Türklerin Başına Gelmiş Doğa Üstü Kabul Edilen Gizemli Kahramanlar ve Yaratıklar !

ay2050595880 ay2050595880 diyor ki;
Bu video sadece Türklere özgüdür, nedeni ise sadece Türklerin inanılmaz ve doğa üstüleridir. Türklerin Bulduğu Doğa Üstü Kabul Edilen Gizemli Mitolojik Yaratıklar !

Antik Yunan’ın yarı insan yarı at Sentorlarına, yine yarı keçi Satirlerine, efsanevi güzellikteki deniz canlıları Sirenlerine, yılan saçlı kadın Medusa’ya, kanatlı at Pegasus’a, çok başlı canavar Hidra’ya aşinayız. Oysa Türk Mitolojisi’nin tarakla insan döven, sidikten korkan, pantolonunun düğmelerini açan kişiye dokunmayan, şapkasını kapabileni zengin eden ve gıdıklayarak öldüren birbirinden ilginç hatta komik yaratıkları var.
Mitlerin ait olduğu toplumun dünyaya ve olaylara bakış açısını yansıttığını ve bu sayede halkların bilinç altındaki travmalara ve yaralara ulaşılabileceğini söyleyen psikanalizin babası Carl Jung’un bu tespiti yapması boş değil. Günümüzün sosyal ve siyasal problemleriyle psikolojik olarak baş edemez durumda olmamız da biraz bununla ilgili diye düşünüyoruz.
“Toplumsal bilinç” denen o harikulade dağarcığı biraz olsun genişletmek adına, Türk Mitolojisi’ne ait derleyebildiğimiz 33 efsanevi yaratıkla tanışmaya hazır olunuz.
1.Ruh hırsızları Abasılar

Yakut Türkleri, korunmak için bu kötücül ruhlara kurbanlar sunarlar. Albastı, Alkarısı, Albız da denen ve yeraltında yaşayan bu yaratıkları bir tek şamanlar görebilir. İnsanları yalnızken, çaresiz ve sıkıntılı olduklarında yakalar, delirtir, yoldan çıkartır ve ruhunu kaçırırlar. Dişleri demirden, tek gözlü, tek ayaklı veya ayaksız ve kel olarak tasvir edilirler.
2.Her şeye can veren Ayıhılar

Altay, Yakut ve Saka mitolojilerinde Abası’nın karşıtı iyi ruhlar. Yaradılışın ve iyiliğin başlangıcı olan meleklerin tamamına Ayıhı deniyor. İyilik yapan insanları koruyorlar korumasına ama yoldan çıkanları inadına yalnız bırakıyorlar. Çocukların doğmasını, toprağın bereketli, ürünlerin verimli olmasını onlara borçluyuz. Ayıhıların en kıdemlisi “Ürüng Ay Toyon”.
3.Görenlerin yüreğine korku salan Abra

Abura ve Apra olarak da bilinen, timsah suratlı devasa büyüklükteki yeraltı yılanı. Gözleri parlak bakır renkli, ayakları kızıl, çenesi de çok güçlü. Tengiz de denen yeraltındaki büyük denizde yaşıyor. Aslında üçlü takılıyor bu ejdere benzeyen yılanlar. Ker Abra, Ker Yutpa ve Ker Doydu olarak bu üçünden hep birlikte bahsediliyor. Bu yüzden hepsinin aynı varlık olması da bir ihtimal.
4.Gülmekten öldüren Arçura

Arçuri ve Arçuray da deniyor. Çuvaş’larda şeytani orman cini. Yerleri süpüren saçları, kıllarla kaplı vücuduyla kara görünümlü bir şey. İkisi önde ikisi arkada dört kızıl gözü, üç kolu ve üç bacağı var. Kaşla göz arasında ak sakallı bir adam, yakışıklı bir genç, yayınbalığı, kuş, keçi vs. olabiliyor ve insanları gıdıklamak suretiyle gülmekten çatlatarak öldürdüğü söyleniyor. Kahkahalar atarak ve tokat şaklaması gibi konuşarak kurbanlarını avlıyor. Bu sese dönüp bakanların vay haline!
5.Azdıran yol cini Azmıç

Balkarların kayıp cini veya yol cini. Azıtkı veya Azıktı olarak da bilinir. Tek başına seyahat edenlerin başına musallat oluyor. En sevdiği kişi kılığında görünerek insanları peşine takıyor; dağdan, uçurumdan, ırmaktan düşürüyor.
6.Müfettiş Bükrek’le tanışın

Altay mitolojisinde savaşan iki ejderhadan iyi olanı. Bükre veya Bukra da denir. İnsanların yardımcısıdır. Rivayet o dur ki; bin yılda bir yeryüzüne inerek dünyanın durumunu kontrol eder. Kanatları olmadığından, uçamayan bir kertenkeleye benzer. Uzun boynu, çok güçlü pençeleri ve dünyanın her yerinden duyulabilen billur gibi bir sesi var derler. Kötü ejderha Sangal ile dokuz yıl savaşmış ve en sonunda yenmeyi başarmış.
7.Kutupların Siyahı Sangal

Bükrek ile yaptığı savaşın sonunda yenilmiş. Fakat bunu hazmetmiş mi hazmedememiş mi bilinmez. Bükemediğin eli öpeceksin arkadaşım!
8.Çocuk düşmanı Çarşamba Karısı

Bu kötücül ve çirkin yaratıkla muhatap olmak istemiyorsanız Çarşamba geceleri herhangi bir işe başlamayın, ya da başladığınız işi bitirin yarım bırakmayın, bizden söylemesi… Mazallah Çarşamba Karısı, evin çocuğunu herkesin gözü önünde alıp götürebilir! İşsiz güçsüz gezenlere “Çarşamba karısı gibi gezip durma” denmesi bundan.

9.Suyun anası Çay Ninesi

Azeri halk kültüründe dere ve nehirlerde yaşlı kadın kılığında yaşayan bir varlık. Suya çok bakana kızıyor, başını döndürüyor ve


İnsan yediği düşünülen kocaman, uzun sakallı, asalı bir dev olarak tasvir edilir. Oysa bazı Türk halklarına göre, her zaman kadın kılığındadır. “Guleybanı” ve “Aleybanı” olarak anılır. Araştırmacıların eski Arap rivayetlerine dayandırdığı, vücudu tüylerle kaplı, pis kokulu bu acayip varlığın ayakları terstir. Aman ırakta kalmayın! Çünkü dağ yamaçlarında ve kimsenin olmadığı çöllerde akşamüstü ortaya çıkarmış.

19.Türk Zombie’si, ölülerin eşkiyası Hortlak

Huge thanks to Ross Bugden for the other excellent music, link below! Ross Bugden Channel:https://www.youtube.com/channel/UCQKG...
Kategori: +18
sitene ekle
Etiketler: haylazbey Merak Tüneli tarih öncesi hayvanlar yaratıklar tehlikeli hayvanlar hayvan saldırıları hayvan eğitim eğlence bilim ilginç ilginç bilgile...
3 30 Aralık 2016
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • fakaryuduing
  fakaryuduing 31 Aralık 2016 - 23:42kardeş şu efekt var ya hani dalgalanmalı olan.
  Hah işte onun amına koyayım ben!
  [ispiyonla]
 • bereketlihalil
  bereketlihalil 31 Aralık 2016 - 12:48teknoseyire hosgeldiniz [ispiyonla]
 • ay3110750328
  ay3110750328 31 Aralık 2016 - 10:10Recep tayyip erdoğan ve dinciler [ispiyonla]
  +3
 • f4t1h
  f4t1h 30 Aralık 2016 - 23:12Anadolu Korku hikayelerinden mi çaldın ne yaptın. Bir de anlatım bok gibi. Konuşma anlaşılmaz, cümlelerde anlatım bozuklukları çok bariz. Belliki çeviri yapılmış. Ayrıca müzik çok yüksek, konuşmayı bastırıyor. Yeterince yerdiğime göre siktir olup gidebilirim. [ispiyonla]
  +1
 • cecece
  cecece 30 Aralık 2016 - 15:41başına gelmiş derken.. arkalarına alıp sefere falan mı çıkmışlar, ülkeyi mi yönetmişler.. o nasıl başlık amk. [ispiyonla]
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...