Alman İmparatoru Wilhelm'in Çanakkale Ziyareti (1917)

1917 Yılında çekilmiş bu filmde Alman imparatoru Kaiser Wilhelm Çanakkale ziyareti görüntülenmiş .Yavuz zırhlısından buharlı bir çatana ile ayrılan imparator Çanakkale ye ulaşıyor .Hedef Hamidiye tabyası . Hamidiye tabyası adından anlaşılacağı üzere 2. Abdülhamit in yaptırdığı boğazı koruyan tabyalardan biridir .

.Alman imparatoru üzerinde muharebe elbisesi giymiş şekilde Yavuz kruvazörünün merdivenlerinden iniyor .İmparator Türk ve Alman subaylarla beraber Yavuz kenarına yanaşmış buharlı çatanaya biniyor .Çatanada silah görünmüyor kıç kısımda Türk bayrağı dalgalanıyor .Orta kısımda bir filika var .Yaklaşık 20 kişi biniyor .Çatananın kıç kısmında 18 numarası var .Çatana hareket ediyor .İmparator Çanakkale de Türk ve Alman subaylara bir sabah kahvaltısı veriyor . geniş bir masada hareket planları gözden geçiriliyor . Kaiser Arıburnu bölgesinde incelemeler yapıyor .Arka tarafta askeri çadırlar görünüyor .Bölgenin güvenliğini nöbet tutan Mehmetçikler sağlıyor .Mehmetçik bu kadar üst rütbeli insan arasında esas duruşta duruyor .Daha sonrasında İmros adasından görüntü alınmış .3.45 te 5. ordu komutanı Liman Von Sanders denize bakıyor .Devamında Kilitbahir de kurulan askeri çadırlardan birinden Alman imparatoru çıkıyor .İmparatorun yanında Cevat paşa var .Bir süre ayaküstü sohbetten sonra imparator kendisini bekleyen üstü açık otomobiline biniyor .Yaverlerinden biri Rüzgar çarpmasın diye İmparatorun dizleri üzerine pardüsüyü battanye gibi örtüyor .Otomobilin sol tarafına takılı kısa namlulu bir mavzer tüfeği görünüyor . .Enteresan araba sağdan direksiyonlu Muhafız şöfürün yanına oturuyor .Filmin son kısmı savaşta harap vaziyette bırakılmış terk edilmiş Kilitbahir köyünün panoramik görüntüsüyle bitiyor .Savaşta bu köy itilaf donanmasından atılan toplarla yerle bir edildi .Burdada 2 Mehmetçik tam tecizat nöbet tutuyorlar .
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: alman imparatoru wilhem 1917 çanakkale kaiser hamidiye tabyaları yavuz kuruvazörü
5 12 Şubat 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Deeprasyonel
  Deeprasyonel 13 Şubat 2018 - 14:09Alman İmparatoru Wilhelm'in de amına koydurtmayın şimdi bana. [ispiyonla]
  -1
 • arakli
  arakli 12 Şubat 2018 - 18:34Bilgi vereyim: Enver pasanin alman sevdasini bilmeyen yoktur. 1. cihan harbine almanlarla girmek icin kendi milletine 'wilhem gizli bir muslumandir' diyecek kadar buyuk bir pasaydi. [ispiyonla]
  +2
 • mgkgunay
  mgkgunay 12 Şubat 2018 - 11:29Video ne güzel şey aq.
  Şu 6 dakika içinde gördüğümüz herkes öldü gitti.
  Hiç biri yok şu an.
  Ama yıllar önce buradaydılar ve zamanları hiç bir zaman bitmeyecekmiş gibi dünyayı etkileyecek kararlar aldılar.
  Savaştılar, öldüler.
  Hayat böyledir işte.
  Yaşarken var olan tek zamanın kendi zamanımız olduğunu sanırız. Ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelir.
  Al işte 1917'ye ait bir video ve insanlar.
  Onların zamanıydı. Yarın hiç olmayacakmış gibi. :)
  Hayat, yaşam gerçekten çok tuhaf.
  [ispiyonla]
  +6
 • convival
  convival 12 Şubat 2018 - 08:45cok guzel video [ispiyonla]
  +1
 • tatamurat
  tatamurat 12 Şubat 2018 - 01:36gehen gehen takilio herifler [ispiyonla]
  +1
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...