Ölüm ve Kuru Üzüm - Alkışlarla Yaşıyorum

Ölüm ve Kuru Üzüm

Geçenlerde çok ciddi bir trafik kazası geçirdim. Ölümün kapısını çalıp sonra geri döndüm. Aslında benim kendisiyle şakalaşmak gibi bir niyetim yoktu. Baktım kaza geçirdim, her tarafım kırık... Dedim, kesin ölürüm, gideyim ölümün kapısına. Deneyimsiz olduğum için de bilemedim, meğersem benim gitmeme gerek yokmuş o öyle bir durum gerektiğinde kendi kalkıp geliyormuş. Ne bileyim, daha önce ölen biriyle konuşmadım ki işlerin nasıl işlediğini... Her neyse, gittim çaldım kapısını. Kapıyı geç açtı, kafasında uyku şapkası, gözündeki uyku bandını da alnına çekmiş. Üzerinde bembeyaz gecelik... Uykudan uyandırmışım kendisini. Sesi uykulu uykulu sordu:
-Su sipariş etmiştim. Onu mu getirmeye geldin kardeş? Kusura bakma uyuyordum. Bekle sen bozuklukları getireyim.
Tam arkasını dönmüş, bozukluk almak için içeri gidecekti ki durumu açıklamak için konuşmaya başladım:
-Yok yok, Ölüm Bey, yanlış anladınız. Ben ölmeye gelmiştim de. Her tarafım kırık, görseniz kanamam da çok fazla. Tabii siz şuan göremiyorsunuz ama aşağıda kaldı bedenim. Ölmemem mümkün değil. Ben de gelip bir kapınızı çalayım dedim. Uykunuzdan da kaldırdım. İsterseniz siz geçin uyumaya devam edin. Ben aşağı geri inerim, sonra tekrar gelirim. Bir durumlara bakayım. Ortalık sakinleşince tekrar gelirim. Zaten bir sürü insan üşüştü başıma. Ambulans da gelir az sonra.
Ölüm'ün ifadesi değiştikçe değişiyordu. Sinirlenir gibiydi. Ben de onu sakinleştirmek için konuştukça konuşmuştum. Her kelimemde yarım adım geri atıyordum. Tamam, buraya zaten ölmeye gelmiştim ama Ölüm'ün mimikleri ölmekten daha çok korkutmuştu beni.
-Sen deli misin be adam? Ölüm'ün kapısını ölmek için çalmak da neyin nesi? İntihara kalkışanlarda bile görmedim böyle küstahlık. Bir de uyurken geliyorsun. Ölecek olsan ben burada niye uyuyayım be adam? İner aşağı alırım seni değil mi? Demek ki ölmeyeceksin. Defol git hadi beni daha fazla sinirlendirme.
Kafam çok karışmıştı. Böyle gitmem imkansızdı.
-Yahu, bir yanlışlık var belli ki. Kesin öleceğim ben. O şekilde kurtulmam imkansız. Teknik bir hata olmuş olmasın? Tekrar bir kontrol etmeniz mümkün değil mi sistemi acaba?
-Ne sistemi be adam? Devlet dairesi mi burası? Git diyorum sana, ölmeyeceksin işte.
-Öyle mi? Peki işim düşerse nasıl haberleşeceğiz? Kartınız falan varsa...
-Yahu adam, laftan anlamıyor musun? Ben gerekirse iner alırım seni.
-Tamam öyleyse. Madem siz böyle diyorsunuz, gidiyorum. Cebimde de kuru üzüm var biraz. İster miydiniz? Zaten kuru üzümleri cebimden çıkarmakla uğraşırken yolun ortasında dikilip kaldım da öyle çarpıverdi bir araba. Yer miydiniz gerçekten? Benden hatıra.
-Çekirdeksizse ver bir avuç.
-Tabii tabii, buyurun.
-Hadi git şimdi.
-Nerden gidecektim yahu? Yolu karıştırdım.
-Şimdi burdan doğru git, ilerde solda büfe var. Ordan dönünce aşağı yokuş inecek. Yokuşun sonunda kaza yerine varırsın. Ambulans da gelmek üzere zaten. Trafiğe takılmış biraz. Hadi geçmiş olsun sana. Bir daha çalma kapımı. Hiç affetmem öldürüveririm. Çekirdeksiz üzümler olmasaydı şimdi bile öldürebilirdim.
-Tekrar teşekkür ediyorum anlayışınız için. Çok sevimliymişsiniz yahu, iş kıyafetiniz korkunçsa durum başka tabii. Yüzünüzü de pudralıyor musunuz aşağı inmeden önce?
-Hala gitmedin mi sen be adam?
-Tamam tamam gidiyorum. Öpüyorum sizi. Çok güzel birisiniz siz. Çok öpüyorum.

Bunları söylerken kendisinden baya bir uzaklaşmıştım. Bir yandan el sallıyordum. Duygulanmadım desem yalan olur. Gerçekten tatlı bir herif aslında. Arkamdan el salladığını da belirtmek isterim.
İşte böyle dostlarım. Hikayenin geri kalanı sıradan. Aşağı indiğimde ambulans gelmişti. Hastaneye götürüldüm apar topar. Kırıklar çıkıklar... Uzun süre yattım hastanede. Şimdilerde iyiyim. Cebimden çekirdeksiz üzümü eksik etmiyorum. Olur da Ölüm'le karşılaşırsak yine, onu çekirdeksiz kuru üzümle kandırmaya çalışacağım. Aslında biraz da sarı leblebi atsam cebe... Evet, daha iyi olur.

Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Manuel Calavera
  Manuel Calavera 17 Mayıs 2013 - 01:04sen hep yaz pire, alkışlar sana [ispiyonla]
 • cochroach
  cochroach 06 Nisan 2010 - 21:49leblebiyle üzüm çogzel olur hakkaten [ispiyonla]
 • akıllı psikopat
  akıllı psikopat 18 Mart 2010 - 10:16kuru uzum seven ölüm [ispiyonla]
 • zıplayandana
  zıplayandana 17 Mart 2010 - 09:54tatlı bir herif mi? [ispiyonla]
  +1
 • hoanes
  hoanes 16 Mart 2010 - 18:51her okuduğuna, her izlediğine inanan biri olarak; cidden mi kaza geçirdin pire. eğer öyleyse alalım bi şişe viski ziyaretine gelelim. ben sevmiyorum öyle meyve suyu, süt falan getiriyolar hasta ziyaretine. evi dandik halı mobilya dükkanı açılışlarına benzetiyorlar. yazının dilini ve içindeki teşbihleri de beğendiğimi söylemeden geçmeyeyim. geçmedim. [ispiyonla]
  +9
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...