Sabiha Gökçen - Belgesel

homersimpson homersimpson diyor ki;
Sabiha Gökçen (22 Mart 1913; Bursa – 22 Mart 2001[1][2], Ankara), ilk Türk kadın pilot. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevî evladından biridir. Kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir. Bunlardan 32'si muharebe görevidir.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: sabiha gökçen belgeseli kazma kadın pilot türk ilk savaş uçak osmanlı cumhuriyet
9 11 Ağustos 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • kemalkılıcdaroglu
  kemalkılıcdaroglu 17 Ağustos 2013 - 14:06Gen birileri 38 Dersim isyanın bahane edip, CHP'ye Atatürk'e ve Alevilere laf atmış.O dönem feodalitenin devlete direnişini bu güne taşımak istemiş. Alevilerde Stokholm sendromu yok bence CHP'de Lima (Peru) sendromu var.
  Sağda, özellikle MHP'de de çok Alevi var ama halen Alevilerin elinden ekmek yememeyi marifet sayan andavallılar, önce şu şahıs Alevi, yuh seramonisini bitirsin.
  [ispiyonla]
  -3
 • dengizik
  dengizik 12 Ağustos 2013 - 13:03Asıl soru şu: Bu gün 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adı verilmesine delirmişcesine karşı çıkanlar Anadolu yakasındaki hava alanına Sabiha Gökçen ismi verilirken akılları neredeydi? Kaldı ki Sultan Selim tüm alevileri değil, hainlik edip İran şahına vatanını satanları( ki hepsinin alevi olduğunu iddia etmek zor) asmışken. [ispiyonla]
  +1
 • Stuttgartlı
  Stuttgartlı 11 Ağustos 2013 - 20:17http://www.radikal.com.tr/yazarlar/oral_calislar/sabiha_gokcen_dersimi_bombaladi_mi-1113336

  Pilot Sabiha

  Dersim katliamının en tartışmalı isimlerinden biri, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen... O dönem ‘Kahraman Türk kızı’, ‘Türk’ün kanatlı Amazonu’ diye anılan Sabiha Gökçen’le, Tan adına, dönemin ünlü gazetecisi Ahmet Emin Yalman görüşür. Kırmızı Ordu Tayyaregâhı’ndaki görüşmede Gökçen, harekât günlerini şöyle anlatır:

  “Dersim’deki uçuşlarım daha heyecanlı olmuştur. Bir-iki defa pilot, fakat ekseriyetle rasıt olarak uçtum. Böyle vaziyetlerde insan harp heyacanını rasıt mevkiinden daha iyi duyuyor. İnsan evvala bombalarını atıyor, bunlar bittikten sonra canlı hedef görürse makineli tüfeğe müracaat ediyor. Dersim’de ilk bombardımanın heyecanını unutamam...

  Muhasama (çarpışma) meydanında canlı hedef üzerine bomba atmak insana hiç acımak hissi vermiyor. İnsan yalnız vazifesini görmek için aramayı, vurmayı düşünüyor...”
  [ispiyonla]
  +1
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...