Çanakkale Savaşı'nda Kürtler de Var mıydı?

ByCilekeS ByCilekeS diyor ki;
Bu soru bir çok kez soruldu ''Çanakkale Savaşına Kürtler'de Katıldı'' diye. Acaba ne kadar doğru? Sahiden savaş sırasında kürtler'de var mıydı?
Kategori: Genel
sitene ekle
Etiketler: çanakkale savaş türkler savaşmak kürtler var mı katıldı mı genel
9 13 Nisan 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • axict
  axict 13 Nisan 2015 - 23:40SİZİN BEN AMINIZA KOYİYİM NASIL ŞEREFSİZ IRKÇI YOBAZ İNSANLARSINIZ BEE ŞU VİDEO İÇİN BİLE İSYAN ÇIKARTMA HAKLARI VAR LAN KÜRTLERİN. [ispiyonla]
  -4
 • goruntuvarsesyok
  goruntuvarsesyok 13 Nisan 2015 - 13:2777. Alay 1. tabur komutanı Binbaşı Mehmet Emin Bey, çarpışmalarla ilgili bilgi vermeye geldiğinde "Efendim! Yüksek katınıza çıkmaya utanıyorum. Üzülerek belirtmeliyim ki , bütün alayımız çil yavrusu gibi dağınık, savaş alanından kaçmışlardır. Bir ucu Maltepe'ye kadar gitmiştir. Alay komutanını bulamadım. Sizin Kocadere'ye gelmekte olduğunuzu haber aldığımızdan , bilgi sunmak için buraya koşup geldim!" diyecektir.

  Fahrettin Altay'ın anılarından öğrendiğimize göre tümene çoğu Kürt ve Arap kökenli askerlerden oluşan 72. ve 77. Alayların verilmesi Mustafa Kemal'in tepkisine neden olmuştu. "Mustafa Kemal Bey, Gelibolu'dan geçerken bize uğradı. Kendisini ilk defa görmüş bulunuyordum. Enerjik, muhatabına itimat telkin eden, tok sözlü, sarı saçlı, mavi gözlü , düzgün endamlı genç bir komutan. Görüştükten sonra kendisini uğurladık. Eceabat'a gider gitmez beni telefonla aradı. "Aman reis bey, bana verilen 72. ve 77. Alay askerleri Kürt ve Araptır. Bir kısmı Yezidi, Nusayri gibi savaşa karşı insanlardır. Bunları geri alsınlar. Halis Türk delikanlıları olan ve eğitimleri oldukça ilerlemiş bulunan benim eski iki depo alayımı geri göndersinler". Tehlikeli bir bölgeye böyle kıymetsiz askerlerin gönderilmesine şaşmış ve Başkomutan'a yazmıştık. Aldığımız cevap: "Artık değiştirilemezler. Çalışıp eksikliklerini tamamlasınlar"
  [ispiyonla]
  +2
 • wigan
  wigan 13 Nisan 2015 - 13:18Hangi mal hazırlamış lan bunu dedim 02:05 'de cevabın hakkıyla aldım. Ayrıca bu kodumun savaşında sadece Çanakkale Cephesi yoktu, niye her boku Çanakkale üzerinden yapıyorsunuz. [ispiyonla]
  -2
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...