Türk'ün Sushi ile İmtihanı

arimaya86 arimaya86 diyor ki;
Sushi nedir diye merak eden arkadaşlar 23 lira bayılıp sushi sipariş ediyorlar akabinde olaylar gelişiyor. sushiyi nasıl yediklerini, yani nasıl yiyemediklerini izliyoruz.
Kategori: Türk İşi
sitene ekle
Etiketler: sushi yemek yiyememek hayvan dışkısı acı sos söyle ordan dürüm söyle california roll maki suşi
5 16 Şubat 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • themonk
  themonk 16 Şubat 2015 - 16:41Daha evvel sushi yememiş merak eden arkadaşlara tavsiyem : YEMEYİN.

  Tabi içinizde sushiye bayılanlar vs vardır, saygı duyarım ama ortalama Türk damak tadına hitap etmediğini düşünüyorum. Bu yargıma da öyle bir kere deneyerek ulaşmadığımı hatta sushi yi sevebilmek için samimi çaba sarf ettiğimi de belirtmek isterim.

  Haftada beş gün balık yese bıkmayacak kadar balık seven ve yeni şeyler denemeye oldukça hevesli biriyim.

  Deniz mahsulündeki çeşitliliği bilenler bilir haliyle o afilli görüntüsü, deniz kaynaklı bir gıda oluşu ve bilhassa yeni bir deneyim olması hasebiyle vaktiyle iş yerinden bir arkadaşla akşam mesaisinde sushi söyledik.

  Şık bir kutu ve havalı eklentileri ile sushimiz geldi yanında 3-4 tane sos var tabi ben ne olduklarını bilmiyorum. Önce biraz sosları falan tattım ama onlara da aşina değilim neyse dedim sallayım bi tane. Hevesle bir roll sushiyi alıp attım ağzıma. Tek kelimeyle BERBATTI, o yosunun hıyır hıyırlığı, dişlerimin arasında patlayan balık yumurtalarının aroması, ta genzimde hissettiğim çiğ etin kokusu. Ama kolay pes eden biri değilimdir, bu sosları haybeye göndermiş olamazlar deyip kendimce uygun bir sos kombinasyonu yapıp bir tur daha denedim ama sonuç değişmedi.

  Aradan aylar geçti,sushi defterini çoktan kapatmıştım fakat içten içe beni rahatsız eden, ruhumu kemiren geceler boyu huzursuz uykular çekmeme sayıklayarak uyanmama neden olan bir şey vardı. Benim gibi balığı mevsiminde yemeye dikkat eden, para biriktirip has kalkan yemeye giden, tek oturuşta 50-60 midyeyi gömebilen bir derya aşığına sushi sevmemek yakışmazdı. Sushi gibi noddle vs gibi trend olan yiyecekleri sevmek adeta kentli kimliğimin olmazsa olmazıydı.
  Vakit kaybetmeden sushi çalışmalarına başladım geçen sefer olduğu gibi körlemesine dalmayacak evvela ne yediğimi nasıl yemem gerektiğini öğrenecektim. İlk öğrendiğim sushi denen şeyin belki 60 çeşidinin olduğu idi, günlerce google araması yaparak sushi hakkında donanımı artırdım.

  Sırada kendime bir yol arkadaşı bulmak vardı.
  İlk seferinde bana eşlik eden arkadaşla mesaiye kalacağımız günün gelmesini sabırla bekledim. Nihayet beklediğim gün geldiğinde daha sabahtan ikna turlarına başlamıştım. Neler söylemedim ki?..
  O kadar dili borç para için döksem daha o gün mesai bitmeden notere gider arabasını üstüme yapardı.

  Daha önce de söylediğim gibi kolay pes eden biri değildim. Saat beş olup kalabalık gittikten, midesinde öğle yemeğinin yerine huzursuz bir boşluk varken tekrar sokuldum; yanı başında bir google araması daha yapıp ilk seferdeki acemiliğimizi aslında bizim damak tadımıza uygun pek çok sushi roll un olabileceğini hatta nigiri vs gibi farklı opsiyonlarında olabileceği söyledim. Sushilerin renkli dünyasına girmek, fotolardaki albeniyi görmek gardını düşürdü, açlığını da hatırlamasıyla oluru verdi. Hemen dışında balık yumurtası olmayan içinde karides vs yerine sadece levrek olan ve kesinlikle hırt hırt yosun kökü vs barındırmayan bir sushi sipariş ettik.

  Çok geçmeden siparişimiz geldi, wasbisiydi, soyasıydı ön hazırlığı da yaptık. Fakat hiçbir şey umduğumuz gibi gitmedi, sonuç yine hüsran yine hüsran dı ikimizde birer roll dan ötesine gidememiştik. Kalan sushiyi atmaya kıyamadık ikişer tane paylaşarak eve götürmeye karar verdik.
  Tabi arkadaşla ilişkimiz asla eskisi gibi olamadı... O akşamdan hiç bahsetmedik adeta gizli bir günahın yükünü taşır gibi omuzlarımız çökmüştü. Zamanla birbirimizi görmek o karanlık geceyi hatırlatır olduğundan iyice uzaklaştık birbirimizden. Zaman zaman iş icabı ya da öğlen yemeklerinde aynı masa etrafında toplanıyor ikimiz de hiçbir şey yokmuş gibi rol yapıyorduk, ne kadar ustalaşsak da gözgöze geldiğimizde yalan söylemeyi başaramıyor, ikimizde diğerinin bakışlarında o lanetli akşamı görüyorduk.

  Arkadaşım yine aynı iş erinden arkadaşımız M.Halil ile evlendi bir sene olmadan da evlilik gerekçesi ile tazminatını alıp işten ayrıldı. Ertesi sene de ben istifa ettim. Hala sosyal medyada birbirimizin doğum gününü kutlarız.

  O gün yiyemeyip eve getirdiğimiz sushileri akıbeti ise daha vahimdi. Ben bi tanesini eşime yedirdim. Tüm olarak yutmayıp yarım ısırdı ağzındaki lokmayı iki kere çiğnemeden tükürdü. Diğer sushiyi bizim sıpaya yedirdim kokusundan tiksindi ısırmadı bile.

  İşte dostlarım benim sushiyi sevmeye yönelik kah ümit, kah elem dolu hikayem ve samimi çabamın neticesi budur.
  [ispiyonla]
  +24
 • alvekongen
  alvekongen 16 Şubat 2015 - 14:49Bu tipler, ayda 2 kere dışardan 20 tl ve üzeri bir fiyata yemek yediğinde instagram'e, facebook'a fotoğrafını koyup düşman çatlattığını sana geri zekalılar familyasından. Daha adını söyleyemediğiniz şeyi yemek sizin neyinize? Her gün yaptığınız gibi kuru üstü pilav söyleseydiniz. Bir de video'ya almış koca koca adamlar. [ispiyonla]
  +12

Tüm Yorumlar

 • salihsat
  salihsat 14 Mart 2015 - 00:54Yorum yapanlara bakıyorumda sanki her akşam sushi yiyorlar. Ulan adamlar merak etmiş tadına bakmış yemiş sizede bilgilenin diye paylaşmış yok bilmem ne sosuymuş, yok wasapiymiş oymuş buymuş aq zeytin yağlı dolma paylaşsalar yada baklava biriniz çıkıpta demezsiniz bu böyle diye sanki ulusal yemeğiniz akıllı olun saçmalamayın denyolar bilmişlik yapmayın adam yemiş tadını siğz cahillere anlatmaya calışmış neredeeeee... anlattığı adamların uzakdoğulu olduğunu nereden bilsin :) [ispiyonla]
 • eltelefonu
  eltelefonu 01 Mart 2015 - 21:48aşşağıda yorum yapan jeanrenoo sen bokunu yemeye devam et bizim için mahsuru yok [ispiyonla]
  +1
 • sincaffer
  sincaffer 17 Şubat 2015 - 22:10soya sosuna acılı sos diyor ya lan [ispiyonla]
  +2
 • sincaffer
  sincaffer 17 Şubat 2015 - 22:09yok şarz olacak o amk şarz [ispiyonla]
  -1
 • stopjumpshot
  stopjumpshot 17 Şubat 2015 - 17:50Suşi elle yenir beyler, çubuk mubuk kasılmaz. Elle alıp tek lokmada yutacaksın. Ayrıca çiğ balık, az pişmiş (kanlı) et gibi şeylere de alışın. Bazı şeyler piştikçe tadını yitiriyor.

  Bu arada şunu da belirtmek lazım; Türkiye'de bu işler için adam akıllı taze balık bulmak zor. Bütün malzemeler donduruluyor, o yüzden lezzete kayıp yaşanıyor. Ayrıca Avrupa'nın bile iki katı fiyat ödetiyorlar burada.
  [ispiyonla]
 • jeanrenoo
  jeanrenoo 17 Şubat 2015 - 13:44Bir gün arkadaşım yerken sadece koklamak istedim. Koklamaz olaydım. Aç kaldığınızda sıçıp bokunuzu yiyin daha iyi. [ispiyonla]
 • xeniusian
  xeniusian 17 Şubat 2015 - 11:30Daha önce sushi yememiş arkadaşlara tavsiyem YİYİN. Sevmezseniz bi daha yemezsiniz amk dünyanın sonumu. Ama severseniz süper ve yeni bi lezzet dünyasına kapı açmış olacaksınız bu kadar basit sevmek yada sevmemek işte bütün mesele bu ama şu var bizim memelekette sushi çok kazık ve pahalı henüz lüks kategorisinde. Eskiden burger king'in olduğu gibi zamanla oturur. [ispiyonla]
  +1
 • avesis
  avesis 17 Şubat 2015 - 04:15acı sos sandığı soya sosu aslında. Ben yurtdışındaki Çin restorantlarına bayılıyorum. 9€ veriyorsun açık büfe ve her şey var. En az 10 roll suşi, 2-3 porsiyon kalamar, karides midye filan yiyip üstüne çeşit çeşit tatlı yiyorum. Normal bi yerde yesem onları en az 30-40€ tutar. Türkiyedeki fiyatları hayal bile edemedim. [ispiyonla]
  +2
 • havro
  havro 17 Şubat 2015 - 03:192 tavuk dürüm sardırın, neyinize suşi.. [ispiyonla]
  +1
 • ercan71x
  ercan71x 17 Şubat 2015 - 03:14adam prof suşi yemekte çubukları tutuşundan belli.. :)) [ispiyonla]
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...