Abdurehim Heyit 'in Ölmemiş Olması

Çin Resmi Ajansından Abdürrehim Heyit Videosu Uygur Türk'lerinin ve Türk Dünyasının önemli sanatçılarından Abdurehim Heyit'in Çin kamplarında zorla tutulduğu ve burada gördüğü işkenceler neticesinde hayatını kaybettiğine yönelik haberler üzerine Çin Resmi Ajansı Abdurehim Heyit'in hayatta olduğunu ve gözaltında tutulduğuna yönelik bir video yayımladı. Videoda dünyaca ünlü sanatçının yorgunluğu gözlerden kaçmazken, Abdurehim Heyit, "Adım Abdurehim Heyit, Bugün 10 Şubat 2019 , Ulusal yasaları ihlal ettiğim iddiasıyla soruşturma sürecindeyim. Şu an sağlığım iyi. Hiç bir şekilde kötü muameleye maruz kalmadım' diyor ve video o esnada kesiliyor. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Abdurehim Heyit'in hayatını kaybettiğine yönelik iddialarla ilgili , 'Bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkûm edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit'in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik. Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz' açıklamasını yapmıştı. Akşam saatlerinde yapılan açıklamaya Çin suçlamaları reddetmiş ve, 'Hem Çin hem Türkiye terörle mücadelede ciddi durumlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Terörle mücadele konusunda çifte standartların uygulanmasına karşı çıkmaktayız' şeklinde yanıt vermişti.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: abdurrehm heyit ölmemesi hapis çin halk cumhuriyeti uygur göz altı soruşturma
1 11 Şubat 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • sahibeda
  sahibeda 11 Şubat 2019 - 21:00Abdürrehim isimli türk olmaz evladım...milleti kandırmayın amk
  -5
  • gratthr0d
   gratthr0d 11 Şubat 2019 - 19:47Eksileyin amk bunu da eksileyin. Burada çini savunacak olan kim varsa amk onun. Biraz utancınız olsun. Bi insan nasıl bir ruh haline sahip olur da çini destekler ya?
   +4
   • ay3731506873
    ay3731506873 11 Şubat 2019 - 19:25mına kodumun kızıl çini, o görklü tuğları götünüze sokarız elbet bir gün
    +10
    • gaffari
     gaffari 11 Şubat 2019 - 19:24150 yıl önce işgal edilmiş Doğu Türkistan'ın harita da nerede olduğunu bilmez, Osman Batur, İsa Yusuf Alptekin isimlerini hiç duymamış, bu güne kadar böyle bir derdi olmamış göt verenler şimdi aniden Türkçü oluverdiler. Amerikanın işareti ile milliyetçilik kasmayın A.. goduklarım.
     +12
     © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...