Farabî'nin Din Yorumu

elmaarri elmaarri diyor ki;
Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Hasan Aydın, Farabî'nin din yorumunu anlatıyor.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: farabi din islam ondokuz hasan aydın şeriat laik laiklik tefsir
23 16 Aralık 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • phosphene
  phosphene 16 Aralık 2017 - 00:40vay amk . Şuan bu videonun tamamını izliyordum . Sitede görünce gözlerime inanamadım. Bu site için 2-3 gömlek fazla bir paylaşım . Sığırlar muhtemelen ' bu ne amk ' diyecektir .

  hasan aydın mütiştir . Gidip caner taslaman izleyip dindarım diye gezenlere şiddetle tavsiye edilir.
  [ispiyonla]
  +16
 • tipsiz cingene cocugu
  tipsiz cingene cocugu 16 Aralık 2017 - 00:25Güzel ortam, video güzel, hoca kaliteli. Böyle videolar atsanıza olm. Sinir bozan götverenlerin reklamını yapacağınıza merak uyandıran, bişeyler öğreten ama sıkıcı olmayan videolar atın. Ha göt, meme falanda atın burayı diri tutar ama hedef kitleniz ergenler olmasın, bu yüzden arada böyle şeyler paylaşın ki ergenler sıkılıp gitsin. [ispiyonla]
  +8

Tüm Yorumlar

 • phosphene
  phosphene 17 Aralık 2017 - 13:57Hasan aydın ' ın bir dönem paltalk adlı sitede yaptıgı 1 saatlik cok faydalı sunumları var. Youtube'da bulabilirsiniz. [ispiyonla]
 • havro
  havro 17 Aralık 2017 - 01:59peygamber vahyi anlatır.. kendisinin akli yetisinin çok fazla olması gerekmez.. [ispiyonla]
 • husoo1945
  husoo1945 16 Aralık 2017 - 20:49@phosphene haklısın kardeşim. "mütiş" [ispiyonla]
  +3
 • kemalkılıcdaroglu
  kemalkılıcdaroglu 16 Aralık 2017 - 19:15Farabi, İslam'a aklı ve bilimi getirdi. Bu yüzden muallim-i sani (ikinci öğretmen, muallim-i evvel, yani 1. öğretmen Aristo'dur) ünvanını aldı. Gazzali ise, Selçuklu Veziri Nizamülmülk'den aldığı paralarla, İslamı devlete itaat eden, aşırı kaderci (kuranda kadercilik ima bile edilmez), kadınları aşırı ezen (imanlı kadınlar, kargalar arasında alakaga gibidir) bir din haline getirdi.Bunu yaparken de İbni Sina, Farabi ve aşağıladığı pek çok filozoftan adlarını bile açıklamadan, kendi fikirleriymiş gibi alıntı yaptı. Açığa çıkınca da farkında olmadan yapmışım dedi. İslam alimleri ona Hüccet-ül iSlam (peygamberden sonra en önemli kişi) ünvanını aldı.
  Farabi, lanet olsun allahın ayetlerini para ile satanlara, ayetinden etkilenip, anlattığı dersler karşılığında para almadı. Bilim uğruna kadılığı bırakmıştı halbuki. Geçinebilmek için duvar ustalığı yaptı. (üstelik şimdilerde İlber Ortaylı'ya benzer bir popülaritesi, tanınmışlığı vardı) Batıda da iyi biline bir filozoftur.
  Gazali ise, Nizamülmük başta olmak üzere Selçuku-Abbasi devlet adamlarından aldığı ulufelerle maddi sıkıntı içinde olmadan yaşamıştır.İslam dünyasında çok övülse de batıda hiç bilinmez.
  [ispiyonla]
  -1
 • saksa
  saksa 16 Aralık 2017 - 17:54Farabi gibi bir adam var İslam kültüründe. Ayrıca İbn-i Sina. Bununla beraber Farabi'nin vahiy teorisinede bakın derim. Gazali yüzünden bu iki güzel insanı İslam dünyası çok fazla anlamadı. Anlamadığı için kültür bambaşka yerlere kaydı batı ilerledi [ispiyonla]
  +4
 • sefarad
  sefarad 16 Aralık 2017 - 17:37abi resmen aydınlanma yaşadım bu adamı takip ederim ben [ispiyonla]
  +1
 • oguzhng
  oguzhng 16 Aralık 2017 - 14:20Ufak bi bilgi verelim izlerken aklınızda bulunsun.

  Farabi: Bilinen ilk öğretmen lakaplı insan "aristo"dur. Fakat buna rağman "Muallim-i Sani" lakabıyla dünya tarihindeki ikinci öğretmen adını almıştır. Müzik,felsefe ve astronomla uğraşmıştır.

  Gazali: Büyük selçukluda yaşamış o dönemin en önemli bilim kuruluşu olan Bağdattaki nizamiye medresesinin rektörlüğünü yapmıştır. "Fikir fikirle yenilir" demiş ve BSD zamanındaki Hasan Sabbahın oluşturduğu haşhaşiler tarikatının "Batınılik" inancıyla savaşmış ve akıldan da önce "Din" demiştir. Gazalinin en büyük düşmanı da düşman diyorum çünkü fazlasıyla atışmışlardır, Rönesans döneminde batının izinden gittiği adam olan "İbni Rüşt" dür. İbni rüşt herşeyden önce akıl demiştir. Gazalinin yazdığı "Felsefecilerin çelişkisi" kitabına karşılık olarak "Çelişkilerin çelişkisi" isimli kitap yazmıştır.

  İsmi geçen diğer isim İbni Sina: Avrupada tanınan adı "Avicenna" Lakabı "Tıbbın hükumdarı" Müzik, Fizik, Tıp alanlarında çalışmıştır. Türk-islam tarihinin en büyük tıpçısıdır.
  [ispiyonla]
  +1
 • öğrenbayan
  öğrenbayan 16 Aralık 2017 - 12:45Hasan Aydın'ın Farabi'yi yorumlamasına göre Farabi vahyi yok sayıyor. Bu da tamamen Gazali'yi haklı çıkarıyor. Gazali'nin gözünden baktığında Farabi ve İbn-i Sina'ya karşı takındığı tavrın yadırganması saçma değil mi? [ispiyonla]
  -2
 • leone1907
  leone1907 16 Aralık 2017 - 10:54hiç bu açıdan bakmamıştım,zihnimde güzel bır ışık yandı. [ispiyonla]
  +4
 • doksanbebesi
  doksanbebesi 16 Aralık 2017 - 09:03ataol nerelerde lan [ispiyonla]
  +4
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...