Kara Murat Çizgi Roman Kapakları

KARA MURAT ÇİZGİ ROMANININ DOĞUŞU

Rahmi Muratoğlu takma adını kullanan gazeteci ve yazar Rahmi Turan ile çizgiroman ressam Abdullah Turhan tarafından yaratılan tarihi bir kahraman olarak Kara Murat, ilk kez 1971 yılında Günaydın Gazetesi sayfalarından okuyucuyla buluşmuştur.

Ayrıca 3 Ocak 1974 tarihinden itibaren Haldun Simavi'nin sahibi olduğu yayın kuruluşu tarafından haftalık olarak yayınlanmaya başlayan Kara Murat çizgiroman serisi ise, yayın tarihimizin en uzun soluklu haftalık çizgiroman dergilerinden biri olmuştur.

946 hafta boyunca devam eden bir koleksiyona sahiptir.

Bir akıncı beyi olan ve Fatih'in Fedaisi Kara Murat olarak da anılan kahraman, Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet döneminde geçen maceralarında iyilerin yanında kötülerin karşısında yer almıştır.

Kara Murat, 1974'den itibaren dergi formatında yayına başladıktan sonra yaratıcısı Turhan'ın dışında Yücel Koksal gibi üretken ressamlar bu haftalık yayına kapak çizmiştir. Haftalık yayının hakları 1988 yılından itibaren Veb Ofset İleri Matbaacılık A.Ş.'den satın alan Bilka Yayınevi sahibi Samet Koçyiğit'in eline geçmiş, tekrarlanan maceralardan sonra 11 Mart 1992 tarihli 946. sayısında serinin basımını noktalamıştır. Kasım 1991'den itibaren son yayınlanan sayıları ayrıca ciltienerek piyasaya yeniden sürülmüş ve Şubat 1992'den sonra Tarkan dergisiyle birleştirmiş, aynı yılın Haziran ayındaki 15. sayısıyla birlikte okurlarına tamamen veda etmiştir. Ayrıca 554. sayıdan sonraki kapaklarda kahramanın yaratıcılarından biri olan yazar Rahmi Turan'ın takma adı yerine kendi adı yazılmaya başlamıştır.

1980 yılından sonraki Kara Murat maceralarında Turhan'ın çizgi stili desen ve arka fona daha fazla ağırlık veren bir kıvama kavuşmuş, daha rahat atılan firça darbeleriyle çizdiği figürlerde aksiyon temposunu artırmıştır.
Yapımcı Türker İnanoğlu sinemaya uygun olduğunu görerek çizgiromanın yayın hakkını satın aldı ve başrolü Cüneyt Arkın’a verdi.

Filmin kadın başrolünde ise Saklambaç gazetesinin düzenlediği güzellik yarışmasında birinci olan kızın oynayacağını açıkladı. Ki o yıl güzellik tacını Hale Soygazi giydi.

Kara Murat: Fatih’in Fedaisi adı verilen film, 1972 yılında, Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Rumelihisarı, Yıldız Sarayı gibi tarihi mekanlarda çekildi ve vizyona girdiğinde büyük ilgi gördü.

Sonraki 5 yıl boyunca her sene bir Kara Murat filmi çekildi. Başrolü Cüneyt Arkın ve Saklambaç’ın o yılki kraliçesi oynadı.

1973 yılında çekilen Kara Murat: Fatih’in Fermanı filminde Meral Orhonsoy, 1974 yapımı Kara Murat: Ölüm Emri’nde Melek Ayberk, 1975’te çekilen ‘da Başak Doğu, 1976 yapımı Kara Murat Şeyh Gaffar’a Karşı’da Seren Erdem kadın başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Saklambaç güzeli geleneği, 1976 yılında çekilen Kara Murat: Denizler Hakimi filminde bozuldu. Filmde Cüneyt Arkın ile beraber Sevda Karaca rol aldı.

Seri, 1977 tarihli Kara Murat – Devler Savaşıyor filmi ile noktalandı. Finalde Kara Murat’a eşlik eden güzel kadın ise Canan Perver oldu.
Kategori: Nostaljik
Etiketler: kara murat çizgi roman rahmi turan rahmi muratoğlu abdullah turhan yücel köksal günaydın gazetesi hürriyet gazetesi cüneyt arkın hale soygazi
4 19 Mayıs 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...