Bir Milleti Baştan Yaratan Nutuk (10. Yıl Nutku) - Video - Alkışlarla Yaşıyorum

Bir Milleti Baştan Yaratan Nutuk (10. Yıl Nutku)

altınejder altınejder diyor ki;
Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1933’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yıl dönümünde yaptığı ve tarihe 'Onuncu Yıl Nutku' olarak geçen meşhur konuşmada, Türk milli kültürünün yükseltileceğine, Türk Milleti’nin artık pozitif bilimlere ve güzel sanatlara ağırlık vereceğine ve bunların Osmanlı’nın gevşetici zihniyeti ile değil, bilimi benimsemiş, çalışkan, yeni bir Türk nesli ile kısa sürede gerçekleştirileceğine vurgu yaptı. Türk milletini, bunu yapabilecek kudrette olduğuna inandırmak için içtenlikle söylediği "Türk milleti çalışkandır! Türk milleti zekidir!" sözü, milletin özgüveninin gelişimine muazzam katkı sağlamış ve onun yaşamının tamamını milletine adamış olduğu gerçeğinin hafızalardan silinmesini önlemiştir.(Alıntı)
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Onuncu Yıl Nutku 10. Yıl Nutku Gazi Mustafa Kemal Atatürk's Speech Ataturk
25 11 Eylül 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • darkosman
  darkosman 12 Eylül 2017 - 23:02adam king amk..uzun uzun yazmaya gerek yok.. [ispiyonla]
  +1
 • gavatistanbulllu
  gavatistanbulllu 11 Eylül 2017 - 16:59atamın yaşadığı yalnızlığı hayal edemiyorum.düşünsene çok aydınsın ilerisin ama koca ülkede seni anlayabilecek bir tek kişi yok mk. [ispiyonla]
  +9
 • glock21
  glock21 11 Eylül 2017 - 11:40Orhun Yazıtları gibi. Özellikle de Bilge Kağan ve Oğlunun yazdırdıklarına bire bir benziyor.

  Muhteşem dil becerisi, geleceği görme becerisi, geçmişi/tarihi çok çok iyi tanıma ve bütün hatalardan ders alma becerisi vs. her anlamda Atatürk, Bilge Kağan ve Oğlu bir birlerine inanılmaz benziyorlar.

  Bütün hayatları, yaptıkları da bir birlerine çok benziyor. Bilge Kağan ve oğlu da tıpkı Atatürk gibi yıkılmış, yok edilmiş milleti tekrar var edip, cehalet, bilgisizlik aymazlık ile mücadele etmiş, sayısız bizzat silahlı mücadele/savaş vermiş ve her birinden zaferle çıkıp koca bir ulus ve millet kurmuşlar.

  Nutuk ve/veya bu kitabeleri okurken orada Çin/Çinli yazan yerlere yanına İngiliz, Amerikan, Rus, Yunan, Arap, Müslüman, Avrupalı vs. ekle, bugün de gelecek bin sene de hem Türk toplumunda hemde her hangi bir millette her daim işe yarayacak muhteşem analiz, uyarı, uyandırma, aydınlatma adeta kullanım kılavuzu gibi adım adım ne yapılması veya ne yapılmaması gerektiğini açıkça insana anlatan uyarılar.

  Her Türk NUTUK ve bu yazıtları ömründe bir kere okuyup kulak verse bu millet içinde bulunduğu bok batağı içine asla girmezdi.

  Hemen hemen tam metnin sesli kitaba çevrilmiş hali. Bugün yer yüzünde edebiyata, dile bu kadar hakim, bu kadar tarih bilen, bu kadar iyi analiz yapan, insanı ve çevreyi bu kadar iyi tanıyan, geleceği bu kadar iyi görecek vizyona sahip kaç lider var!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=7JLUZMTE6yY
  [ispiyonla]
  +14
 • macmanus02
  macmanus02 11 Eylül 2017 - 10:46Rte videolarni paylasalim lutfen. [ispiyonla]
  -6
 • coktasikimde
  coktasikimde 11 Eylül 2017 - 09:23keşke o zamanlar da yaşasaydım. [ispiyonla]
  +10
 • losta
  losta 11 Eylül 2017 - 01:48aydınlıktan karanlığa gömüldük tezatlığa bak [ispiyonla]
  +21
 • inonist
  inonist 11 Eylül 2017 - 01:22Yalnız nutuğu İsmet Paşa yazmıştır. [ispiyonla]
  -15
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...