Evrim Yasası ve Evrim Teorisi - Sadece Bir Teori

limon çekirdeği limon çekirdeği diyor ki;
Dünya'nın en önde gelen tıp ve bilim kurumlarından birisi olan Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nde Dr. Tim White tarafından verilen bir ders sonrasında soru-cevap kısmında evrimin "sadece bir teori" olduğuna, dolayısıyla ona güvenemeyeceğimize yeni olmasa da yine ve yeniden değiniliyor. Dr. White, tam da tıp öğrencilerinin anlayabileceği şekilde, onların uygulama alanlarından (ve ders boyunca anlattıklarına referansta bulunarak) soruyu yanıtlıyor. Evrim ile Evrim Teorisi'nin farklı kavramlar olduğunu ve bilimdeki "teori" sözcüğü ile halk arasındaki "teori" sözcüğünün aynı şeyler olmadığını bir kez daha anlayabilmek için faydalı olacağı kanısındayız.

alıntı
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: Evrim evolution evrim ağacı bilim evrim yasası evrim teorisi charles darwin doğal seçilim
34 08 Eylül 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • hypnojack
  hypnojack 08 Eylül 2014 - 15:14Güzel kardeşlerim bakın. Önce evrim teorisi neden bir teoridir onu açıklayayım, sonra da neden inancınızı bunun üzerine kurmanız gerekmediğini açıklayayım. Bir teorinin kanun olması için bir çok kritere üyması gerekir ve bunlardan biri de teorinin gözlemlenebilmesidir. Bir canlıdaki en ufak bir değişikliği görebilmeniz için geçmesi gereken süre bazen milyonlarla hesaplanır. Çünkü calı çevre koşulları değiştikçe değişir. Ara form dediğimiz şeyler de çakma mehdinin anlattığı gibi yarı-kus yarı-balık saçma sapan yaratıklar değildir. Mikro değişimlerdir bunlar. Bir ikincisi inancınızı bu teori üstüne kurmanız falan gerekmiyor. Açın Sinan Canan falan okuyun. Kutsal kitaplardakı yaratılış anlatımları alegoriktir. Her şeye kadir olan bir yaratıcının gerçekten de çamuru alıp elinde yoğurup dudaklarını dayayıp içine üflediğini falan mı düşünüyorsunuz? Bunlar mecazi, sembolik anlatımlardır. Eğer gerçekten elleriyle balçık yoğuran bir tanrı falan düşünüyorsanız, İslam dünyasının neden bu durumda olduğu gayet açık zaten, böyle devam edin siz. Ayrıca Kuran'da hiç bir yerde "yarattık." ifadesi tek başına kullanılmaz. Balçıkdan, sudan gibi canlılığın başlangıcına gönderme yapan işareter vardır. Lütfen beyninizi bir köşeye kaldırıp bakmayın her yere.
  +17
 • upstean
  upstean 08 Eylül 2014 - 15:08Soruyu soran kız alması gereken cevabı fazlasıyla aldı fakat kızın önünde oturan türbanlı bacımız bence içinden "hııı salak allah var bi kere tmm mı?" diye geçirmiştir. surat ifadelerinden bunları anladım.
  +15

Tüm Yorumlar

 • alivelizirdeli
  alivelizirdeli 24 Şubat 2015 - 16:11başörtüsü demiş, sonra başörtülünün düşünemediğini ima etmiş (heralde herbirimizin kafasında biyerlerde karbüratör var, başörtüsü takınca karbüratöre hava girmiyor ve düşünme yeteneği gidiyor filan)
  • yalnis
   yalnis 10 Eylül 2014 - 16:42Sanki herkes evrim teorisi üzerine mastır yapmış a.k.
   Okulda kafanıza sokulandan başka ne biliyorsunuz?
   Madem sorguluyoruz, ben buna takıldım.
   • Hyperkin
    Hyperkin 10 Eylül 2014 - 09:59@hypnojack
    Evet söylediklerin doğru ve evrimin dediğin kısmı Kur'an ile örtüşüyor, fakat örtüşmeyen bir kısım var ki bu da tüm insanların iki ata insandan gelmesi. Evrimde, binlerce kişilik popülasyonlar gen havuzlarıyla birlikte değişir, evrim geçirmiş bir veya iki canlının üremesiyle yeni tür oluşmaz.
    +1
    • inşaat küreği
     inşaat küreği 10 Eylül 2014 - 04:44yıl xx olmuş hala evrimin doğruluğuna inananlar var diyen adamlar kaç kişi amk ? siktir git mağarana mutlu mesut takıl amına koduğum bak o kafa taslarından en sağdakisi sana ait muhtemelen.
     • hashashifetosh
      hashashifetosh 10 Eylül 2014 - 00:16Lan olm Allahsiz olacagiz diye bilime bin takla attirmaya gerek yokki,zorlamayin artik su meseleyi kim neye nasil inanirsa inansin.
      +1
      • gorkemgorkem
       gorkemgorkem 09 Eylül 2014 - 12:36şimdi bu video meselenin ne olduğunu gayet güzel açıklıyor...ama memlekette meşhur Plik sığır kesimin bunu bile anlayabilecek kapasitesi yok..adama gidip göstersen bu videoyu mal mal bakar..ki videodaki türbanlı malda görebilirsiniz aynı tepkiyi:)
       • junero
        junero 09 Eylül 2014 - 01:20evrim teorisi var birde evrim teorisinin karşıtı akıllı tasarım vardır ehh diyeceksiniz akıllı tasarımın dünyadaki en büyük savunucusu adnan oktar varın siz tartın gayrı hanğisi dogru
        +3
        • dennisinsani
         dennisinsani 09 Eylül 2014 - 01:15Sen inansan da inanmasan da evrim milyonlarca yıldır var oldu, bundan sonra da var olacak örümcek beyinli kardeşim.
         • zottirik
          zottirik 09 Eylül 2014 - 00:45Yıl olmuş 2014 hala bu evrim saçmalığına inananlar var. Te allahım
          -13
          • shamul
           shamul 09 Eylül 2014 - 00:02Videonun adındaki "Sadece Bir Teori" kısmı yeterli olmuş. Madem şu dahiyane teoriniz hala bir teori gidin yasalaştırın biz de size inanak. Ne zaman bilim adamı sıfatıyla evrim teorisini açıklayan birini görsem bir yanım kahkahalara boğulurken diğer bir yanım bir teorinin peşinden nasıl bu kadar emin şekilde gidilebilir diye işin içinden çıkamıyor.

           Ha diyeceksiniz ki ara form fosili var yok o var bu var bik bik bik, o zaman bunları bu teorinin yasalaşabileceği mercilere götürsün bu bilim adamları da biz de siz haklıymışsınız diyelim. Şimdi eksileyebilirsiniz.
           -16
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...