Fermi Paradoksu (Evrende Yalnız mıyız?)

singlewhiteglove singlewhiteglove diyor ki;
Fermi paradoksu, dünya dışı varlıkların olma olasılığının yüksek olduğuna dair tahminlerin varlığı ile bu doğrulayacak herhangi bir kanıtın ya da temasın yokluğu arasındaki çelişkiyi ifade eder.Yani kısaca koca evrende yalnız mıyız? Yoksa komşularımız var mı? Bu paradoks 1950’de ünlü İtalyan fizikçi Enrico Fermi, Los Alamos ulusal laboratuvarlarında çalışırken, meslektaşları ile arasında geçen muhabbet esnasında ortaya çıkmıştır.Bu video ise bu konuyu gayet güzel ve anlaşılır bir şekilde işlemiş.Ayrıca ünlü bilim-kurgu yazarı Arthur C. Clarke'ın bu konuyla ilgili güzel bir sözü vardır: "İki olasılık var: Ya evrende yalnızız, ya da evrende yalnız değiliz. İki olasılık da eşit derecede ürkütücü.". İyi seyirler..
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: fermi paradoksu uzay evren arthur c. clarke bilim enrico fermi
50 15 Eylül 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • emirtimur
  emirtimur 15 Eylül 2015 - 18:03@singlewhiteglove, Elinize sağlık... Çok güzel ve kaliteli bir paylaşım olmuş. Devamını ilgiyle ve merakla bekliyoruz. Sitenin bu tarz paylaşımlara ihtiyacı var diye düşünüyorum. İyi günler...
  +8
 • majestyk
  majestyk 15 Eylül 2015 - 17:35benim için farketmio amınaki, ben zaten yalnız yaşamaya alıştım
  +8

Tüm Yorumlar

 • turkishlove
  turkishlove 17 Eylül 2015 - 01:10böyle bilale anlatır gibi anlatan videolara bayılıyorum
  • solabak
   solabak 16 Eylül 2015 - 16:09Milyarlaca ihtimaller ile yola devam eden bilim hala önünde gerçek ve söyledikleri her şey ile örtüşen hakikati göremiyor! :D
   -3
   • ZIPKIN
    +1
    • tirbuson
     tirbuson 15 Eylül 2015 - 23:32ne yazık ki burada bu videoyu anlayacak tipte insanar olduğunu düşünmüyorum kişisel egomdan değil sizin düşünce şeklinizin bunlarla eşleşmediğini gördüğümden. hayranlık duyarak izlediğiniz bu video o kadar kapsamlı ki elbette bir çok mantık hatası barındırabilir ve siz de itaatle mükellef olursunuz. böyle yorumların gelmesi de bir yandan çok güzel hayalgücünüzü nasıl zorladığınızla ilgili bir durum. bazıları tamamen yalnızızın olasılığını bile düşünmek istemez çünkü ne yazık ki bu konularda çok kıt fikirliyiz. neyse mk size laf anlatamıcam cahilliğinizde boğulun
     -5
     • DarkWader
      DarkWader 15 Eylül 2015 - 22:30Güneş mi yıldızdan çıkar, yıldız mı güneşten çıkar
      • mags
       mags 15 Eylül 2015 - 21:28aynı şekilde evrende yalnız olup olmamamız schrödinger'ın kedisi paradoksuyla tanımlanabilir.
       • deloreandmc12
        deloreandmc12 15 Eylül 2015 - 20:54https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q

        Tavsiye ederim bilimsel konuları herkesin anlayabileceği seviyede kaliteli animasyonlarla anlatan bi kanal üstelik Türkçe altyazı desteği ile birlikte.
        +2
        • tifo..1919
         tifo..1919 15 Eylül 2015 - 20:45milyonlarca insanın aynı şehirlerde tıkış tıkış yaşadığı bir ortamda yalnız kalmayı başaran bir canlı türüyüz biz,evrende başkaları olsa nolacak amk. ayrıca yakınlarımızda,üzerinde yaşam barındıran bir gezegen olsaydı da yapacağımız ilk iş o gezegeni işgal edip orada yaşayanlarla savaşmak olurdu ve belkide bizim böyle bir topluluk olduğumuzu tek bilen biz değilizdir, belkide bu yüzden yalnızızdır olamaz mı.?
         • kemalkılıcdaroglu
          kemalkılıcdaroglu 15 Eylül 2015 - 20:39Küçükburjuvanın videosunu da izledim ve anladığı kadarı ile yeni gezenede bizi kızılderililer, buşmenler,aborjinler beklemiyor olabilir. Asıl tehlike bu.
          • resistance91
           resistance91 15 Eylül 2015 - 20:23Arkadaşlar konuyla ilgili beni en çok üzen ayrıntı bizim gelecekteki birçok gelişmeyi göremeden dünya üzerinden silinip gidecek olmamızdır. Mars'a ilk insanlı yolculuğa ve Jüpiter'in uydularında yaşam izlerinin bulunduğu güne yetişebiliriz belki de, bilemiyorum. Önüme bir seçenek sunsalar ve deseler ki: "İnsanlığın diğer galaksilere taşınmasını görebilecek kadar yaşayacaksın ancak bu süre zarfından seks yapamayacaksın." Tereddüt etmeden kabul ederim. Bu benim için büyük bir özveridir.
           +2
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...