Altay AMT Atış Testi - Şerefli Koçhisar ve Başlamayan Seri Üretim

tırtkadın tırtkadın diyor ki;
Senelerce Altay'ın geliştirilmesini bekledik, bu uzun süreç sonunda aracın arazi ve kış performansını, atış videolarını izledik. Otokar, aracın final prototipini yaptı ve seri üretim için teklifi sundu. Tek eksiğimiz 1800hp motor. Güç grubu, askeri endüstrimizde boşluğu en çok hissedilen alan ve bunun için ar-ge çalışmaları yürütülüyor. Bakın buraya kadar her şey çok güzel. Tek sıkıntı Altay'ın birim maliyeti fazla ancak harcanan paranın önemli kısmı iç pazarda dönecek. Senelik 50 tank üretim hızıyla 20 senede 1000 tank üretilse, leo2a7'e göre yıllık 300 milyon $ fazladan para ödenecek.

İlk parti güç organını MTU'dan alarak, proje üzerinde tecrübe ve bilgi sahibi Otokar ile seri üretime başlamak varken, işi bilmeyen Katar sermayeli BMC'nin Sakarya'da fabrika ve ortaklık kurmasını mı bekleyeceğiz? Haydi bunu yaptık, zaman bizim için önemli değil! Malum Arapları çok seviyoruz ve onlara rant kazandırmak boynumuzun borcu diyelim, Rheinmetall'in 130mm top teklifi üzerinde düşünülmesi bile abesle iştigal. Atgm tehditine karşı 130mm'lik topun görüntüsü pasif koruma mı sağlıyor da haberimiz yok? İhracat açısından yerli motor ve Akkor mu önemli yoksa Rheinmetall 130mm'lik top mu? Tanktan atılacak mühimmatı geliştirmek varken 130'luk sevdası nereden çıktı? Allah aşkına biri açıklasın şunu.

Bana deseniz, A ülkesi bir projede sona yaklaşıyor ve ürettikleri ürün ülkemizin ihracatı karşısında bir rakip. Bunun nasıl önünü kesip üretmelerini erteleyebiliriz deseler hiç düşünmeden Rheinmetall'in kafa karıştıran teklifinin aynısını verir geçerim. Yeni prototip hazırlama, atış testleri, tankın tekrardan biçilip düzenlenmesi, ihale, seri üretim derken kafadan 7-8 yıl daha uzar bu iş.

Bu tankın geliştirilmesi gereken en hayati organları Akkor ve motordur. Terör, Suriye ve Irak bataklığı, anti tank belası önümüzde dururken, tankın seri üretimini erteleme gibi bir lüksümüz yok.


Demem o ki verin Otokar bir an önce başlasın Seri üretim yok Ethem Sancak - RTE - Rheinmetall - Malezya işbirliğinde bu Tank üretilmez bile
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Şerefli koç hisar Altay AMT Testleri Akkor Seri üretim Ethem Sancak
3 22 Ekim 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • serdarkara
  serdarkara 23 Ekim 2016 - 13:24Ulan akpliler gezi parkı olduğunda koç a demediğiniz kalmamıştı. Adamları vatan haini ilan etmişti yandaş yazarlarınız.
  Tankı yapınca milli tankımızı yaptık diye gerinmeyi biliyosunuz ibneler.
  [ispiyonla]
 • siane21
  siane21 22 Ekim 2016 - 21:53şereflikoçhisar birleşik yazılır [ispiyonla]
  +3
 • kemalkılıcdaroglu
  kemalkılıcdaroglu 22 Ekim 2016 - 18:56AKP iktidara geldi geleli ha bire petrol, uranyum, altın bulunuyor memlekette ama seri üretime geçilmiyor. Bir yerlere yeni rafineriler, elektrik santralleri yapılıyor beş bin işçili,bir türlü açılmıyor. Norveç ve Kanada yüz bin işçi-göçmen alacak Türkiye'den, bir türlü alınmıyor. Bir ara Güney Kore, Türk öğretmen alacaktı, Moğolistan, Türk erkeği alacaktı, nerede? Bir de milli tank, uçak, uçak gemisi projeleri havada uçuşuyor.bir türlü üretime geçilemiyor. [ispiyonla]
  +4
 • glock21
  glock21 22 Ekim 2016 - 18:45Üniversite mezunu aklı selim ne kadar adam varsa hepsini bezdirip ülkeden kaçırırsan bir tankı 20 senede de 90 senede de zor yapar hale gelirsin.

  MİLGEM projesini KOÇ kazanıyor diye vermemek için yıllarca beklettiniz, üstüne yetmedi bir de projeyi oluşturandan içinde çalışan mühendis subaylara vs. kadar ne kadar subay varsa alayını Egenekon, Balyoz kumpasları ile içeri attınız. Yapımı yıllar sürdü AMK.

  1930'lu yıllarda uçak üreten ülke 70 sene sonra hele de dünyada teknolojinin, çalışacak personelin, paranın vs. sebil ve bu kadar kolay bulunur, ulaşılır olduğu bir zamanda 10 senedir hala bir tank yapılacak.

  10 Senedir o tanka motor lazım olduğunu akıl edip ar-ge başlatmadınız mı?

  Böyle eğitim sisyeminin içine iyice sıçıp her yeri imam hatip doldurarak bir 10 sene sonra bırak tankı tüfek yapacak dahi mühendis hatta tekniker hatta işçi dahi bulamayacağız.
  [ispiyonla]
  +9
 • 1234burak
  1234burak 22 Ekim 2016 - 15:33Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin, sen öldürüyorken de vururken de güzelsin [ispiyonla]
  +1
 • jacobs
  jacobs 22 Ekim 2016 - 13:37Altay Tankı Koreli K2 tankının varyantıdır. Yani aslında Tankın lisansı Korelilere ait ama sen ismini ve dış görünümünü değiştiriyorsun belki üzerindeki ekipmanları değiştiriyorsun o kadar.
  Örnek verecek olursak;
  Türk sandığımız Tofaş Kuş serisinin aslında İtalyan Fiat Regata'nın kopyası olması.
  [ispiyonla]
  +5
 • mdaemon
  mdaemon 22 Ekim 2016 - 12:01bunu da hükümetin sevmediği koç holdingin şirketi otokar üretiyor. [ispiyonla]
  +4
 • bagcilarterk1
  bagcilarterk1 22 Ekim 2016 - 10:38Koç tan alırsan ithalden pahalı olur tabi. O tröstler teneke kuş serisini ev fiyatına satmadı mı yıllarca? Tankı da elimizde patlatırlar. Toyota üstüne doçka koyun gene Koç un malını almayın. [ispiyonla]
  -14
 • bagcilarterk1
  bagcilarterk1 22 Ekim 2016 - 10:36Koç tan alırsan ithalden pahalı olur tabi. O tröstler teneke kuş serisini ev fiyatına satmadı mı yıllarca? Tankı da elimizde patlatırlar. Toyota üstüne doçka koyun gene Koç un malını almayın. [ispiyonla]
  +12
 • edgar90davids
  edgar90davids 22 Ekim 2016 - 09:16Düşman büzürüne [ispiyonla]
  +3
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...