Felsefe Ahmaklıktır

yige yige diyor ki;
Hoca din-felsefe ilişkisi konusunda konuşuyor. Din anlatılarına karşı felsefi tahlillerde bulunmak ahmakça bir uğraşmış, felsefenin din üzerine akıl yürütmesi doğru değilmiş. Felsefe geleneği olmayan ülkemizde bu sözleri duymak bizi şaşırtır mı? Hayır.
Kategori: Salakça
sitene ekle
Etiketler: Cübbeli Ahmet felsefe din mit mitoloji efsane masal Gazali Farabi İbni Sina
0 05 Nisan 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • Ayberk Adam
  Ayberk Adam 05 Nisan 2016 - 14:14keşke felsefe ahmaklıktır önermesinin de felsefeye dahil olduğunu anlayabilsen [ispiyonla]
  +23
 • dejavult
  dejavult 05 Nisan 2016 - 14:16Aristo'dan alıntı yapan İmam Gazali nerede, Cüppeli Ahmet nerede. [ispiyonla]
  +15

Tüm Yorumlar

 • zizulandi
  zizulandi 27 Haziran 2018 - 09:17sakalina sokam [ispiyonla]
 • gorkemgorkem
  gorkemgorkem 06 Nisan 2016 - 11:35senin ben doğumunu müjdeleyen ebenin amk... [ispiyonla]
  -1
 • ay2044956919
  ay2044956919 06 Nisan 2016 - 01:36Ozet: Allah'in size verdigi en buyuk nimeti, sinava tabi tutulmanizin temelinde yatan aklinizi kullanmayin.

  Arasitrmalara gore Islam 2050'de en cok mensubu olan din haline gelecek. Umarim 11.yy'da gomdugumuz rasyonel akli bir gun buluruz, yoksa bati medeniyeti Mars'a giderken biz arkadan el sallayacagiz.
  [ispiyonla]
  +1
 • dikmenoglu
  dikmenoglu 06 Nisan 2016 - 01:36Konuyla alakasız ama sitede takılırken video üzerine tıkladığımda durmuyordu bir dk sonra gayri ihtiyari tıkladım ve durdu. Adminlerin tam değiştiği ana denk geldim sanırım. [ispiyonla]
 • shri
  shri 06 Nisan 2016 - 00:40Sümük-ü şerîf ?? [ispiyonla]
  +2
 • qarun
  qarun 06 Nisan 2016 - 00:38Fıkıhta mantık aranmaz. Öyledir ve öyle yapmak zorundasındır. [ispiyonla]
  +1
 • iori
  iori 05 Nisan 2016 - 22:0276. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü, Rabbim budur, dedi. Yıldız batınca, batanları sevmem, dedi.

  77. Ay’ı doğarken görünce, Rabbim budur, dedi. O da batınca, Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yoldan sapan topluluklardan olurum, dedi.

  78. Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira bu daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki: Ey kavmim! Ben sizin (Allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.

  79. Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

  enam suresi. hazreti ibrahim ne yapmış burada? hadi açıkla.
  [ispiyonla]
  +2
 • kopininja
  kopininja 05 Nisan 2016 - 21:35İslam felsefesi diye birşey olduğunu keşke bilebilsem ey sakalına sıçtığım. [ispiyonla]
  +2
 • iori
  iori 05 Nisan 2016 - 20:38önce felsefe. felsefe nedir? Sonsuz sınırsız "Düşünme alanı". bu kadar geniş bir kavram zaten ancak böyle az kelimeyle tarif edilebilir ne kadar anlatmaya çabalarsanız anlamını o kadar daraltırsınız.

  sıra islamiyet ve felsefede

  Kuran da akıl kelimesi 55 defa geçiyor. çok örnek vermiycem 2 tane kafi.

  Görmedin mi? Allah gökten bir su indirdi, onu yerdeki kaynaklara yerleştirdi, sonra onunla türlü türlü renklerde ekinler yetiştiriyor. Sonra onlar kurur da sapsarı olduklarını görürsün. Sonra da onu kuru bir kırıntı yapar. Şüphesiz bunlarda akıl sahipleri için bir öğüt vardır. Zümer 21

  Allah'ın izni olmadan hiç kimse inanamaz. O, akıllarını kullanmayanları murdar (inkarcı) kılar. Yûnus 100

  Kuranda akıl kelimesin fiil olarak kullanıldığı görülür "onlar hiç akletmezler mi? Hala akıllanmayacak mısınız?" gibi. akıl sahipleri ile ilgili ayetler vardır. ve insanı düşünmeye anlamaya yönlendiren teşvik eden ayetler de vardır. Kur'an'da birçok ayette, akıl erdiren, düşünen, bilen insanlar için ibretler vardır denmekte ve tefekkür anlamını ifâde eden pek çok kelime kullanılmaktadır. isteyen araştırabilir bununla ilgili arama motorları nette mevcut.

  e hadi diyelim ki kuran sana yetmedi. hadis de var

  “Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha
  hayırlıdır.”(Suyutî, Camiu’s-Sağir, II/127; Aclûnî, I/310)

  tefekkürle felsefeyi garıştırmayın diyen sığırlar olacaktır ne demekmiş tefekkür bakalım

  Herhangi bir mesele hakkında düşünme, zihni yorma, derin düşünme ve işin şuuruna varma.

  Tefekkere fiili, arapça kökenli üç harfli olan "fekere" fiilinden türemiştir. Fekere kök fiili ve ondan türemiş olan tefekkere, efkere, fekkere ve iftekere fiilleri aynı anlamdadırlar. fikir, efkar kelimeleri de hep aynı kökten.

  Tefekkürün zıttı da fikirsizlik ve düşüncesizlik demektir.

  hadislerde de düşünmek tefekkür baya geçiyor inanmayan baksın.

  e diyelim sana hadis de yetmedi. hani yetmez ya.

  icma var. yani müctehid imamlar var ki islamiyette icma dinin kaynaklarında üçüncü sıradadır bunu da en iyi cübbeli bilir. 4 tane müctehid imam var bizim amelî mezhepler dediğimiz mezheplerin ilk adamları imamı azam ebu hanife, imamı malik, imammı şafî ve imamı ahmet bin hambel. ee niye anlattık bunları

  İmâm Şafiî de: "Herhangi bir konuda hüküm çıkarırken, tefekkürden faydalanın" diyerek, tefekkürün usûl ilmindeki önemine işâret buyurmuştur (Gazzâli, İhya, Beyrut, t.y. IV, 423 vd.)

  ebu hanife "Nereden söylediğimizi (hükmümüzün delil ve kaynağını) tetkîk edip bilmeden bizim reyimizle fetvâ vermek hiçbir kimse için helâl değildir."105. Füllânî, age., s. 72.

  ve geldik ilm i kelam a. İslam dininin inanç/akaid konularını irdeleyen ve tarihsel olarak bu çerçevede gelişen dini-felsefi kuram ve teorilerle ilgilenen ilim dalına İlm-î Kelâm denir. Bu anlamda kelâm imanla ilgili sorulara aklî deliller kullanarak izâh ve ispat getirme amacıyla geliştirilen teolojik felsefenin adıdır. özeti ney? islam felsefesi ve islam felsefi akımları.

  şimdi imamı mansur maturidi, imam el eş ari millet sapık fikirlere sapmasın islamın özünü doğru anlasın doğru inansın diye uğraşmamış olsa Ahmet hoca sen bugün "Allah gökyüzüne oturdu mu?" yok "Allahın bizim gibi eli mi var?" bunlarla uğraşıyor olacaktın.

  hani nasreddin hoca demiş ya timura "sen ya sayı saymayı bilmiyosun ya da hiç dayak yememişsin." diye. ha sen de ya felsefe nedir onu bilmiyosun ya da islamiyeti.
  [ispiyonla]
  +1
 • wolfensteinn
  wolfensteinn 05 Nisan 2016 - 20:01Kimse bu adama ilmi reddiye yapamadığı için klasik küfür mesajları gelmiş.Adam gibi hoca [ispiyonla]
  -7
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...