Yıl Sonu Gösterisi

"baş parmağım baş parmağım
nerdesin nerdesin
burdayım
nasılsın efendim
teşekkür ederim
parmak kaç parmak kaç"


böyle bir şarkı vardı küçüklüğümüzde, bilen bilir.
ingilizce versiyonunu da öğretirlerdi hatta.
bu şarkı da, parmaklar hareket ettirilerek söylenenen bir şarkıydı.

ilkokul üçüncü sınıftayken yıl sonu gösterisinde bu şarkıyı söylemek için beni seçmişlerdi. çok mesuttum, çok helecanlıydım, parmaklarımı da hareket ettirerek küçük bir şov yapacaktım, herkes de ingilizceme hayran olacaktı.
müthiş bi karizmam olacaktı falan.

neyse efendim, çıktım sahneye, başladım işte, baş parmağım, her şey güzel, işaret parmağım oo müthiş gidiyorum herkes ne kadar şirin diye sırıtıyor, orta parmağım....
allah belasını versindi o orta parmağın. bütün salondan bi kahkaha koptu. anlamadım da niye, moralim bozuldu. mahvoldum. yanlış mı söyledim lan diyorum, yok yani. saçımda başımda bi'şey mi var, o da yok. arkama bakıyorum bi'şey yok, bana gülüyorlar orası kesin.
yüzük parmağımda gözler sızdırmaya başladı, serçe parmağımı zorla bitirip kaçtım.
pislikler üzüldüm diye alkışlıyorlardı bir de, sanki anlamamıştım.

hayır tabii birkaç sene sonra o muhabbeti anladım, orta parmak tamam da, hareket çekmeyi yeni öğrenmiş ergen misiniz amk, dana kadar velilersiniz ne gülüyorsunuz?

neyse, şarkımın üzerinden baya bir zaman geçti, monolog gösterileri yapıyordu çocuklar, en sonda ben vardım. ben monoloğumu oynadıktan sonra da flüt korosu olarak çıkacaktık, sınıfçak flütle havada bir top bulut olsam tarzında popiler şarkıları çalacaktık.

doğduğum andan itibaren "tiyatrocu olacam ben" diye ağlayan bir veled olarak, inanılmaz mutluyum, düşünsenize, o gece hem sahneye çıkıp tek başıma şarkı söyleyeceğim, hem de başrolü kaptığım bir oyunda (tek kişilik zaten orası ayrı) oyunculuğumu konuşturacağım.
inanılmaz bi fırsattı, belki demet akbağ, nejat uygur, haldun dormen falan orada olacaktı ve beni izleyecekti. (sadece bu üçünün ismini biliyordum, onları da yanlış söylüyordum evet)

neyse işte, çıktım sahneye, monoloğun konusu tatlı delisi olan küçük haşarı bir velet.
elimde bir sepet, içi küçük paketli tadellelerden dolu, monolog bitince bitane yiyip, geri kalanı seyirciye fırlatacaktım, öğretmenimiz öyle istemişti, daha ilgi çekici olurmuş, vs vs.
gayet güzeldi, o haşarı ve sinir bozucu çocuk rolünü hakkını vererek yaptım (çok da zor olmadı zaten), sıra geldi tadellemi yemeye.

kuliste "ben sahnede tadelle yicem olm, eheheh en eğlenceli rol benim" diye hava atan ben, dört gözle beklediğim ana gelmiştim, açtım bi tane, attım ağzıma.
geri kalanı fırlatmaya çalışıyorum bi yandan, lan? e boğazımda kaldı fındığı? hayır yutamıyorum, öksüresim geliyor öksüremiyorum, oldu mu sana pancar bir surat? tek tek atmam gereken çikolataları olduğu gibi, sepetle beraber aşağıya boşalttığım gibi kulise kaçtım, hayvan gibi öksürüyorum ama bir yandan.

flüt korosu var, nasıl geçiricem öksürüğü diye düşünüyorum, benim düşünmem yetmiyor, öğretmen su içirmeye çalışıyor, içirmeye çalışmakla yetinmiyor, susayım diye boğazıma döküyor resmen.
neyse biraz durulur gibi oldu da, hepimiz çıktık sahneye o sıra, başladık bilmem şu feleğin bende nesi var... öksürük. herkes müthiş çalıyor, benden çıkan ses "düüt öhö düüt düüttt öhöhöhöhö dütdütdürüdütt öhöhöhö"
yine aynı seyirciler, yine bana gülüyor, resmen emo olsam orada o anda intihar ederdim belki de.

önce şarkı, sonra monolog ve sonra da flüt korosu...

ertesi yıl yine flüt korosundayken, "gerçek bir koro" gibi gözükelim diye bizi çıkardıkları merdivenimsi şeyin en arkasından, ki oldukça yüksek bir noktaydı, flüt çalarken düşmem ve kolumu çatlatıp bilmem kaç milyonuncu kez rezil olmam da cabası...

ama seyirci beni seviyor, ehe.

Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • mirekben
  mirekben 06 Eylül 2010 - 00:15burada alkışla diye bi seçenek olsaydı keşke... [ispiyonla]
  +2
 • gamlıhazan
  gamlıhazan 25 Ağustos 2010 - 14:41karşımızda sahnenin sillesini yemiş, bir sanat çilekeşi duruyor. [ispiyonla]
 • akıllı psikopat
  akıllı psikopat 22 Ağustos 2010 - 13:17iyiki tiyatrocu olmamışsın bir insanın başına bu kadar felaket gelmezki sahnede [ispiyonla]
  +2
 • uzunmaltepe
  uzunmaltepe 19 Ağustos 2010 - 03:40Ne güzel olmuş bak bunları yıllar sonra bizimle paylaştın, görevini tamamladın, yediğin içtiğin de sana kaldı, kârdasın. [ispiyonla]
 • uzunmaltepe
  uzunmaltepe 18 Ağustos 2010 - 18:58Çok eğlenceli bi yaşamın olsa gerek, flüt, koro, tekerleme falan, bunu demeden de geçemiycem; çılgınsın men. [ispiyonla]
  +2
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...