripkeloglan 12 Ağustos 2013 - 00:48Sizi Allah ıslah edememiş, ben mi edeceğim sanki. Şirkçi, din tüccarı, iftiracı evciller! Tasmanızı biraz gevşetin de beyninize kan gitsin! [ispiyonla]
  -2
 • birgaripkeloglan
  birgaripkeloglan 11 Ağustos 2013 - 10:35Kendi savunmasında aslında yanıldığını itiraf eden gerizekalılarla uğraşmak hiç tad vermiyor. Kur'an'da geçen çağrının Türkçe olması, çanla olması, zille olması kimseyi ne dinden çıkarır, ne namazda gözü olan adamın ibadetini kaçırmasını engeller. Namazında adam 5 vakit namazın saatini aşağı yukarı bilir, uzaktan tanımlayamadığı bir ses duysa bile ezan saatiyse onun ezan olduğunu anlar.

  Ayrıca namazda Türkçe konuşursan namaz bozulur diyen bir tek hücreliye niye laf anlatıyorsam sanki, siktirip Arapların taşaklarını yalamaya devam edin. En birinci müslüman sizsiniz, tamam.

  Sizin derdiniz din değil, size emreden sözde alimlerin köpekliğini yapmak. Kur'an'da geçenleri söyleyip sahibiniz olan alimlerin sözlerini onun üstünde tutuyor, en az yüzde 95'i uydurma olduğu bilinen hadisleri(hayallerin yıkıldı değil mi küçük badem? 1500 yıl boyunca yazılı kayıt altında olmayan herşey uydurulabilir.) Kur'an şerhlerinin önünde kabul edip, bunlarla insanların imanını, ibadetini yargılama hakkını, sevap günah hesaplama hakkını, cennet cehennem vaadi verme şerefsizliğini kendinizde buluyorsanız şirkçinin önde gidenisiniz demektir. Vatana da, millete de, dine de, ailenize de bir hayır gelmez sizden, anca o alim dediğiniz hocalarınıza kulluk edersiniz siz.

  O diktatör dediğiniz CHP döneminde din elden gidiyor diye Kubilay'ların kafasını almakla meşguldünüz aşağılık şirkçiler!
  [ispiyonla]
  -1
 • andydfrn
  andydfrn 11 Ağustos 2013 - 03:15Eğer bir konuda bilginiz yoksa fikiriniz de olmasın..
  Sabah Ezanı: Sabâ, makamında
  Öğle Ezanı: [[Rast (makam)
  İkindi Ezanı: [[Hicaz(müzik) makamında
  Akşam Ezanı: Segah makamında
  Yatsı Ezanı: Uşşak makamında okunur.
  Sabah namazından önce verilen salâ da Hüseyni makamından söylenir

  SİZ EY imana ermiş olanlar! Cuma günü (10) salat/dua için çağrıldığınızda her türlü dünyevî alış verişi bırakıp Allah'ı anmaya koşun: eğer bilseniz, bu sizin yararınızadır. (cum'a:9)

  ayette ifade edilen çağrının ezan ile yapıldığı bütün siyer ve islam tarihi kaynaklarında kayıtlıdır.ilk çağrıyı da Bilâl-i Habeşî'nin yaptığı tarihen sabit.

  bu bağlamda ezan kuranın onayladığı(çünkü kuranda böyle bir çağrı yapmayınınz diye bir uyarı mevcut değil.)müslümanlar,resulullah ashabıyla istişare yapıyor,çan,davul ,boru vb.metodlar gündeme geliyor ve ashabtan birinin rüyasında gördüğü gibi insan sesiyle çağrının yapılmasına karar veriliyor.

  ezan cümleleri açıkça kuranda geçmez.tamamen müslümanların kendi aralarında kararlaştırdıkları bir uygulamadır.ve bu uygulamaya da kuranın karşı çıktığını kimse iddia edemez.bu cümleden olarak ezanın dinen bir sakıncası yoktur.olduğunu iddia etmenin de kanaatimce mantıklı bir açıklaması olamaz.
  Sünnet: Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.)
  Ezan Dünyanın her yerinde istisnasız Arapça okunur nedeni de İslam alimleri kendi dillerinde okunmasına cevaz yani izin vermemiştir,nedeni ni burda yazamam çünkü çok uzundur,Malesef bu ülkede hatta bu sitede yavşak zihniyetli pislik din düşmanları vardır,Ezan 1932-1950 yılları arasında türkçe okutulmuştur tabi o zamanlar şimdiki gibi demokrasi yoktu Tamamen diktatörlükle yönetiliyorduk çok görmeyin chp zihniyeti ,1950 de Adnan Menderes geldi de bir sürede olsa bizi bu dinsizlerden kurtardı ezanı da normal haline çevirdi..Bu tür yavşaklardan.. alın size bir örnek ezana nasıl tepki veriyor..
  http://www.youtube.com/watch?v=hnqDtiKOZ0w
  [ispiyonla]
  +4
© 2004 - 2014 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola' nın formülü ile aynı yerde saklıdır...