Can Yücel'in Büyükşehirlere Göç Eleştirisi

behcetulas behcetulas diyor ki;
Can Yücel ile köyden şehirlere göç hakkında 1993 yılındaki röportajını izliyoruz.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: Can Yücel 1993 göç şehir mesele istanbul köy kasaba akım
22 17 Nisan 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • antiserum
  antiserum 17 Nisan 2017 - 19:10Herkesin, çok zorda kalmadıkça doğduğu yerde yaşamasını ve orada ölmesi gerektiğini düşünen biriyim. Bu düşüncem yüzünden insanlar bana faşist, ırkçı, ayrımcı gibi şeyler söylüyor ama Can Yücel de hemen hemen aynı şeyi söylemiş. Muş'ta doğan adam gidip Antalya da komilik yapmaya çalışmasın, Antalyalı adam da daha fazla kazanmak için İstanbula göçmesin bence.
  +24
 • glock21
  glock21 17 Nisan 2017 - 21:39Bizim insanımız ciddi ciddi bazı şeyleri anlamamakta diretiyor!
  Köylü köyünde kalsın diyorsun hakaret ettin diyorlar.

  Oysaki bu medeni ülkelerin temel prensibidir. Kimse kolay kolay doğduğu yeri terk etmez, zaten etmek zorunda kalıyorsa bir sıkıntı vardır!

  Ülkede sanki marifetmiş gibi herkes "dohdur, müğendis" olacak. Yani 50 nesildir tarım yapan, köyde bağı bahçesi vs. olan insanlar masa başında çalışmayı (Beyaz Yaka saçmalığı) marifet sayıyor. Ancak bu sadece Orta Doğu toplumları gibi 3. Dünya ülkelerinde var. Gelişmiş ülkelerde ise durum tam tersi.

  Örneğin İsviçre, Hollanda, Almanya ve özellikle de Amerika gibi yerlere bakınız.

  Çiftçi aileden gelen insan hiç bir zaman (Eğer gerçeklen o alana dair çok yetenekli vs. değilse) olduğu yeri terk etmez, aynı mesleği nesiller boyu devam ettirir.

  Ancak her nesil çalıştığı alan ne ise (Köylü'nün veya çiftçi diyelim) o alana dair yüksek okul eğitimi alır. Yani çiftçinin oğlu gider Zıraat mühendisliği, Veterinerlik, Süt işletmeciliği vb. ta 50 nesilden beri süre gelen mesleğini geliştirecek, modernize edecek eğitimi alır.

  Üstüne alet, edevat, teknolojik imkanı köyüne getirip tarıma hayvancılığa uygular. Ayrıca güya modern yaşam diye şehre göçüp sefillik çekmek yerine, modern, çağdaş, gelişmiş yaşam koşullarını kendi köyüne getirir.

  Yani şehirdeki yaşam standartlarına sahip yaşam alanını köyüne getirir.

  Bu şekilde her bir sonraki nesilde gerek maddi, gerek kültürel, gerek yaşam standartları açıcından sürekli bir gelişme ve modernizasyon elde edilir. Kimse köyünü terk etmez, etmek zorunda kalmaz.

  Amerikalılara bakınız, 20 jenerasyondur çiftçilik yapan insanlar var. Her birinin arazileri ciddi boyutlarda, her biri 500 Bin dolardan 5 traktör çalıştıran çiftçiler var. Kendi kullandıkları uçakla havadan tarla ilaçlıyorlar. 90 Bin Dolarlık Ford F450 Dually ile tarlaya gidip geliyor!

  Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda yapılmaya çalışılanda bu idi. Yani bütün köylüleri marifetmiş gibi şehre getirip cahil kölelere dönüşmelerine neden olmak yerine, tam aksine medeniyet köylere götürülmeye çalışıldı!

  Köy kent, Köy enstitüleri vb. sayısız projenin amacı bu idi. Ta ki Adnan Menderes yani Amerikan uşağı Dinciler/Siyasal İslamcılar tarafından yok edilene kadar da çok başarılı şekilde ilerledi.

  Bülent Ecevit'de aynı şeyi yapmaya çok uğraşmış, 1978 yılında 25-30 kadar köyde de yapmıştır.

  Bülent Ecevit ;"köy kent ile köyler değil, köylülerin gücü birleşecektir. Yeni köy kentler oluştukça şehre göçmeye gerek kalmayacak.” Demişti. Ancak iktidardan düşmesi ile peş peşe gelen malum bağnaz kitle anında projeleri rafa kaldırmıştır.

  Ne olduğunu buradan okuyabilir siniz.
  http://www.boluolay.com/bolu/taskesti-turkiyenin-gundemine-oturmustu-h18658.html


  Ancak bu bizim ülkemizde bilinçli olarak yapılıyor.
  Yani dünyada ciddi anlamda en verimli topraklara sahipken, tarımın her türlüsünü en uygun maliyetle en karlı şekilde üretmek mümkünken görüldüğü üzere tarım yapılmaması için bizzat devleti yönetenler eli ile olabilecek her yöntem deneniyor!

  Benzer şeyler Avrupa da sanayi devrimi öncesi yaşandı!
  Şehirde ucuz iş gücüne ve kolay manipüle edilebilecek cahil seçmen kitlelerine ihtiyaç duyan yapılar bilinçli olarak tarımı ve köy yaşamını baltaladılar.

  Yerli üretilen ürünlerin yarı fiyatına ithal edilip ülkeye sokulması, yerli üretim için gereken su, elektrik, mazot gibi temel ihtiyaçların anormal bir fiyata yükseltilmesi vb. uygulamalar ile köylüleri köyde barınamaz hale getirmek, borçlandırmak, sahip oldukları arazileri gerek ödenemeyen krediler ile icra yolu ile elleridnen alınması ve/veya mecburen çok ölü fiyatlara satması gibi.

  Avrupa gibi yerlerde de bu gerçekleştiğinden bunu yapan Yandaş kitleler, Aristokrat sınıfı ve ayrıca geleceği iyi gören şehirli orta sınıf bütün bu köylerde yok fiyata satılan arazileri bir bir topladı!

  Aradan kısa bir süre geçtikten sonra nüfusun büyük çoğunluğu şehirlerde tüketen ve tüketmek için köle gibi çalışan bir kitleye dönüştü.

  Yiyecek mecburi, 1. yaşam gerekliliği olduğu için bütün bu arazileri toplayanlar var gücü ile yaptıkları tarım yatırımları ile bütün gıda sektörünü anormal bir gelir kapısına dönüştürdüler! Tabi Avrupa'nın seküler sistemlere geçmesi ile bunlar yavaş yavaş durulup toplum normal haline dönmeye başladı!

  Bizim ülkemizde'de 1950'lerde başlayan, Özal ile vites yükselten ve özellikle son 15 yılda AKEPE ile son vitese geçip son hızla yapılan şey Avrupa'nın 150-200 yıl önce yaptığı bu oyundur!!!

  Sorulması geeken;

  Hollanda toplam büyüklüğü = Konya Kadar
  Hollanda'nın topraklarının 2/3'si su vb. nedenlerle bir işe yaramaz. Yani Ekilebilen alan 1/3.

  Hollanda'nın toplam tarım alanı sadece Konya'nın % 30-35'i kadarken yaptığı tarım ihracatı Türkiye'nin tam 87 katı!!!

  Üstelik Hollanda nüfusu 16 Milyon, Türkiye 80 Milyon!

  Yani nüfus, toprak orantısına vurduğun zaman Hollanda bizden 400-500 kat kadar daha fazla ihracat yapmış oluyor!!!

  Öte yandan Hollanda'da tarladan çalışan bir işçinin geliri bizim tarlada çalışan marabadan 4-5 kat fazla! Sağlık, Yaşam imkanları vs. zaten malum!

  Yani Hollanda sik kadar toprakta, senden 4-5 kat daha fazla işçilik maliyeti olduğu halde ürettiği ürünü hala senden çok daha ucuza mal ediyor, çok daha az emek harcıyor, çok daha iyi imkanlarda çalışıp yaşadığı gibi de maddi olarak senden 3-4 kat daha fazla gelir ve alım gücüne sahip oluyor!!!

  İşi petrol gibi yok Hollanda sömürgesi, koloni şu bu saçmalığa bağlayıp boş bahane bulmaya gerek yok! Konu bildiğin soğan, patates, domates vs. tarım.

  Düşünün, Sorgulayın, Hesap Sorun....
  +18

Tüm Yorumlar

 • lndh
  lndh 20 Nisan 2017 - 00:54ulan glock tam bir ergensin. "netherlan agriculture export" falan yazıp çıkan ilk linki kopyalamış. mevzuyu fazla uzatmaya gerek yok. hollanda mucizesinin altında bilim ve teknik var. bilim ve teknik de rakamları doğru ölçüp doğru analiz etmeye dayanır. bilimi ve bilimsel yöntemi savunur gibi görünen adam bile rakamları götünden anlıyorsa bu ülke nasıl gelişsin amk. eyyorumlamam bugadar.
  +1
  • emrebebbe
   emrebebbe 19 Nisan 2017 - 20:26@glock21, yazdığın saçma sapan şeyleri, özellikle "hollanda bizim 87 katımız tarım yapiyür" gibi desteksiz sallayışlarını çürüttüğümüz için aciz bir şekilde olayı kişiselleştirip küfrediyorsun.

   bir de çok "böyük adam" gibi "900 sayfa analiz" yapacakmışsın. sosyal medyada kendini bir haltmış gibi gösterip ego mastürbasyonu yapan işsizlerden gına geldi artık. konuşma üslubundan, seviyesizliğinden, olayı kişiselleştirmenden bile bir halt olmadığın belli oluyor.

   siktir git başka yerde egonu tatmin et paçalarından akan cehaletinle.
   -1
   • glock21
    glock21 19 Nisan 2017 - 15:52@emrebebbe; Yoruma bakarak Koyusundan Ak Çomar olduğun net. Zaten maksat senin gibilere laf anlatmak değil! Sana Türkiye'de son 15 yılda köyden kente göç ile ilgili, resmi devlet verileri de dahil olmak üzere 900 sayfa analiz yazıp versem ne olur vermesem ne olur!

    "Başbakanın Götünün Kılıyım", " Biz Ona Nikahla Bağlıyız" diyen, bir gün Türk Bayrağını çiğneyen öteki gün işine gelince Türk bayrağını alıp Milliyetçi ayağına yatan, 30 sene FETÖ ile kucak kucağa koyun koyuna yatan F. Gülen'in ayaklarını öpen ama işine gelmeyince hain ilan eden vs. çıkar için anasını dahi yok sayacak, öz babası için dahi "Bu adam hiç var olmadı, hiç doğmadı" diyecek kadar üş kağıtçı, çıkarcı, onursuz adamlarsınız!

    Öyle olmasanız 15 senedir bütün ülke topluca hep bir ağızdan laf anlatmaya çalışmak zorunda kalmayız!
    Çok iyi anlıyorsunuz ama anlamak işinize gelmiyor...

    Al attığın yorum, sahip olduğun beyin kapasitesi ortada;

    ""emrebebbe şu içerik için yorum yazdı. 15 Nisan 2017
    İbneler de hayır diyor amk. Ne kadar cenabet bir kutup oldunuz siz böyle.""
    • glock21
     glock21 19 Nisan 2017 - 15:42@lndh; Anlarsın anlamazsın sikimde değil amca al her durumda rahatlıkla götüne sokabilirsin!

     http://www.businessht.com.tr/haber/haber/1076872-turkiyenin-tarim-tablosu

     http://nltimes.nl/2016/01/26/netherlands-agricultural-exports-hit-new-high

     http://www.tarim.gov.tr/ABDGM/Belgeler/ETİ/Tarımsal Dış Ticaret/Dış Ticaret OCAK-2015 v1.pdf

     Polonya'nın dahi toplam ihracat geliri :202,300,000,000 Dolar
     Türkiye: 151.707.000.000 Dolar.

     Sabah bakkaldan 1 ekmek, 1 yumurta alacak parası olmaz, ama inatla Sırf AKEPE yalakalığı yapacağım diye veya biri ondan daha fazla araştırıp, daha fazla kafa patlatıyor diye bunu kendine kompleks edinip sülük, solucan, tenya gibi yalak, yavşak, cıvık yorum yapar!

     Anlamak istemiyorsan anlama, aç kal geber pezevenk! Benim verdiğim rakamlarda % 0.1 ile %5 arası sapma bulup mastürbasyon yapmaya çalışacağına Götüne geçirilen % 99.5 ile % 100'ün farkına var!!!
     • emrebebbe
      emrebebbe 19 Nisan 2017 - 00:37@glock21 gelişmiş ülkelerde köyden kente göç zaten 100 yıl önce oldu.
      bizde ise nispeten yeni bir mesela. o yüzden chaplin örneğini verdim.


      köyden kente göçün temel nedeni sanayi devrimidir ve gelişmiş
      ülkeleri etkilediği gibi gelişmekte olan ülkeleri de etkilemiştir.

      köylülerin köyünde kaldığı ülke görmek isteyen somali'ye gidebilir.
      -1
      • lndh
       lndh 18 Nisan 2017 - 23:07glock21 kadar kendine inanarak rakam sallayan adam görmedim. Hollanda'nın tarım ihracatı Türkiye'nin 87 katıymış..
       Hollanda'nın toplam tarım ihracatı yaklaşık 100 milyar dolar. Türkiye'nin toplam tarım ihracatı yaklaşık 20 milyar dolar. Hollanda'nın tarım alanları da Konya'nın 5'i falan değil. Türkiye'nin toplam tarım alanlarının yedide biri kadar. Bu da ülkenin okumuş modeli işte...
       • glock21
        glock21 18 Nisan 2017 - 15:38@emrebebbe; Charlie Chaplin ne zaman yaşadı öküz evladım! Sen hangi zamanda yaşıyorsun!
        • babahakki
         babahakki 18 Nisan 2017 - 11:361:18 de ki abi, el hareketiyle her şeyi özetlemiş aslında.
         • sirfbunuyazmakic
          sirfbunuyazmakic 18 Nisan 2017 - 01:00@glock21

          uzun süredir sitede uzun uzun yazılar yazan ve benim sevmediğim bir arkadaşımız kendime has sebeplerle ama diyebilirim ki şu yazdığı yazıyı türkiyede kentler köyleşmesi meselesi hakkında harika bi manifesto olarak yayınlayabilirsiniz.

          gerçekten yolla chp yönetimine kullansın beynini sevdiğimin akılsızları. ben bugüne kadar chp kadrolarından böyle bir öneri, böyle bi persfektif görmedim bu konuda mesela.

          bu "herkes doktor olmak zorunda değil" mevzusu ilber ortaylı'nın falan da zaman zaman değindiği bi konu, ama o bile bu konuyla ilgili görüşünü böyle makul bir biçimde aktaramıyor, "herkesin herşeye yeteneği yoktur efendim" gibi bana göre sığ bi noktaya bağlıyor savını.

          glock'un açıklaması ile müthiş. daha önce köyde yaşayan tonton bi dedeyle ilgili bir videoda bu konu geçmişti özetle orada kaba saba bi üslupla "köyden şehre gelenlerin amına koyyim, bu dede esas bizim köylümüzdür" kabilinden şeyler söylemişti mesela kendisi. ben de "köylü ancak pastadan pay istemediğinde, belgesellere malzeme olacak folklorik, oryantal bi figür olarak yaşamayı kabullendiğinde saygı görebilecek sizden, niye? çünkü sizin babanız onlardan 20 sene önce gelmiş şehre" gibisinden bana göre o tartışma içerisinde makul bi çıkış yapmıştım.

          ancak bu şekilde aşağıda açıkladığı şeye baştan sona katılıyorum. "köyü şehre getirmektense, şehri köye getirmek"... türkiyedeki sosyal ve bi kısım ekonomik problemlerin tek çıkar yolu. bunu da köy kent projesi, köyde opera, bale gibi marjinal abukluklara kaçmadan aktardığınız ve projelendirdiğiniz takdirde türkiyeye en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

          ne anlattığınız kadar nasıl anlattığınız da önemli gerçekten. onu gördüm bu yazıda. chp kurumsal mailine linkle beraber kopyalayıp göndereceğim. böyle projeleri niyeyse hiç duymuyoruz türkiyede hiç bir siyasi partiden.
          +1
          • emrebebbe
           emrebebbe 18 Nisan 2017 - 00:24Aranızda gelişmiş ülkelerde köyden kente göç olmaz diyen cahiller var.

           Git bi Charlie Chaplin izle kodumun cahili.
           -2
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...