İlber Ortaylı: II. Abdülhamid Büyük Hükümdardır

tavernaci tavernaci diyor ki;
Bir konferansta İlber hocanın II. Abdülhamid ile ilgili düşünceleri... "2. adamın önemi"

Ülkemizde Abdülhamid'i öven Atatürk'e söver. Atatürk'ü öven Abdülhamid'e söver.

Günümüzde ya cemaatçi darbecisin yada yandaş. İkisi de değilim. Abdülhamid'de atam Atatürk'te. Hatalarıyla doğrularıyla. Umarım ocu bucu olmadan yaşayabiliriz.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Tarih
23 15 Ağustos 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • babur2180
  babur2180 15 Ağustos 2016 - 16:57Osmanlı Sultanları arasında en sevdiğim II. Abdülhamit'tir benim de. Çünkü en zor zamanda içi su alan geminin kaptanlığını yapmıştır. [ispiyonla]
  +19
 • ksknysn
  ksknysn 15 Ağustos 2016 - 17:06ilber hoca'yı sevip abdülhamit'e sövenlerin durumu vahim :) [ispiyonla]
  +16

Tüm Yorumlar

 • 123asd123
  123asd123 16 Ağustos 2016 - 10:46"Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir"

  Alman Prens Bismarck
  [ispiyonla]
  -5
 • glock21
  glock21 16 Ağustos 2016 - 00:12@ayniboksunuz Hani seni böyle tokatlaya tokatlaya komaya soksam gene az gelir AMK.
  Bir de cahil demiş, deve götü yağlayıcı tenya!

  Lan alt alta sıraladıklarımdan hangisi doğru değil, karşı tez ve delili nedir? Bir açıla bakalım, tenya beyinli!

  Bahsi geçen toprakları kaybettiği mi doru değil?
  Rom içtiği ve entelektüel olduğu mu?
  Donanmayı limana kitlediği mi?

  Biri Türkiyede 2 ön lisans üstüne bir de Lisans tamamladım. parasızlıktan Columbia Üniversitesinde ""Uluslar arası ve Dünya Tarihi"" Master'ı bırakmak zorunda kaldım! Bu sene bu yaştan sonra deneyeyim diye girdiğim gene kazandım, 3. ön lisansa kaydımı yaptıracağım!

  Okul kitaplarını,gazete, dini kitaplar vb. dışında bitirdiğim 850 üzeri kitap var. % 90 tarih, politika ve siyaset, bilim, sosyoloji konul kitaplardır. İzlediğim binlerce belgesel vb. yapım, çevrisini yaptığım belge, tez, makale, yapım/program, seminer, kitap vb. sayısı senin sülalenin ömründe görmediği/göremeyeceği kadar.

  İlber hocanın tarih bilgisi inkar edilemez. Tarihte kesinliği kanıtlanmış bir hadiseyi anlatmak başka bir şey, o hadiseler içerisinde yer almış şahısları iyi veya kötü olduğu, doğru yada yanlış yaptıkları bambaşka bir şeydir. Bir şahsın tarihte yaptıklarını anlatmak ile o şahsa dair kişisel değerlendirmeni belirtmek bir birinden ayrı iki durumdur.

  İlber hoca şunu yaptı, bunu yapmadı vb. tarihi olayları belirtebilir, o bilimdir, onun da uzmanlık alanıdır. Ancak, kişilerin eylemler ve karakterleri hakkında söyledikleri hocanın kişisel değerlendirmesidir. Tarihteki hadiselere dair aktardıkları doğru olabilir ancak bu kişisel yorumlarının doğru olduğu anlamına gelmez!!!

  Bizler ile siz çomarları farklı kılan şey de budur. Sizler bir şahsı sırf beğendiğiniz için, yada bir kez doğru söylediği için o günden sonra bütün söylediklerine kayıtsız şartız biat eder, yaptığı her eylemi, söylediği her şeyi doğru kabul edersiniz.

  Bizler ise kişinin ne kadar sempatik olduğuna, unvanına vb. özelliklerine bodoslama tapmayız! Söylediklerini öncelikle karşı tezlerle kıyaslar, o konuya dair kesinliği net şekilde bilinen delillere,verilere bakar, konuşan kişinin kişisel düşüncelerine aldırış etmeden ortaya çıkan gerçeklik üzerinden fikir sahibi oluruz.

  Yani İlber hocayı tarikat şeyhi ilan edip, ağzından ne çıkarsa kayıtsız şartsız doğrudur deyip, mürit gibi biat etmeyiz! Tarihteki olayların akışını doğru anlatması, olayların sonucuna dair kişisel yorumlarının da doğru olduğu anlamına gelmez!!!
  [ispiyonla]
  -1
 • glock21
  glock21 15 Ağustos 2016 - 23:26@ayniboksunuz ennasıl beyinsiz bir mhluksun anlamadım!.

  Götüne fil geçirmiş beyinsiz!
  Atatürk ile kıyaslamaya dair söylediklerim videonun altında yazan "Ülkemizde Abdülhamid'i öven Atatürk'e söver. Atatürk'ü öven Abdülhamid'e söver." açıklamasına dairdir.

  Çomar olup başkasına çomar diyerek atlayan çomara en güzel örneksin.
  [ispiyonla]
  -1
 • Araq
  Araq 15 Ağustos 2016 - 21:08abdülhamit i suçlamayın.söyle birşey düşünün sülalenizden 10 kuşak gerideki atanız ticari zekası ile vs.. hanlar hamam lar bırakmış olsun (han tamamda hamam ne alaka çokmu para getirisi vardı acaba).neyse 9.kuşak şöyle böyle geçinip 2 yer satıp 8.ye bırakmış olsun kimse üstüne bişey koymadan satarak yaşaya dursun 3. kuşa gelindiğinde bu şahış ne var ne yok satıp karun gibi hayat sürüp 2.ye bişey bırakmasın, işte bu hikayede 1. kuşak abdulhamit oluyor adama bitmiş bir imparatorluk kaldı elden bu kadarı geldi.ingiltere modeli vasıfsız bir kral olarakta kalabilirmiydi? imkansız çünkü halk ne yapar neder ilk düzelmede cumhuriyeti yıkardı [ispiyonla]
  -1
 • ayniboksunuz
  ayniboksunuz 15 Ağustos 2016 - 20:49glok nasıl bir çomarsın , burada Atatürk ile Abdülhamidi mi karşılaştırıyor. Yorumlarda bile böyle bir karşılaştırma yapan yok. Her türlü cahilce düşüncelerinizi kabul ettirmek için Atatürkü kullanmayın be yeter . [ispiyonla]
  +6
 • puma_
  puma_ 15 Ağustos 2016 - 20:43"tarih tükürükten ibarettir,
  bir de onu yalayanlardan."
  [ispiyonla]
 • hukikole
  hukikole 15 Ağustos 2016 - 20:39yıldız'ın gulyabanisi. [ispiyonla]
  +2
 • glock21
  glock21 15 Ağustos 2016 - 20:08Hoca haklı, Fatih sonrası Abdülhamid'e olanlardan ve kendisinden sonra gelenlere oranla iyidir de;
  Yunanlılara 12 ada bağışlaması, Filistin'in peşkeş çekilmesi, kaybettiği diğer topraklar, donanmayı göz göre göre darbe yapar diye limana hapsedip bildiğin çütürmesi (Sonunda Çanakkale'de donanma yok diye yok yere bu kadar şehit verdik) vs. bunları ne yapacağız!

  Ulus devlet bilincini, gerçek anadilimiz Türkçenin tekrar resmi dil yapmak için çalışmalara başlaması, Atatürk devrimlerinin bir kısmını kendisinin de o dönemde yapmak üzere adımlar atması vb. bir takım iyi yönleri olsa da

  Atatürk ile hiç bir şekilde, hiç bir yönü ile kıyaslanacak seviyede bir adam değildir. Abdülhamid 1948'den bu yana gelen, 3 yeri düzeltirken 30 yeri batıran Başbakanlar, Cumhurbaşkanlığı ayarında bir adamdır.

  Not: Abdülhamit Rom içmeyi çok severdi, gayet entelektüel, Batı medeniyetine ilgili bir adamdı, haberiniz olsun lan ÇOMARLAR!!
  [ispiyonla]
  -1
 • kalipsox
  kalipsox 15 Ağustos 2016 - 19:04deniyor ki eğer 2.abdülhamid kanunin yerine hüküm sürseydi bugün osmanlı amerikaya giderdi.düşünün ki dört bir yanı süper güçlerle sarılmış zayıf devleti hiç toprak kaybetmeyerek 25 yıl hüküm sürmüştür [ispiyonla]
  +3
 • masucuktan
  masucuktan 15 Ağustos 2016 - 18:46Şimdi yorumları görün, ortam cacık olacak :D [ispiyonla]
  +3
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...