Zeki Müren & Muazzez Abacı - Dediler Zamanla Azalırmış Sevgiler

edryz26 edryz26 diyor ki;
Sözlerini İlter Yeşilay’ın yazdığı bestesini Bilge Özgen’in yaptığı muhteşem eserin Zeki Müren ve Muazzez Abacı yorumu. Şarkının hikayesini İlter Yeşilay söyle anlatıyor:
1990 yılında, henüz yeni evli bir çiftken yaşadığımız ilk kavga üzerine yazmıştım bu şiiri ben. Sevgili eşimle aramızda çıkan ufak bir anlaşmazlığı biraz fazla büyütünce, eşimin beni kırmamak için kapıyı çekip dışarı gitmesi üzerine “hem kendimi hem onu üzdüm” diye o kadar duygulandım ki, anlatamam.
Hüzün, korku, pişmanlık ve üzüntü eşimin yokluğunda daha da anlamlı ve belirgin bir hal alınca, aslında insan hayatında küskünlüklerin ne kadar boş ve yararsız olduğunu idrak ettim. O anki duygularımla oturup bu şiiri yazdım ve yatak odamızın kapısına iliştirdim.

Dediler zamanla hep azalırmış sevgiler,
Olsun, bana seninle geçen yıllarım yeter.
Nasıl olsa her şeyin zamanla sonu yok mu?
Ömür dediğimiz şey, küsecek kadar çok mu?

Dediler ki gün gelir unuturmuş gidenler,
Olsun, bana aşk dolu geçen yıllarım yeter.
Nasıl olsa her şeyin zamanla sonu yok mu?
Ömür dediğimiz şey küsecek kadar çok mu?

Eşim eve dönünce şiiri okudu, tabi o da çok duygulandı. Sevgimizin zamanla asla azalmayacağını, aksine her gün bir parça daha çoğalacağını söyledi. Aramızdaki sevgi bu şiirle daha bir katlandı, daha bir çoğaldı adeta.
Diyebilirim ki, o günden sonra birbirimizi incitmemeye, kırmamaya, özellikle dargınlık yaratmamaya daha fazla özen gösterdik.
Bu şiiri yazdıktan bir kaç gün sonra değerli Bestekâr Bilge Özgen hocama telefonda okudum. O da çok beğendi bir kaç saat sonra beni aradı ve “Şiirinden o kadar etkilendim ki, eve dönerken arabada besteledim bile” dedi. Bizim o günkü kırgınlığımız sadece birkaç saat sürdü ama o günkü duygularımın eseri olan şarkım bestelendiğinden bu yana dillerden hiç düşmedi. İşte bu şarkının hikâyesi böyle.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: zeki müren muazzez abacı ilter yeşilay bilge özgen hicaz dediler zamanla hep azalırmış sevgiler
4 25 Eylül 2010
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 18 Temmuz 2011 - 15:19Gün gelir, unutrmuş gidenler. Olsun bana aşk dolu geçen yıllarım yeter. İşte aşkın sebebi ve özeti... [ispiyonla]
  • armagan1990
    armagan1990 16 Mayıs 2011 - 02:05harika bir eser gerçekten , çok değerli sanatçılar hepsi , zeki müren in yeri bir başka ... [ispiyonla]
    +2
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...