Arapça'da C Harfi Yoktur Diyen Akademisyen

TRT 1'de yayınlanan Öteki Gündem programında Hz. Nuh’un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü söylemesiyle gündeme gelen Dr. Yavuz Örnek, aynı programda 'C' ve 'G' sorunu yaşadı.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi'nden Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek, TRT 1'de yayınlanan Pelin Çift'in sunduğu Öteki Gündem programına İbn Haldun Üniversitesi'nden Dinler Tarihi konusunda uzman olan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman ile birlikte katıldı.

Programda Örnek'in Nuh Tufanı esnasında Hz. Nuh'un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonuyla görüştüğünü savunması olay oldu. Örnek ayrıca Hz. Nuh'un 400 metrelik dalgalara dayanan çelik levhalardan yapılmış bir gemi inşa ettiğini ve bu geminin nükleer enerji kullandığını söyledi. Örnek, konuşmasında Nuh Tufanı esnasında Hz. Nuh'un kendisine inanmayarak gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonuyla görüştüğünü savundu.

Prof Dr. Harman ile Pelin Çift'e zor anlar yaşatan Örnek 'C' harfi konusunda büyük sorun yaşadı. Örnek, Arapça'da 'C' harfi yoktur diyerek başladığı konuşmasına Prof. Dr. Harman itiraz edince önce 'Gudi' dedi, sonra şöyle devam etti: "Arapça'da 'P' harfi yoktur.' Uzun süre 'C', 'C' diyen Örnek'e stüdyoda bulunan iki kişi bunu anlamadıklarını söyledi. Örnek, daha sonra 'C' dediği harfi kağıda yazdı. Harman, bu harfin 'G' olduğunu belirterek "G' yerine Arapça'da 'Kaf ve kef' harfi kullanıldığını söyledi. Pelin Çiftçi, bu tartışmaya dayanamayarak Örnek'e 'Ama siz Arapça bilmiyorum diyorsunuz. Hiç girmeyin oralara' diyerek 'C' ile 'G' polemiğini bitirdi.
Kategori: Komik
sitene ekle
Etiketler: Arapçada C harfi yoktur Hz. Nuh NUH TUFANI Dr. Yavuz Örnek
1 11 Ocak 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • ichtyanthropos
  ichtyanthropos 11 Ocak 2018 - 22:58Günahını almayalım. Adam belki Romalıdır.
  (not: antik Latince'de "G" harfi yoktur. K sesi ile G sesi, ikisi de "C" harfiyle yazılırdı. U ile V de, gene sırf "V" ile yazılırdı. Ve evet, hepsi de büyük yazılırdı. Küçük harf denen sey, erken orta çag'dan sonra ortaya çıktı).

  Ha birde, Arapça'da "G"'nin olup olmamasını bir de Mısırlılara sorsun bakalım ...
  [ispiyonla]
 • pirizcinuri
  pirizcinuri 11 Ocak 2018 - 09:25Arapça bilmediği bir yana Arap alfabesini de bilmiyor mal. [ispiyonla]
  +2
 • torontospor
  torontospor 11 Ocak 2018 - 07:40Bu adamın kafasında var gibi. [ispiyonla]
  +4
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...