Bill Gates'i 10 Saniyede Mat Etmek

şişmanrambo şişmanrambo diyor ki;
23 Ocak 2014'te satranç Dünya şampiyonu Magnus Carlsen ile 82.1 milyar dolarlık servetiyle Dünya'nın en zengin insanı olan Bill Gates bir televizyon programında satranç oynamak için karşı karşıya geldi.

Avantaj sağlamak için Bill Gates'e 2 dakika, Carlsen'e ise 30 saniye verilmişti. Fakat buna gerek kalmadı. Carlsen'in Gates'i mat etmesi için reel zamanda 80 saniye, saat üzerinde 12 saniye zaman yeterli oldu. Hatta Carlsen, yanlışlıkla Gates'in piyonlarından birini devirince, bu sırada 2 saniye zaman kaybetti. Dolayısıyla oyun saati üzerinde Gates'i şah mat etmesi 10 saniyesini almış oldu!

Carlsen Gates'i daha hızlı devirebilmek için satranç jargonunda "ucuz hile" denen, hızlı bir mat yöntemine başvurdu. Satranç konusunda deneyimli birinin ilk etapta göremeyeceği bu hamlede Carlsen, Gates'e atını sundu. Gates, bu yemi yutarak Carlsen'e boyun eğmiş oldu. Aslında bu yemi görebilecek olsaydı, Carlsen'i mat etme şansı bulunuyordu. Hatta uzmanlar, o yanlış hamleyi yapana kadar Gates'in oyunu teknik olarak "yeniyor" olduğunu bile söylüyorlar! Bu noktayı kaçırması, saniyeler içinde şahmatı beraberinde getirdi. Satranç severler için oyun dizisi şu şekilde oldu:

(Türkiye Sistemi)

1. e4 Ac6
2. Af3 d5
3. Fd3 Af6
4. exd5 Vxd5
5. Ac3 Vh5
6. O-O Fg4
7. h3 Ae5? (Carlsen buna "ucuz hile" diyor)
8. hxg4 Nfxg4
9. Axe5?? (Aslında Ke1 hamlesinin Carlsen'i mat etme şansı vardı)
9... Vh2#

(ABD Sistemi)

1. e4 Nc6
2. Nf3 d5
3. Bd3 Nf6
4. exd5 Qxd5
5. Nc3 Qh5
6. O-O Bg4
7. h3 Ne5? (Carlsen buna "ucuz hile" diyor)
8. hxg4 Nfxg4
9. Nxe5?? (Aslında Re1 hamlesinin Carlsen'i mat etme şansı vardı)
9... Qh2#

İyi seyirler,
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: ağacı bakırcı belgesel bilim bilim kanalı biyoloji çağrı çağrı mert bakırcı darwin deney ders ekşi evolution evrim evrim ağacı evrim biyolojis...
9 27 Aralık 2017
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • musisisalasosisi
  musisisalasosisi 27 Aralık 2017 - 23:10ali ağaoğlu okeye dönüyor [ispiyonla]
  +12
 • limited
  limited 27 Aralık 2017 - 23:32ben ortaokulda satranc kolu baskaniydim her sene yilda 2 kez kutuphaneye gider toplanti yapardik 1 ders boyunca ama hic satranc oynayamadik kitaplari tozunu aldik perdeleri taktik masa sandalyeleri duzelttik [ispiyonla]
  +8

Tüm Yorumlar

 • tebete
  tebete 28 Aralık 2017 - 19:07part 3

  Alpha nın yazılımcıları programı gerçek manada yapay zeka ile donatmışlardır ve en yüksek puanlı stockfish le maç başlamadan önce alpha zero olarak adlandırılır satranç versiyonu (go oyunundaki Alpha go'dur) sadece satrancın basit kurallarını piyon şöyle gider böyle yer at L gider gibi yükleyip programı 4 saat çalıştırmışlar ve program 4 saat sadece kendisi ile oynayarak satrancı 4 saatte öğrenip stockfish'i 100 oyunda 28 kere yenip 72 kere berabere kalıp 0 yenilgi ile ezmiştir.
  https://www.chess.com/news/view/google-s-alphazero-destroys-stockfish-in-100-game-match
  Türkçeside var üşenmeyin girin bakın. ÜStelik Stockfish denilen program saniyede 70 milyon hamle hesaplayabilmekte alpha zero ise sadece70 bin hamle hesaplayabilmektedir.Kısaca insan gibi oynamayı taş feda edebilmeyi bilmekte ve insanların ve yazılımların asla kullanmayacağı yöntemlerle bunları yapabilmiştir. Şöyle diyim bir yazılım bir hamlede optimum hamleyi bulunca tekrar etmekte iki oyuncuda 3 kere aynı hamleyi yapınca oyun tekrar kuralına göre berabere bitmektedir.Alpha ise iki kere aynı hamleyi yapıp 3.de beraberliğe razı gelmeyip sürekli yeni stretejiler üretebilmektedir. Hesap edin hiç bir açılış oyun ve data yüklü olmayan bir yazılım sadece kuralları öğrenerek bizim 100 den fazla senelik bilgimizi içine aktardığımız ve saniyede 70 milyon hamle hesaplayan programı 4 saatlik antremanla yenebiliyor. yorum sizin.
  [ispiyonla]
  +3
 • tebete
  tebete 28 Aralık 2017 - 18:52Part 2

  Bilindiği üzere kasparov un ikinci karşılaşmada Google'ın deep blue programına kaybetmesiyle başlayan süreçte(en azından satranç için) yapay zekanın geliştirilmesi konusu günümüzde google'ın bu işi daha da ileri götürmesi ile cidden ilginç bir hal almıştır.google deep blue ile dünya şampiyonunu yendikten sonra bir nevi satranç görevi tamamlanmıştır deyip uzak doğuda sıkça oynan ''Go'' oyununa el atmıştır.Fakat Go oyunu ihtimal olarak satrancın kat be kat önündedir ve gerçek manada sadece hesaplama yapan bir yazılım tarafından değilde insan gibi zeki bir varlık tarafından oynanması gerekmektedi.Hatta şöyle söyliyim ilk defa oynayayan biri 10 senelik birini yenebilir ve bu da normal karşılanır oyunda.Google bu oyundaki dünya şampiyonunu yenmek için alpha programını başlatır ve insanlar tarafından 'bir insanın bu oyunu yazılıma kaybetmesi imkansız'olarak nitelendirilen bu oyunda (hatta adamlar sırf yazılımcılar program yapsın diye milyon dolar vaat ediyorlar bi kaç sefer)dünya şampiyonunu yakın tarihte rezil eder.Tabi bu sırada satranç programları almış başını yürümüştür(deep mind devam etmekte fakat ***stockfish gibi sadece ihtimal hesabı üzerine çalışmaktadır) Stockfis programı dünyadaki en iyi satranç programıdır yazılımlar (engine) arası turnuvayı bu kazanmış tır.Bir maç ayarlanır fakat bir sıkıntı vardır alpha satranç bilmemektedir.

  Bkz part 3
  [ispiyonla]
  +3
 • tebete
  tebete 28 Aralık 2017 - 18:37PArt.1

  konuya ilgisi olanlara gelsin efendim,

  Öncelikle açıklama için teşekkür ederim.

  Kendisi norveçli magnus carlsen'dir.Resmi olarak halen dünya şampiyonudur. 2014 yılında hintli viswanathan anand'ı mağlup edip ünvanı eline almıştır.gelmiş geçmiş en yüksek fide(bizde elo diyolar sanırım) puanı carlsene aittir.Bugünkü sıralamada ise rapid, blitz(videodaki blitz) ve standatta dünya lideridir.
  https://ratings.fide.com/top.phtml?list=men
  kendisi çok küçük yaşta satranca başlamış henüz 13
  yaşındayken eski dünya şampiyonu Anatoli Karpov'u yenmeyi başarmış deep blue ile aralıklı olarak iki kere maç yapan Garri Kasparovla ise berebera kalmayı başarmıştır.
  https://www.youtube.com/watch?v=WjEmquJhSas
  3.19 a dikkat edin çocuk o yaşta psikolojik savaş nedir onu bile biliyor.carslen hakkında daha çok şey yazardımda bence şu anda daha ilginç olan bir diğer konuyu siz saygıdeğer üyelerle paylaşmak istiyorum.

  bkz.Part 2
  [ispiyonla]
  +3
 • losta
  +1
 • nurettinballises
  nurettinballises 28 Aralık 2017 - 12:49Çoban matı vardı bizim zamanımızda. Çomar matı oldu şimdi.
  Herneyse açılışları iyi ezberlemek gerekiyor ilk püf nokta bu
  [ispiyonla]
 • xeniusian
  xeniusian 28 Aralık 2017 - 12:18bill gates yaşlandıkça bizim rahmetli erdal inönüye benzemiş [ispiyonla]
  -1
 • kingfu
  kingfu 28 Aralık 2017 - 11:390:24 te piyonu yemesi zorunlu değil mi bill gates in? [ispiyonla]
  -1
 • ay879209363
  ay879209363 28 Aralık 2017 - 11:18Bill gates diyorsunuz lakin magnus carlsen dediğiniz adam zekası çok yüksek adam. Aynı zamanda kissinger ve rothschild's ailelerinin stratejistliğini yapıyor. bu adam olmadan piyasalarda ne hamle yaparlar ne iş. fikir bu adamdan alıyorlar. [ispiyonla]
 • esekkadaradam
  esekkadaradam 28 Aralık 2017 - 08:39Breaking Bad dizisindeki Todd bu: https://i.ytimg.com/vi/lpIvAj9q8LQ/maxresdefault.jpg [ispiyonla]
  +1
 • alexius
  alexius 28 Aralık 2017 - 00:28deep blue ile oynasın [ispiyonla]
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...