Dolar İsterse Bin Lira Olsun

nefer35medya nefer35medya diyor ki;
Samsun'da bir grup esnaf, doların yükselişinin kendilerini etkilemediğini söyledi. AKP'nin hizmetinden memnun olduğunu belirten ve dolar için, "Çıksın bin liraya bizim umurumuzda değil" diyen esnaflardan biri, “Nakliyeye vesaire tabii yansıdı ama biz de müşteriye yansıttığımız için bizi fazla etkilemiyor” diye konuştu.
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: dolar bin lira esnaf samsun haber
2 12 Haziran 2018
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • benimadimcemil
  benimadimcemil 12 Haziran 2018 - 16:21Sevgili Arkadaslar;

  Ne zaman bilgisiz insanlar bir toplumda fikir sahibi olursa o zaman o toplumun amina koyarlar ta amina amina koyarlar !!!
  [ispiyonla]
  +29
 • islakhavlu
  islakhavlu 12 Haziran 2018 - 16:071) Evde yemek yemenin fakirlik belirtisi olduğunu düşünüyor. (Kendisi sürekli makarna yediğinden olabilir.)

  2) Birden fazla elbisesi olanların çok kaliteli yaşadıklarını düşünüyor.

  3) Otomobil için 100 bin tl kredi çekip, 15 yıl boyunca toplam 180 bin tl geri ödeme yapmayı bir gelişmişlik olarak değerlendiriyor.

  4) Dolar istediği kadar artsın biz tüketiciyi her türlü sikiyoruz, satıcı olarak etkilenmiyoruz dediği için kendini haklı sanıyor.

  Çomarların sesi oldun tebrikler kardeşim.
  [ispiyonla]
  +20

Tüm Yorumlar

 • felekbizegulmez
  felekbizegulmez 13 Haziran 2018 - 17:04bu kafayla devam edin amına koduğumun evlatları alım gücü arttı diyor ne artması batıyoruz amk evladı [ispiyonla]
 • glock21
  glock21 13 Haziran 2018 - 13:20Doların veya başka bir para biriminin arttığı yok. Türk lirası sürekli değer kaybediyor.

  Dünyada bütün para birimlerine karşı Türk lirası ortalama % 20 ile % 80 arası değer kaybetti.

  Uganda, Zimbabwe, Somali vb. en fakir, sefil Afrika ülkelerinin dahi para birimleri bizimkine oranla % 20 değer kazanmış gibi görünüyor. Oysaki bizim para bunlara karşı % 20 değer kaybetti!

  Bizimkine oranla tek değer kazanmayan Arjantin para birimi çünkü Arjantin batıyor ve para birimi bizimkinden de fazla para kaybetti.

  Zaten istihdam, kalkınma, yatırım vb. ekonomi ile ilgili akla hayale gelebilecek bütün alanlarda Arjantin sıranın en altında biz de onun bir üstünde.

  Dolarla işim olmuyor diyor; evde kullandığın elektriği, gazı, benzini, yediğin, içtiğin, giydiğin vs. her bir kalem ürünü üretmek için gerekli herşey ithal ve dolar veya yabancı para birimleri ile satın alınıyor!

  Saman, bulgur, pirinç, soğan, sarımsak vb. en temel gıda ürünleri dahil olmak üzere alayı artık ithal ve dolarla geliyor!

  Döviz artışı ve senin parranın o para birimlerine karşı değer kaybı; ülkenin ne kadar battığını, ne kadar fakirleştiğini gösterir! Ayrıca ithalatının ihracatından yani satın aldığının ürettiğin üründen nasıl anormal bir oranla yüksek olduğunu gösterir.

  1.25 TL olan dolar (Veya bütün diğer para birimleri) 5 senede 5.25 TL'ye çıkıyorsa o para artmıyor senin paran % 80 gibi değer kaybediyor.

  Yani cebinde 100 TL varken bir anda bunun 80 TL'si buhar olup uçuyor.

  2009 Yılında ABD'ye gidip MAcbook Pro aldım. 1000 Dolar. O zaman 1350 TL civarı tuttu!

  Şimdi Macbook gene 1000 Dolar ama Türk parası ile 4700 TL! (Amerikada alırsan)! Türkiyede 8-10 Bin TL'ye alamazsın!

  Geçen sene kırılan cep ekranını değiştirdim 80 TL, bu sene gene kırdım, aynı ekran 150 TL!

  Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Romanya gibi neredeyse hiç sanayi, teknoloji vs. üretip satamayan, tarımı zaten olmayan en alt sınıf AB ülkeleri para birimlerine karşı dahi TL % 20 ile 40 arası değer kaybetti!

  Bu ülkelerde mi, aç, sefil Afrika ülkeleri de mi bize operasyon yapan dış güçler!!!

  Doların şu andaki asıl değeri aslında 1.97 TL! Yani son 10-15 Yılda 1.25 TL'den 1.97 TL'ye çıkmış olması gerekirdi. Örneğin aç Afrika ülkeleri , Çek Cumhuriyeti, Romanya vb. ülkelerin parasına oranla doların 10-15 Yılda artışı bu seviyede!

  Mercimeği Kanada 80'lerde bizden arakladı. Şİklemedik. Alıp götürüp yetiştirdiler. Şimdi KAnada'dan mercimek ithal ediyoruz.

  Kanada'yı bilen bilir, neredeyse yılın 6 ayı kar yağar, kışın - 10 ile -20 derecelerde hava olur, bazı yerlerde - 30'lar bulur. GEri kalan sezon da zaten soğuk veya çok serin ayrıca yağmurlu vs. geçer.

  Ülke nüfusu 30 Milyon civarı! Bunların içinde tarım yapacak nüfus çok düşüktür çünkü % 90'ı beyaz yaka iş yapar, kalanlar da hizmet sektöründe çalışır!

  Buna rağmen Türkiye gibi yeryüzünün en verimli ve en basit tarım yapılan, işçiliğin en basit ve ucuz olduğu Türkiyeye mercimek ihrac ediyor!

  Bu ülkeye Fransa'dan, Almanya'dan, Avustralya'dan et ve canlı hayvan ithal ediliyor!

  Hele bir düşünün; Almanya'da çoban haftada maksimum 40 saat çalışıyor! Buna karşılık en az alacağı ücret 1800-2000 Euro!
  (Hiç demagoji yapmayın, bu paraya bile kırsalda çalışacak adam bulamazsın Almanya'da).

  Bizde ise çoban 7/24 çalışıyor yani haftada minimum 75-80 saat veya daha fazla. Ama aldığı ücret aylık 400 Euro civarı!

  Alman eti ucuza yiyor, bunu üreten Alman hayvancı bundan bol para kazanıyor ve BMW Cip ile tarlşaya gidip geliyor, o hayvanı güden çoban bizim işçiden 10 kat daha iyi yaşayıp kat kat fazla gelir elde ediyor!

  Ama üstüne Alman eti bize bizim ürettiğimizden çok daha ucuza ihrac ediyor. Üstelik üstüne gümrük, nakliye, vergiler vb. binbir türlü masraf ettiği halde!

  Bizim ülkede bu aradaki anormal para farkı nereye, kimin cebine gidiyor!

  Çoban aç, sefil!
  Hayvan sahibi aç ve sefil!
  Son alıcı (Sen, ben) eti zaten alıp yemiyor çünkü şampanya parası gibi!

  Aracılar, marketler desen zaten üstüne koydukları kar marjı ve maliyetler gayet net ortada!

  İsrailden bize hala kuluçkalık yumurta geliyor! YAni yediğin tavuk ve yumurtaların bir çoğu önce İsrail'den ithal geliyor, burada çıkarılıp sana satılıyor!

  İsrail'in nüfus 8.5 Milyon! Bunların çoğu da silah, uçak, teknoloji fabrikaları vb. beyaz yaka, mühendislik vb. alanlarda çalışıyor veya bunlara hizmet veren hizmet sektöründe!

  Ülkeye bizdekinin binde biri yağış düşmüyor. Neredeyse hiç nehir, göt vs. yok!

  Hava sıcaklığı 45-50 Dereceleri buluyor. Topraklarının % 90'ı tamamen tuz kaplı, çöl!

  Adamlar tuzlu deniz suyunu arıtıp içiyor, tarımda kullanıyor. Bundan çıkan atık su ile, sıçtığın tuvaletten gelen suyu vs. içme suyu yapıp hem içiyor hemde tarım yapıyor!

  Ama tarım üretip kendini doyuruyor, fazlasının en başta bize, sonra da diğer ülkelere kakalıyor!

  İsrail'den kaç yüz çeşit tohum, yumurta, salatalık vb. basit tarım ürünü ithal ediyoruz bir araştırın!

  Geçen sene bahçeye diktiğim domates fidesi, çürüdü, bu sene hiç dikmeden toprağa düştüğü yerden 4-5 tane domates fidesi kendi kendine çıktı domates veriyor!

  İstanbul Karadeniz cephesi, sürekli rüzgar, güneş neredeyse hiç düşmüyor. Ama Domates dolu!
  Karayemiş ağacının kendinden dökülen meyvesi ile her sene yerden kendi kendine en az 15-20 fidan daha çıkıyor! Su bile vermiyoruz, gübre, ilaç dahi koymuyoruz. kendi kendine 5 büyük ağaç oldu, meyvesi ye ye bitmiyor, kapıcılara, güvenlikçilere vs. dağıtıyoruz.


  İzmir'de yediğim şeftal, kayısı, üzüm, zeytini vs. ne varsa toprağa atarım! Hiç yoksa bu şekilde kendi kendine 10-15 fidan çıktı!

  İzmir'deki toplam 50 Metrekare bahçeden çıkan üzüm, şeftali, portakal, domates, salatalık, biber, soğan, roka, nane, kekik, fesleğen, ısırgan, lahana, böğürtlen, ahududu, nar, kayısı vs. 3 kişi ye ye bitiremiyoruz, komşulara dağıtıyoruz.

  Ben bu işlerde tembel adamım, doğru düzgün ne su veririm, ne aman aman budarım, ne pek gübre atarım. Ama sezonunda yediklerimden artan tohumları atıyorum bunlar kendi kendine çıkıyor! Ağaçlara yazın 3 ay birten su veriyorum, o kadar. 6 Aydır hiç sebze, meyve parası vermedim!

  Türkiye'de boş toprakları bir gözünüzün önünden geçirin!

  Ankara'dan Kayseri'ye gidene kadar örneğin saplı sollu milyonlarca hektar bomboş, bir tane ağaç dahi olmayan boş arazi!

  Bunu geçtim hali hazırda Konya ovası, manisa ovası, Adana gibi 3 nokta dahi Türkiye'yi doyurduktan sonra Rusya, ABD'nin bütün nüfusuna yetecek kadar ürün üretecek kapasitede.

  Enerji desen ülkede hiç bir sikim yapılmamış, kupkurak, bomboş milyonlarca hektar boş devlet arazisi var! Sırf buralarda üretilecek güneş ve rüzgar enerjisi ile Türkiyen'in bütün enerji ihtiyacı karşılanıp bütün dünyaya enerji sağlanacak kapasite var!
  .............

  Bunlar siyaset değil arkadaşlar. Türiye gibi bir coğrafyada yaşayan herkes bunları, tarihi, siyaseti, politikayı bilmeye mecbur. Bu yaşamsal gereklilik. Hayatta kalmak için bilmeye mecbursun.

  Bilmez ise sürekli sikilir sonunda da tamamen yok olur gidersin....
  [ispiyonla]
  +8
 • yok ulan işte
  yok ulan işte 13 Haziran 2018 - 12:23madem etki 0 neden düşünce başarılıyız diye seviniyorlar, yükselince dış lobilerin bizi çökertme tekniği oluyo? [ispiyonla]
  +3
 • ninno
  ninno 13 Haziran 2018 - 11:07olaya bireysel bakiyor tipik sagci fondamantalist kafa yapisi,amina koduklarim zaten sirf ôteki dûnyada mala vuracaz diyede ibadet yapiyorlar [ispiyonla]
  +2
 • SonSigara
  SonSigara 13 Haziran 2018 - 09:38Ekonomik kriz ayyuka çıktığında, çekleri geri dönüp vadesi gelen borcu takibe düştüğünde bu çomarlar "ehonomi çoh eyi" cümlesinin mucize getirmediğini anlayacak arkadaşlar sakin olun. Böyle tiplerin ciğerini bilirim ciğerini babam 50 yıllık esnaf, böylesiyle çok muhattap oldum. Bunların götünden donunu, yanından karısını al, "allah reyisten razı olsun" der. Fakat cebindeki paraya,"gavur" dediklerinin 20.000 liraya binip kendilerinin 100.000 liraya bindikleri arabalarını altından al. En önce bunlar sövüp saymaya başlar. Onca yıldır çalışıyorum birikmişim var türkiye ortalamasının üzerinde iyi bir maaşım var yani tuzum kuru bütün nakti varlıklarım dövizde yani bir kriz vursa muhtemelen fazla hasar almadan atlatırım. Önceden ülke için üzülüyordum fakirin kendini düşünmediği kadar ben onları düşünüyordum ki,muhtemelen sizlerde öylesinizdir. Fakat düşünmeyin abicim, seçim zamanı geldiğinde karısını çocuğunu kabine kendi sokup "ampule basacan haa" diyen mallara acımaya gelmez. Bırakın ne bokları varsa yesinler bir nevi doğal seleksiyon gibi düşünün bu mallar elensin ki geriye kalanlar bari bundan sonra insan gibi bir yaşam sürsün [ispiyonla]
  +3
 • cincir06
  cincir06 13 Haziran 2018 - 09:32Kurt ile eşek tartışıyorlarmış.

  Kurt: Çimen yeşildir.

  Eşek: Çimen sarıdır.

  Sonunda konuyu orman kralı aslana anlatmışlar.

  Aslan kurta bir ay hapis cezası, eşeğe de özgürlük kararı vermiş.

  Kurt şaşkınlıkla aslana yaklaşmış ve sormuş:

  Hakikaten sen de çimeni sarı mı görüyorsun?

  Aslan: Hayır çimen yeşildir.

  Kurt: O halde neden bana 1 ay hapis cezası verdin?

  Aslan: Eşekle tartıştığın için…
  [ispiyonla]
  +11
 • baymigren
  baymigren 13 Haziran 2018 - 09:22Ağkepelileri ,dincileri seristcilari. Görüp tanidikca Atatürk'ü daha cok seviyorum ve onu anlıyorum.buyuk insanmiş muhterem ama bitmisiz.insanlar öfkeli kin ve intikam dolu.kimse farkli renkleri sevmiyor.kendinden olmayano dusman görüyor.cehalet almos basini gitmis.sevgili alkislarlayasiiyorum uyeleri bu kahbe düzen degismezse bizi DÜZENLER de degismiycek.boyle videolari gordukce uzuluyorum ya vah vah benim cennet ulkem. [ispiyonla]
  +3
 • metagrunge
  metagrunge 13 Haziran 2018 - 08:53sonra da neden memleketten umudun yok diyorlar. [ispiyonla]
  +3
 • ineffable
  ineffable 13 Haziran 2018 - 03:10ve herkesin alım gücü arttı diyen ağzını sikeyim senin. [ispiyonla]
  +8
 • johnvictoryuk
  johnvictoryuk 13 Haziran 2018 - 02:13samsundaki kizlar, samsunlu erkeklerin yaramaz insanlar oldugunu soylemistide demek hakliymis [ispiyonla]
  +6
© 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...