Adam Olamadım bari Atalanta - Juventus Maçını İzleyeyim

Geçenlerde yaklaşık 10 senedir görüşmediğim bir arkadaşımın bana sorduğu şu soruyla irkildim;

" ne haber, nasıl gidiyor hayat? "

bakınca; aslında basit, günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir soru. alacağı cevap konusunda beklentisi dar, sözde merak konusu aslında umur dışı. soran kadar sorulan da bu temennilerle yaklaşınca hiçbir sorun yok gibi.

gelgelelim çok fazla arkadaşım, dostum olmadığından bu soruya pek denk gelmemiştim uzun zamandır. cümlenin sonundaki soru işaretini görmemle kalakaldım.

İstediği cevap belli aslında lakin benim cevabım o kadar kolay çıkamadı. yaklaşık 2 sigara 3 çay içimlik süreyi boş boş bakarak ve vereceğim cevabı düşünerek geçirdikten sonra üzerimdekileri değiştirip dışarı çıktım.

nasıl gidiyor hayat?

aslında " nasıl gitti hayat? "daha önemli uzun süredir görüşmemiş kişiler için. ben de bu bağlamda şu andan ziyade nasıl gitmiş hayat onu irdeledim.

geçen 28 senenin hatırladığım kemiksiz bir 23 senesi var. en keyifli kısımları yani çocukluk hayal meyal...

ne gariptir ki düşündükçe aklıma gelenler hep iyi, mutluluk verici anlar oluyor. zorladıkça kendimi, bu keyif verici anların yerini tecrübe edindirici anılar alıyor. çokça muzdarip olduğum, parmağımı şıklatıp bi anda değiştirmek isteyeceğim çok şey olmamış. üstüne üstüne koşulan darlanmalar haricinde.

aile, arkadaş, iş ve sosyal çevrelerde oluşan, insanların sahip olmadıklarını yahut en iyisi çok az olduğunu iddaa ettikleri egolarının tavanı delip göklere uzandığı, statükoların zamanla kişilerin kişiliklerini oluşturmakta ve oturtmakta olduğu yerlerde, ulaşılmak istenen seviyenin hep üzerinden bakardım bu kişilere. ukalalık, kendini beğenmişlik, burun havalığı yer yer göt kalkıklığıyla itham edilen çeşitli tanımlamalara maruz kaldım tabi ki. gelgelelim bu tanılar benim ya da bunun paralelinde düşünenlerin bilgisi ve ilgisi dışında, kişi ve kişiciklerin kendi kendileriyle verdikleri savaşlardan meydana bırakılanlar olmaktan öteye gidememişti.

bu tür ilişkilerin olduğu yerlerde çatışma kaçınılmaz oluyor elbet. fakat ben bu tür çatışmaları pek alışkanlık edinmedim. öz güvenin dışarda patlamasını izledikçe daha bi uzak durmaya çalıştım. kişilerin edinmek için çok afedersiniz götlerini yırttıkları her türlü edinime ben bu hayatımın geride kalan kısmında sahiptim. ne için çatışacaktım ki?

insanların yaşayışlarındaki sapkınlıkları, saçmalıkları, hataları gözlemlemek, belirlemek ya da eleştiriler yöneltip ithamlarda bulunmak hiç bir zaman benim tarzım olmadı. ki buna hakkımın da olduğunu hiç düşünmedim. baktığım yeri görmek, kişilerde zeka sinyali, süper insan, inanılmaz kişilik intibaları yaratsa da bence baktığı yeri görmek bir insan için fazla zor olmasa gerek diye düşünüyorum. bunlar benim aslında insanaları sınıflandırmama değil de kendimce prensip edinebileceğim şeylerin oluşmasına sebep oldu. bunun doğrultusunda yaşamak ne kadar keyifli keyifsiz net birşey söylemek zor.

kimine göre ya da inanıyorum ki çoğuna göre saçma sapan bir hayatmış giden. soruda esas merak konusu olmayıp, beni benden alan.

şuana geldiğimde;

aynı;

ve en kötüsü farklı gözüküyor.

istediğim çok az şey var. yapamadığımsa çok şey. yapabileceğim çok şey var. yapabilmek için uğraşmam gereken çok az şey. çoğu insana göre şanslıyım ve bir çoğuna göre şanssız.

senelerce edindiğimi düşündüğüm elle tutulamayan çoğu şeye halen sahibim. ama önemli kayıplar da yaşadım. heves...

ben istemediğim için olmayan ya da ben istediğim için olan şeyler beni ben yapmıyor. örneğin bu izlenimi benim yaratmış olmak istemeyip, yaratmış olmam gibi...

kendim için hiçbirşey yapmıyorum. istemediğim herşeyi yapıyorum. istemedeğim yerlerde olup, istemediğim anları yaşıyorum. ve en kötüsü de istemediğim şeyleri yapmamayı istediğimde, hem istemedeğim şeyleri yapmış, hem de istediğim şeyi yapamamış oluyorum.

kısacası;

hayat; bana seçme şansı vermiş. ama kendi seçimlerimi yaşamama engeller koymuş.

ne istediğime gelince;

istediğim çok az şeye sahip değil ait olmak istiyorum.

ve tabi bu zaman diliminde adam olmak şartıyla...

ben;

adam olamadım bari atalanta - juventus maçını izleyeyim.

Ne haber?

tırtkadın tırtkadın diyor ki;
Kategori: Tespit
Etiketler: ne haber adam olamadım statüko
10 05 Haziran 2010
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • mebe2746
  mebe2746 11 Ekim 2011 - 10:47Biz mi istedik büyüyüp adam olamamayı, ne güzel burnumuzu karıştırıp taşakları yayıp çizgi film izleyip yaşıyorduk.... [ispiyonla]
  +1
 • popriscin
  popriscin 23 Aralık 2010 - 19:28"hayırlı olsun ,nasip " deyip kapatıyorum ben çoğu zaman böyle soruları..:) [ispiyonla]
  +1
 • yorgun pankart
  yorgun pankart 10 Haziran 2010 - 04:05haberler hep gösterilmek istenenlere göre ayarlanıyorsa, bizden çıkacak haberde yine görünmeye çalıştığımız şekle uygun olacaktır... ah bir de şu darlanmalarımızı ve sıkıntılarımızı açıkça ortaya koyabilsek... [ispiyonla]
 • jimmorrison
  jimmorrison 07 Haziran 2010 - 17:32Haberler benimkinden iyi valla.. [ispiyonla]
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...