Giyilebilir Teknoloji Nedir?

exixiz exixiz diyor ki;
İnternette, televizyonda, reklamlarda… Hemen her yerde duyar olduk bu giyilebilir teknoloji kavramını. Akıllı saatler, fitness bileklikleri, Google Glass gibi daha önce birçoğumuzun kullanmadığı bu giyilebilir ürünler yakın gelecekte hayatımıza dahil olacak gibi görünüyor. Giyilebilir teknolojinin başlangıcı, akıllı telefon devrimin ilk günlerini hatırlatıyor bizlere. İlk önceleri reklamlardan ve arkadaş çevremizden duymaya başladık, daha sonra hemen hepimizin hayatına büyük bir hızla dahil oldu.

Peki nedir bu giyilebilir teknoloji, bu teknolojiyi giyilebilir yapan şey ne? İnsan vücudu ile entegre çalışabilen sistemler; eğer saat, bileklik gibi vücuda takılabiliyorsa o ürünlere giyilebilir ünvanı veriliyor.

Birçok elektronik ve dijital eşyayı, hatta mekanik olanları dahi, yıllardır vücudumuzun üzerinden kullanabiliyoruz. Kol saatleri ve kulaklıklar bunun en güzel örnekleridir. Ancak vücudumuzdan bir parça olmaları bu cihazları giyilebilir yapmıyor. Bir cihazın giyilebilir olması için akıllı sensörlere sahip olması, internet bağlantısına sahip olması ve bluetooth gibi yöntemler vasıtasıyla akıllı telefonunuzla bağlantı kurması gerekiyor.

Giyilebilir cihazlar çoğunlukla el bileklerine takılıyor. Ancak yeni nesil cihazlarla birlikte boyun ve çevresine asılan ürünler de piyasaya girmeye başladı. İleri örneklerde ise, deri altına yerleştirilen implantlar bulunuyor. Bu implantlar daha çok medikal amaçlarla kullanılmakta.

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri

Akıllı Saatler

Akıllı saatler, telefonunuzla entegre çalışabilen işletim sistemine sahip mini bir bilgisayar olarak düşünülebilir. Sosyal medya bildirimleri, elektronik posta, telefon çağrıları, kısa mesajlar gibi konularda size uyarılar verebiliyorlar. Apple Watch’ın önderliğinde başlayan akıllı saat modasına Samsung, Motorola, LG ve Sony gibi teknoloji devi markalar da katıldı. Bu saatler, pahalı oldukları için henüz çok fazla tercih edilmese de fiyatlarının düşmesiyle birlikte akıllı telefonu olan herkesin kullanabileceği ürünler haline gelecekler.

Fitness Bileklikleri

Fitness sporuyla ilgilenenler için ne kadar mesafe koştukları, kaç kalori yaktıkları son derece önemlidir. Fitness bileklikleri bu bilgileri ölçüp anlık olarak ekranına yansıtan ürünlerdir. Yeni çıkan bileklik modelleri kalp ritmi, tansiyon gibi değerleri de ölçüyor. Fitness bilekliği, en çok kullanılan giyilebilir teknoloji cihazları arasında yer alıyor.

Spor Saatleri

Doğa yürüyüşü, bisiklet, yüzme gibi outdoor sporlarla uğraşanların en sevdiği ekipmanlarından birisi de spor saatleridir. Spor saatleri, diğer saatlerden farklı olarak GPS bağlantısına sahip oluyorlar. Yükseklik, sıcaklık, nem gibi değerleri gösteren modelleri de mevcut.

Akıllı Giysiler

Akıllı giysiler, günümüzde genellikle aydınlatma ve kozmetik amaçlarla kullanılsa da önümüzdeki 5 yıl içerisinde başta spor amaçlı olmak üzere birçok fonksiyona sahip olacakları düşünülüyor.

İmplantlar

Daha çok sağlık amacıyla kullanılırlar. Kandaki insülin seviyesini takip eden çipler ya da kalp pilleri giyilebilir teknolojiye örnektir.

3D Gözlükler

Google Glass’ın önderliğini yaptığı 3 boyutlu gözlükler, tüm dünyayı artırılmış gerçeklik ile tanıştırdı. Bu gözlükler; internet bağlantısı, fotoğraf çekimi ve video kaydı, ses kaydı, bluetooth bağlantısı, dahili hafıza gibi özelliklere sahip oluyor.
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: akıllı saat implantlar 3d gözlük giyilebilir teknoloji teknoloji
1 10 Aralık 2015
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...