Ahmet Abi - Kahvaltı Kültürü

Episod 2:
KAHVALTI

Bir baş soğan, biraz peynir
Kahvaltı buna denir
Bu hafta biraz dengeli beslenmeden bahsetmek istiyorum.

Şimdi hemen, niye abi diye soranlarınız olur. Olucak, gençlik demek merak demek, densizlik demek. Densizliğin de güzel olduğu zamanlar olur. Yerine göre densizlik yapmak faydalıdır. Tarihe baktığımız zaman, birçok önemli icat densizlik yüzünden olmuştur. Fakat birçok muharebe de aynı densizlik olayları yüzünden olmuştur. Truva savaşı durduk yere cereyan etmemiştir. Truvalı Helen'i bilirsiniz. Çok densiz kadındı...

Neyse, biz konumuza dönelim. Kahvaltı insan ilişkilerinin temel taşlarından biridir. Kahvaltısız evden çıkan bir adamın beyni, afedersiniz osuruk gazıyla çalışan bir motora benzer. Sabahları beraber kahvaltı yapmayan sevgililerin ilişkileri hızla felakete doğru gitmektedir. Zeytin, peynir, tavşan kanı çay ve taze-çıtır ekmekle beslenmeyen bir aşk ilişkisinin ağzı gün boyu kokar, tiksindirir insanı.

Bir kere bu konuda hemfikir olmamız gerek. Yazının bundan sonraki kısmına beraber devam etmemiz için, kahvaltının aksatılmaması konusunda hemfikir olmamız icap eder. Şimdi lütfen aynı fikirde olmayan arkadaşlarımız bu yazıyı okumayı bırakıp diğer bölümlere doğru yol alsınlar. Yazının bundan sonrasını katırlarla devam edicez.

Şimdi zeytin dedik, peynir dedik, çay dedik, yumurta dedik. Ama bişii demedik... Ne demedik? Soğan demedik. Çünkü soğan önemli bir unsurdur kahvaltıda. Her sabah bir baş soğan yemeyen insan o günü vitaminsiz geçirir. Mineralleri göz ardı etmiş olur. Enerjiyi, kristali göz ardı eder. Yanlış üstüne yanlış yapar. Peki ama niye? Bir insan nasıl böyle bir yanlış yapar? Biraz da bundan bahsedelim. Efendim? Ha tamam...

Şimdi bu noktada tekrar kadın-erkek ilişkilerine dönmüş oluyoruz. Bir insan niçin soğanı ihmal eder? Soğanın ihmal sebeplerinin başında "manita yalakalığı" gelir. Nedir manita yalakalığı? "Aman baba benim köfteye soğan koyma, manitayla buluşucam" şeklindeki düşünce tarzı, "manita yalakalığı"na güzel bir örnektir.

Fırsat bulursam önümüzdeki haftalarda mangal ve ocakbaşı kültürü üzerine sohbet etmek istiyorum. Teşekkür ederim.

Abi 2000

5 27 Kasım 2007
Yorumlar
Yorum Yaz
Bu içeriğe hiç yorum yazılmamış, bir ilke imza atmak ister misin?
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...