Bedelli Askerlik Hakkındaki Düşünceleriniz Nelerdir?

ay620947496 ay620947496 diyor ki;
Halkımıza sorduk bedelli askerlik hakkındaki düşüncelerini aldık.
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: sokak röportaj askerlik gündem bedelli askerlik paralı askerlik 18000 tl
1 20 Aralık 2014
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • nostaljibenmisim
  nostaljibenmisim 20 Aralık 2014 - 17:45Askerlik isteğe bağlı olsa askere gidecek bir kişi bulamazsınız, 1 seneniz boşuna gidiyor. [ispiyonla]
  +13
 • felinna
  felinna 20 Aralık 2014 - 17:53Allah aşkına şu röportajları adam akıllı yerlerde yapın da güzel düşünceleri güzel fikirleri duyalım arkadaşım ya. Git aq ortaköy'de yap şu röportajı kaç tane adam aklı başında konuşacak. Kenar mahallede yapıyorsunuz kekelerle sonra burada paylaşmayın abi. Gidin okumuş görmüş adamın fikirlerini de sorun biraz. 16 yaşında bilinçsiz gençleri göstermeyin. [ispiyonla]
  +12

Tüm Yorumlar

 • uqur140
  uqur140 22 Aralık 2014 - 07:26nacizane fikrim; askerliği 12/6 ay değilde, en güzeli herkese 28 günlük acemi eğitimini aldırır, sonra tezkeresini eline verir yollarsın ve üstüne vicdani reddi getirirsin. zira bu hakikaten gönül meselesi. insanlar bu devlete bir borcu olmadığını düşünebilir. saygı duyulması gerek bir şeydir ki zaten ben bu 28 gün askerlik olduğunda vicdani reddin çokta talep görmeyeceği kanısındayım. deli rağbet edilse de fark etmez, kalan adamlar yeter işte. [ispiyonla]
 • memnumeyve
  memnumeyve 22 Aralık 2014 - 03:2301.01 halk budur işte.. [ispiyonla]
 • antinous
  antinous 21 Aralık 2014 - 21:18Yıllarca askerliği vatan borcudur, sevgisidir diye öyle bi inandırmışlar ki bize. Al işte hala aptal gelmiş aptal giden insanlardan duyuyoruz aynı şeyleri.

  Bedelliside, askerliğide saçmalıktan başka birşey değil bu kafayla bizden bir BOK olmaz
  [ispiyonla]
 • andariel
  andariel 21 Aralık 2014 - 13:47Ulan niye herkes askerlik yapsın? Ben poşet de olsa askerliğimi yaptım yemin ederim yapılmasına gerek yok. Sana bırak bir şey katmayı senden olanı da götürebilecek bir yer. Vatan görevi derseniz de yerden yaprak, izmarit toplamaksa gidin parklarda yerdeki pislikleri toplayın o daha iyi bir hizmet olur. Keşke istemeyen kimse gitmese para vermeden. İnşallah yakında o da olur [ispiyonla]
  +1
 • cihandark
  cihandark 21 Aralık 2014 - 05:36röportaj o kadar marjinal ki kültür seviyem bir anda 5 puan yükseldi [ispiyonla]
 • morello7
  morello7 21 Aralık 2014 - 02:40eski evimin orda çekmişler.. lan bana kimse niye mikrofon uzatmıyor! [ispiyonla]
  +1
 • istanbulboy
  istanbulboy 21 Aralık 2014 - 01:50ulan su sorulari artik beyni olup düsünme yetenegi olan sahislara yöneltin amk [ispiyonla]
  +5
 • empedans
  empedans 21 Aralık 2014 - 01:39yapılan askerlik zaten 3 aydır gerisi amelelik. ama şu sokaklarda itlik yapanlara ömür boyu askerlik yaptırsan az. [ispiyonla]
  +7
 • skylacc
  skylacc 21 Aralık 2014 - 01:26parası olan var parası olmayan var.. kimsesizlerin kimi sessiz yığınların sesi..
  https://www.youtube.com/watch?v=Z1njgcYGHw8
  [ispiyonla]
 • sirfbunuyazmakic
  sirfbunuyazmakic 21 Aralık 2014 - 00:10ya ben anlamıyorum bu milleti. yok 6 ay orda ona buna kulluk edeceğine sahip olduğun işte çalış, kazan, bedelli yap falan. nasıl mantık lan bu. sanki sana o maaşı veren patrona, şirkete kulluk, köpeklik etmiyorsun. yani hayatta her şeyi basit bir rasyonalizm penceresinden değerlendirip, asker daha zordur, günlük işime gider gelir sıcak yatağımda yatarım diye düşündüğünüz zaman pek de bi yere varamıyosunuz aslında.

  askerlik bir değişikliktir. sahip olduğun 9-6 saçma sapan iş, trafikte geçirdiğin günlük 4 saat, bütün gün enerjini emen ofis işlerinden sonra bakkaldan ekmek istemeye takatinin, sana kesik atan bi kızın bakışlarına karşılık vermeye cesaretinin kalmadığı bi hayattan büyük bir haz alıyorsan sen zaten gitme askere, aynen devam et boktan hayatına. niye böyle tasvir ettim? üniversiteyi bitirip 3-5 yıldır çalışmakta olan bir çok kişinin hayatı yukarıda bahsettiğime benziyor az çok ve ben de askere gittiğimde tam olarak bahsettiğim haldeydim.

  finans sektöründe ayda 6 bin lira kazandığım iyi kazandıran bir işim, çalışmaktan, rutinden iflahı sikilmiş bi ömrüm, beni bitirmesine ramak kalmış büyük şehir curcunası ve iş hayatının üzerimden geçmesinin ardından benden arda kalanlarla pek de mutlu olmayan ve ayrılmak üzere olan bi kız arkadaşım vardı bir önceki bedellinin çıktığı sırada. 30 bin liraydı bedelli, önümde 2 seçenek vardı; 6 ayda 36 bin lira kazanıp 30 bin lirasını bedelliye verip, rutin işimde hayatıma devam etmek ya da gidip 6 ay askerlik yapıp sıfır para kazanmak. maddi anlamda ikisi başbaş gibiydi. onu da elersek, ya yılın çoğunu 4 ya da 5 yıldızlı otellerde farklı şehirlerde kuş tüyü yataklarda uyayarak geçirdiğim işime devam edecek günde 8 saat ruhumun emilmesine seyirci kalacaktım ya da askere gidip tüm gün saçma sapan iştimalarda, eğitimlerde vaktimi harcayıp geceleri de bi koğuşta 38 erkekle çorap kokulu bi ortamda 6 ayı paylaşacaktım.

  2. sini seçtim. kız benden ayrıldı, ben işten ayrıldım, yüksek lisans yaptığım okuldaki kaydımı dondurdum, bavulumu topladım baba ocağına geri döndüm askerlik başvurusu yapmak üzere. başvurdum. askere gittim. 6 ayı 38 adamla cemaat evlerinden daha yoğun çorap kokusunun bulunduğu tek ortamda, asker koğuşunda geçirdim.

  askerlik yaradı, kafamı boşalttı, iyi hissettirdi. beni öldüren rutinin benden aldığı kimliğimi, insanların gözünün içine bakabilme, birileriyle birşeyler paylaşabilme yetisini geri kazandırdı. öyle ya da böyle dünyanın en ketum insanı da olsanız 6 ayı kapalı bi alanda hep aynı yüzleri gördüğünüz zaman paylaşmaya başlıyorsunuz. güzel arkadaşlıklar, iyi insanlar tanıdık ve hepsinden güzeli ruhsal olarak bunalımın b'si olmuyor askerde. pek bişey düşünmüyorsunuz, söyleneni yapıyor, iştimadan kaçıyor, ufak tefek şeylerle mutlu olmayı tekrar öğreniyorsunuz. tıpkı çocukluğunuzdaki gibi. mesela nutella. 4 ayın sonunda bi yerden bulup nutella getirdiklerinde ekmeğe sürüp yemek, 25 gün acemi birliğinde tek bir kadın görmedikten sonra sokağa çıktığınızda hissettiğiniz o garip açlık.. belki çok manalı şeyler değil ama yaşadığınızı hissettiriyolar.

  yaşadığınızı hissedemiyor, aldığınız nefesin değerini bilemiyor, narkozlanmış gibi hissediyorsanız bence gidin yapın askerliğinizi, yarar.

  askerlik bitti, memlekete döndüm, hayatımın hiç bir döneminde olmadığı şekilde 1 ay içinde 3 farklı kızla beraber oldum ( açlık! yaşam enerjisi! ), ardından eskisi kadar kazandıran bir işe girdim, ardından da benim eski bitik halimden bıkıp beni terkeden eski sevgilim bana geri döndü, 1 yıldır beraberiz.

  yani bence hiç kimse o derece lineer kurgulamamalı hayatını. hep en mantıklısıymış gibi gözüken yoldan gittiğiniz zaman sonu boktan bi yere çıkıyor kısıtlı tecrübelerimin bana öğrettiğine göre.

  derler ya; doğru yolda beklemektense, yanlış yolda yürümek yeğdir diye.

  iş hayatına bulaşmış, sırf maaşı verince başabaş geliyor diye bedelli yapmayı düşünen ama mevcut hayatından da pek de öyle memnun olmayan arkadaşlara hitaben yazılmıştır. memnun olanlar yapsın tabi bedelli. sevgilerle.
  [ispiyonla]
  -4
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...