İlber Ortaylı ve Murat Bardakçı'nın Ağzından Nihal Atsız (11 Ekim 2009)

schwarzo schwarzo diyor ki;
11 Ekim 2009 tarihinde yayınlanmış Teke Tek Özel programında konuk İlber Ortaylı'ydı. Konuşulan konulardan birisi de Türk edebiyat ve siyasi tarihinde en çok tartışılan isimlerden birisi olan, Ortaylı'nın deyişiyle para pul peşinde koşmayan, dik durmayı başarmış Türk ırkçısı Hüseyin Nihal Atsız'dı. Atsız haricinde Mustafa Kemal Atatürk, Zeki Velidi Togan, Orhan Şaik Gökyay, Abdülkadir İnan, Afet İnan, Pertev Naili Boratav, Reha Oğuz Türkkan gibi aydınlar hakkında da yorumlar yapılmıştı. Murat Bardakçı'nın programda okuduğu şiirlerin adları: Davetiye, Mutlak Seveceksin, Geri Gelen Mektup.

(Atsız'la ilgili olan kısımlar tamamen bu ancak yayının tümünü izlemek isteyenler: https://www.youtube.com/watch?v=2Ursbi_7kSI)
(Murat Bardakçı'nın Atsız hakkındaki yazısı için: http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/222174-ideolojisinden-kime-ne-nihal-atsiz-cok-onemli-bir-tarihcidir)
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: hüseyin nihal atsız fatih altaylı murat bardakçı ilber ortaylı habertürk ırkçı türkçü bozkurt göktürk milliyetçi faşizm
24 07 Eylül 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • yuzenbalik
  yuzenbalik 07 Eylül 2016 - 11:23Nihal Atsız'ın yaşadığı yıllara bir bakın bakalım o dönemlerin dünyası nasıl? hatta Atsız'dan önce Atatürk dönemine bir bakın Atatürk'ün yaptırdığı antropoloji çalışmalarını bir araştırın bakalım. Atsız'ın yalnızca 5 satırlık vasiyetini okuyupta 'Atsız çok foşist ırgçı kofatasçi yeeaa' demekle olmaz. Romanlarını, makalelerini, şiireliri bir okuyun bakalım onun Türk edebiyatına ve tarihine kattıklarının binde birini katabilecek misiniz... Evet ırkçıdır, Türkçüdür ve Turancıdır Atsız bunlarla övünür zaten. Ne derseniz deyin ama Nihal Atsız Türkiyenin gelmiş geçmiş en iyi araştırmacı, yazar, şair, tarihçi ve Türkologlarından biridir gerçeğini yalanlayamazsınız... [ispiyonla]
  +19
 • ayniboksunuz
  ayniboksunuz 07 Eylül 2016 - 12:03Türkçü bir içerik ,ilerleyen saatlerde hdpli ,komunist troller burayı basıp artı eksi ile oynayacak iyi izleyin. [ispiyonla]
  +18

Tüm Yorumlar

 • casilyas58
  casilyas58 08 Eylül 2016 - 01:36bu ülkenin bu günlerden kurtulması için gerekli olan şey, aşırı sağ düşünce yapısına sahip bir partinin varlığıdır. barajı geçip meclise girmesi şart değil. yüzde 6-9 olması yeterli olacaktır. caydırıcılık için bu çok önemlidir. bak bakalım azınlıklar senin ülkende askerini şehit eden örgütün elebaşının resmini tshirtlere basarak grev yapabiliyorlar mı. [ispiyonla]
 • zamazingooo
  zamazingooo 07 Eylül 2016 - 20:22En azından diğer beyinsiz ülkücüler gibi milliyetçiliği yasaklayan kuranı kendine rehber olarak görmeyerek daha tutarlı bir çizgi izliyor. Ayrıca bu tutarlılık bütün yoksullara karşı düşmanlığı da içeriyor. [ispiyonla]
  +1
 • orhanskrci
  orhanskrci 07 Eylül 2016 - 19:43@ayniboksunuz nihal atsızı sevmeyen herkes hdpli yada komunist troll olmak zorundamı ftw..mk bölücüleri hdplilerden sonra en buyuk boluculer sizlersiniz farkında değilsiniz. [ispiyonla]
  -1
 • callmedady
  callmedady 07 Eylül 2016 - 18:47Atsız , Hikmet ve Kısakürek; o dönemlerde Türkiye'nin çıkardığı en iyi , en sağlam politik-şairlerden üçüdür. Ha seversiniz sevmezsiniz orası ayrı. Lakin Atsız'a faşist demek büyük bir hata olur zira Atsız faşizm'e yedi yirmidört söven birisidir. Daha doğrusu atsız bu toprakların içinden çıkmamış bütün fikirlere karşıdır, açık ve net kemalizm'de buna dahil.

  Murat Bardakçı atsızın aşırı Türkçü tutumuna "o dönemin modası" demekle bana kalacak olursa büyük bir hata yapmış. Zira Atsız'ın davası Nazım Hikmet ve Kısakürek'in aksine zaman içerisinde şekil değiştirmemekle birlikte ölene kadar ateşli bir biçimde sürmüştür. Neden böyle diyorum? Çünkü Nazım'ın sovyetlerde yaşadığı hayal kırıklığı ve avrupa'ya yaptığı bir tren gezisinde avrupaya duyduğu gizli-tatlı kıskançlık kendisininde şiirlerinde itiraf etmekten kaçınmadığı bir gerçek. Kısakürek'in dönekliğini de biliyorsunuz zaten söylemeye gerek yok. O yüzden Atsız, modaya falan ayak uydurmamıştır. Davası ölene kadar sürmüştür.

  Daha anlatılacak çok şey var da , şunu söylemek istiyorum Atsız öyle kolay ve basit bir adam değil. Bence hakkında bir fikir sahibi olmadan önce makalelerini okumalısınız.
  [ispiyonla]
 • kopeksikenpavlov
  kopeksikenpavlov 07 Eylül 2016 - 16:55türk ırkını yüceltenin beynini sikerim. yüzde 60ı(hatta daha fazla) aptal bi millet. Arapın dinine kendini kaptırıp kim olduğunu unutan bi millet. Binlerce yıldır
  yakıp yıkan öldüren, insanlığa bir gıdım
  katkısı olmamış bir millet. sene 2016 hala sporda, sanatta, bilimde, edebiyatta, kültürde son sıralardayız aq. nesini seviyonuz lan bu milletin? yüceltilcek bi tarafımız olsa da keşke biz de türkçü olsak aq.
  [ispiyonla]
  -6
 • convival
  convival 07 Eylül 2016 - 16:28Şu üçlü ciddi şekilde Türkiye'yi taşıdı farkında mısınız. Belki kibirli bulabilirsiniz ama bu 3 Adam olmasa Türkiye'de sosyal kültürel tarih tam olarak sefil olacaktı. Allah sizlere uzun ömürler versin. [ispiyonla]
 • glock21
  glock21 07 Eylül 2016 - 15:50Okumadığım kitabı olmayan oldukça entelektüel, bilgi ve birikim sahibi, çok iyi bir edebiyatçı, yaklaşık 300 yıl boyunca Türkleri İslam ise asimile ederek devşirme, Araplaştırma, mankurtlaştırma projesinden iyice usanmış, ne kadar şerefsiz varsa alayına bu topraklarda iş, aş, kimlik verildiği, üstüne bir de makam ve para sahibi yapıldığı halde ilk fırsatta bu millete nefretlerini kusmaları, anında türkleri sırtından bıçaklamaları, anında Türk düşmanları ile iş birliği yapıp bu toprakları satmaya çalışmaları gibi yavşaklıklardan bıkmış, usanmış ve Türklerin yüz yıllarca bilinçli olarak aşağılanmasına tepki olarak Türk tarihi araştırmalarını, Türklüğün ne olduğunu, Türk medeniyetini, erdemlerini bilmeyen nesillere anlatmayı kendine misyon edinmiş değerli Türk aydındır Nihal Atsız.

  Kendisini genelde Türk dışı etnik gruplardan gelen ırkçılar, bedevi kılıklı yobazla, Türk düşmanı CIA borazanı liboş tayfa hiç ama hiç sevmezler.

  Sebebi de Türklere olan kinlerini, nefretlerini kusmak, bu milleti iyice asimile ederek yok etme gibi fırsatların, Türklük bilinci olan, tarihini ve geçmişini bilen, öz güven sahibi Türklerin olduğu bir Türkiyede yapmanın mümkün olmamasıdır.

  "Atatürk kafa tası ölçtürmüş efenim" Ananım anımı ölçtürmüş!
  Sinen Meydanın "Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi" kitabında o kafa tası mevzusu nedir? Neden yapılmıştır? vs. bu konuya dair her tür cevap belgeleri, kantları ile mevcut. Binlerce yıllık Türk tarihi, 19 YY bilim çalışmaları ve dünyaya bakış açısı vs. tek tek anlatmayalım al oku amına koyim.

  Nihal Atsız'ın tavrı kimilerine göre sert gelebilir. Ancak bana kalırsa olması gerekenden dahi çok yumuşaktır.

  Nihal Atsız'a faşist vs. diyenlere bakınız?!? Kendileri sokaklara 5 ton bomba koyup onlarca insanı katleden, 3 ülkeyi bölüp böldükleri toprakları birleştirip Ulus devlet kurmaya çalışan ırkçı ötesi ırkçı, faşist ötesi faşist (Irk/Millet dahi olmadığı % 100 bilinen) etnik grupların terörist üyeleri ve/veya bunlara destek veren sözde solcu ama özde bildiğin emperyalist yosmasının, kapitalistin en önde gideni liboşlar, sokaklarda Allahu Akbaaar diyerek herkesi Arap/Müslüman yapacağım diye kafa kesen Arap devşirmesi bedevi yobazlar vs.

  Panzehir vücuda girmiş zehrin orantısına gör verilir!
  Eğer kendi ırkına/Milletine/Ulusuna düşman olanlar faşizmin doruklarına ulaştı ise sen de kendi Milletine/ırkına o oranda panzehir basacaksın!

  Özellikle bugünlerde, 1500 Yılı aşkındır Türk toprakları olan bu topraklarda kurulmuş Türk Cumhuriyeti Devletinde Türklere karşı her tür saldırı, karalama, aşağılama, tarihini çarpıtma, açıkça Türk düşmanlığı yapmak, Türkler dışında diğer bütün etnik gruplar ırkçılığın/faşizmin dibine vururken, Türk'üm demek sanki ayıpmış gibi gösterilirken, Türk'üm dediğin anda ırkçı diye üstüne gelindiği, ülkenin bir yandan Batı Emperyalizmi, Öte yandan Pers/Ermeni kırması teröristler, diğer yandan içten şeriat, Araplaştırma, Dinle Devşirme, Ilımlı/Siyasal İslamla iyice mankurtlaştırılmaya çalışıldığı, dört bir yanının bu şekilde bok içinde olduğu şu günlerde Türk Milliyetçiliğinin (Amerikalının 80'lerde kakaladığı Türk İslam sentezi, Türk Milliyetçiliği adı altında İslamlaştırma/Araplaştırma değik) yani Hun/Göktürk bilincinde bir Türklük bilincinin Nihal Atsız'ın yaptığında 10 kat dağa koyu, sağlam, hızlı şekilde olabilecek en yüksek dozda Türklere enjekte edilmesi gerekir.

  Nihal Atsız'ı okuyan herkes bilir ki söylediği herkes barış/kardeşlik diye her tür yaşam hakkını sağladığımız, kardeşimiz deyip içimize aldığımız etniklerin yediği bokların sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

  Örneğin; "Devşirmeleri Devlet yönetime Almayın" demektedir. Bugüne baktığınızda devşirmeleri yönetimine aldığımız devletin nasıl bir boka saplandığı açık ortada.

  Anadolu Selçuklu bu şekilde çöktü, Osmanlı bu şekilde çöktü, şimdi sıra Türkiye Cumhuriyetini bu şekilde çökütmeye geldi!

  Nihal Atsız ciddi ciddi ırkçı, faşist vs. olsa Türkiye'ye o yıllarda gelip üniversitelerde, devlete ait kuruluşlarda vs. çalıştırılan Alman, Avusturyalı vb. Avrupalı bilim adamlarına da düşman olur, bunların da alayına karşı olurdu. Ama bilim adamı vb. işe yarayan, girdiği topluma fayda sağlayan kimseye dair hiç bir negatif yorumu yoktur.

  Öte yandan Arap, Kürt, Ermeni vb. devşirmelerin (Nasuh Mahruki vb. farklı etnikten gelen şerefli Türk evlatlarını tenzih ederim) bazı devşirmelerin 600 Yıllık İmparatorluğun amına koymasına, Atatürk'ten sonra devlet kadrolarına doldurulan Türk düşmanı devşirmelere karşı söylemleri "gidin kafasına sıkın" dercesine kadar sert. Bu tiplerin yaptıkları eylemleri ve koca bir millete sonuçlarına bakıldığında Nihal Atsız % 100 haklıdır!


  Ayrıca Nihal Atsız nireeeee, 80'lerden sonra Ülkücüyüm diyenler nire!

  ABD'nin BOP projesi, Yeni Dünya Düzeni projesi kapsamında Asya ve Orta Doğuyu İslamı kullanarak yönetme politikası kapsamında, (Afganistan'da Taliban vs, Mısırda Müslüman Kardeşler vb) Türkiye için işleve soktuğu Türk İslam Sentezi (Türkleri İslamla Araplaştırıp Devşirme ve eritme) içinde yoğurulmuş, sürekli tekbir getiren sözde Milliyetçi olduğunu iddia eden Ülkücüler ile Nihal Atsız aynı kefeye koyulabilir mi!

  Nihal Atsız'ın din, İslam, Arap, Orta Doğu ırkları hakkında söyledikleri gayet açık ve nettir.
  [ispiyonla]
  +8
 • witchparvati
  witchparvati 07 Eylül 2016 - 15:28Olm Bir Alman, Japon, İngiliz, Fransız v.b. ırkçılık yapınca anlarım da pardon ama Türkler neyiyle ırkçılık yapıyor anlamış değilim ? Tipleriyle mi ? Zekalarıyla mı ? İnsanlığa katkılarıyla mı ? Neyle amk ? Türk'ten kastım ırk olarak sadece Türkler değil, Kürtler, Araplar ve orta doğunun (Yahudiler hariç) tamamı. Hiç birimiz 5 para etmeyiz amk. Bari tüm insanlar eşit diyelimde Alman'ı Japon'u falan kandıralım amk. [ispiyonla]
  -6
 • orhanskrci
  orhanskrci 07 Eylül 2016 - 14:59türk siyasi hayatındaki hocamız nihal atsız için vasatın altın şiirleri vardır demişti.bende buna katılıyorum fikir adamıdır ama şairlikte bocalamıstır. [ispiyonla]
  -9
 • darthsidious
  darthsidious 07 Eylül 2016 - 14:48ayrıca rum asıllıydı [ispiyonla]
  -4
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...