Blackjack 21 - Beyin Yakan Olasılık Sahnesi

losta losta diyor ki;
İzlemediyseniz keyifli bir şekilde izleyip arkadaş ortamlarında "hadi blackjack oynayalım" dedirten filmden olmayan beyinleri yakan bir sahne.
Kategori: Film
sitene ekle
Etiketler: Blackjack 21 ihtimaller beyin yakan olasılık olasılık hesaplama blackjack 21 Film kesiti
10 28 Eylül 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • omergrsy
  +7
 • tylnkrn
  tylnkrn 28 Eylül 2016 - 01:37Arkadaşlar kafası karışanlar için aktarayım;
  Arabanın ilk kapıda olma olasılığı 1/3.
  2. kapıda olma olasılığı 1/3.
  3. kapıda olma olasılığı 1/3.
  Arabanın 1.kapıda OLMAMA olasılığı 2/3.
  Yarışmayı sunan adam 3. kapıyı açıyor ve araba olmadığını görüyoruz. Böylece 1.kapıda olmama olasılığı olan 2/3 sadece 2.kapıya kalmış oluyor. Umarım anlatabilmişimdir.
  [ispiyonla]
  +6

Tüm Yorumlar

 • westxx
  westxx 30 Eylül 2016 - 00:50hadi bunu çarkıfelekte yap [ispiyonla]
 • infradoam
  infradoam 29 Eylül 2016 - 06:25Eğer kapıyı seçmeden, sunucu bize hangi kapıda keçi olduğunu
  gösterseydi o zaman şansımız 1/2 olacaktı. Ancak; seçtiğimiz kapıdan sonra gösterilen keçi, bizim olasılığımızı 1/3 olarak bırakıyor. 2/3 olan diğer iki kapı olasılığı ise keçinin gösterilmesiyle kapalı olan kapıda kalıyor. Böylece iki katı oranında şansımız oluyor. Kazanma şansınız yine kesin değil ancak atıyorum 20 kere oynarsanız, ortalama olarak kapı değiştirdiğinizde daha fazla kazanmış olduğunuzu göreceksiniz.
  [ispiyonla]
 • rumplestiltskin
  rumplestiltskin 29 Eylül 2016 - 03:11Yarışmacı eğer iyi bir poker oyuncusu olsaydı tüm bu ihtimalleri zaten göz önüne alır,birde sunucunun mimik ve hareketlerinden blöf yapıp yapmadığını yani tuzak kurup kurmadığını okur,gerekirse birinci kapıda kalır ve uzun vadede herkesten daha fazla araba kazanırdı. [ispiyonla]
  +2
 • na musait
  na musait 28 Eylül 2016 - 19:55sevgili @memesizmemet arkadaşım;

  sana bu mektubu odamdan yazıyorum bibimgiller iyi filmdeki anlatılmak isteneni anlıyorum sağ ol benim anlamadığımı düşünüp tekrar anlatma ihtiyacı düşünmüşsün. ancak kusura bakma ben anlatılmak isteneni anlatamadım sanıyorum.

  burada anlatılmak istenen ağdalı istatistik terimleri konuşulup sunucu ve yarışmacı psikolojisi üzerinden bir çözüme gitmek ben de bu sebepten ötürü bilginin hatalı olduğunu söylüyorum.

  3 adet kapı var ve sen bir seçim yapıyorsun. yani senin elinde yüzde 33.3 şans oluyor.
  sonrasında sunucu bir kapı açarak sana yeni bir teklifte bulunuyor.
  yani 3 kapılı sistem artık 2 kapılı yeni bir sisteme dönmüş oluyor. yani geçmişten gelen bir yüzde 33.3'ün yok tamamen yeni bir olasılık tablo ve seçimin üzerinden elinde oluşan bir yüzde 50 şansın oluyor.

  bir önceki yorumda yazdığım gibi olayı farklı bir şekilde düzenleyelim;
  sunucu yarışmacıdan tahmin almadan diyor ki sana kıyak geçip bir kapı açacağım ve sonra sen bir tahminde bulun.
  bu yeni düzenin bir önceki düzenden bir farkı var mı? yok.
  peki yarışmacının şansı kaç? yüzde 50.

  tek fark var o da sunucunun kapıların arkasında ne olduğunu bilip bilmediği ki burada psikoloji işin içine girer ve ortaya sunulan problemle alakalı bir durum kalmaz.
  [ispiyonla]
 • memesizmemet
  memesizmemet 28 Eylül 2016 - 19:28@na musait;
  önce bi 15 saniye düşünseydin onca yorumu yazmadan hem zamandan tasarruf ederdin hem de birazcık kafanı çalıştırmış olurdun.
  1 kapı seçtiğinde sunucuya 2 kapı bırakıyor bu durumda eğer adamın seçtiği kapı arabaysa, ki bu yüzde 33,333 ihtimaldir, sunucunun seçiminde farkeden birşey olmaz fakat eğer ki yüzde 66,666 ihtimal olan keçiyi seçmişse bu durumda sunucu sadece keçi olanı açacaktır bu da bu durumda sunucunun açmadığı kapıda araba var demektir. yani sonuç itibariyle yüzde 66,666 ihtimalle keçi seçme olasılığı sunucunun kapı açmasıyla bir anda yüzde 66,666 ihtimalle araba kazanmaya dönüşmüş olacaktır.
  [ispiyonla]
  +1
 • ortega89
  ortega89 28 Eylül 2016 - 18:56A-B-@ 3 ihtimal. araba = @. ilk ihtimalde A yı seçtim, sunucu mecburen B yi eleyecek. fikrimi değiştirirsem kazanırım! 2. ihtimalde B yi seçiyorum, sunucu mecburen A yı eleyecek, değiştirirsem kazanırım! 3. ihtimal araba (@) yı seçtim. sunucu A ya da B yi eleyecek, değiştirirsem kaybederim. 3 ihtimalin 2sinde değiştirdiğim taktirde kazandım, birinde kaybettim. sözelciler oldu mu? [ispiyonla]
  +3
 • Esansıeksik
  Esansıeksik 28 Eylül 2016 - 18:27oyununu oynamak için:
  http://www.grand-illusions.com/simulator/montysim.htm
  her kapıyı ayrı ayrı seçip, seçimizi değiştirin.
  her kapıyı ayrı ayrı seçip, seçiminizi değiştirmeyin.
  Seçiminizi değiştirmede kazanma olasılığı yüzde 66,
  Seçiminizi değiştirmemede kazanma olasılığı yüzde 33 oluyor.
  [ispiyonla]
  +3
 • ismailabiii
  ismailabiii 28 Eylül 2016 - 18:08O zaman kenan ışık emin misin ? son kararın mı ? diye sorduğunda çeliştiğin diğer cevabı seç bu tamamen saçmalık araba 2.dede olabilir 1.cidede hatta açılan kapıdan araba bile çıkabilir diyelim ki çıkmadı ve benim 2 şıkkım kaldı ben bir demiştim bu 2.seçmek ister misin diye sorması illa iyinliğimemi olmak zorunda belki kafamı karıştırmak için soruyor bunu nerden biliyoruz hadi 2. seçtim amk 1.cide olma ihtimalide aynı [ispiyonla]
  +1
 • middle brow
  middle brow 28 Eylül 2016 - 17:33oğlum P olur şans yahu kusursuz problem olması için ben doğru arabayı seçip değiştirdiğimde dahi kazanmam lazım ya ilk başta doğru kapıyı seçer ve değiştirirsek ne olacak [ispiyonla]
 • russianecevit
  russianecevit 28 Eylül 2016 - 16:01bununla beyni yanan sözelcidir [ispiyonla]
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...