Toplu Mors Ölümü

ichtyanthropos ichtyanthropos diyor ki;
Evet, insanlık olarak gurur (!) duyabileceğimiz bir olay daha. Daha önceleri kayalar üzerinde yaşayıp buz kümeler üzerinden yiyeceklerine ulaşan morslar, buzların iklim değişikliği sebebiyle eriyip yok olması ile birlikte yem bulabilmek için uzun uzun mesafe katetmek zorunda kalıyorlar. Sonra da yorgun ve bitkin halleriyle kayalarda tutunamıyor, kayalardan düşerek feci şekilde can veriyorlar.

netflix belgesel dizisinden kesit
Kategori: +18
sitene ekle
Etiketler: mors walrus Walross iklim değişikliği climate change Klimawandel anthropocene mass extinction
0 10 Nisan 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • mitmirti
  mitmirti 10 Nisan 2019 - 22:14@hanzo.adam'a katılmıyorum. Bu amk iklim değişikliği, buzulların erimesi yüzyıllara yayınlan bir olay değil. Son 20-30 yılda oldu herşey. Hayvanın doğal yaşam alanını sikert denizde yüzen hayvandan dağ keçisine evrilmesini bekle bilime olan bakış açına sokayım. Bu durumda bu hayvanın bu kadar kısa sürede nasıl adapte olmasını bekliyorsun.
  +9
 • hanzo.adam
  hanzo.adam 10 Nisan 2019 - 21:31Dünya böyle bir yer mevcut şartlara adapte olamayan her canlı yok olmaya mahkumdur. Gün gelir insanlarda yok olur.
  +2

Tüm Yorumlar

 • eudomoniacc
  eudomoniacc 29 Nisan 2019 - 00:32İnsanoğlu bu dünyanın kanseridir. Ne zaman ki soyu tükenir o zaman dünya kendini yenileyecektir.
  -1
  • hanzo.adam
   hanzo.adam 16 Nisan 2019 - 11:19Dışardan müdahale dediğin şey evrim için direkt genetikleri ile oynamak ile olur insanda bir hayvan ve bizim yaptıklarımızın dolaylı etkileri başka hayvanları etkiler bu doğal bir durumdur. Gidip fokları yakalayıp kısırlaştırsak bu dışarıdan müdahale olur ki. Bunu yapsak bile bence evrime girer her türlü zeka kutsaldır.
   -1
   • besirfuatfast
    besirfuatfast 12 Nisan 2019 - 19:58hanzo adam sen evrim teorisini cok yanliş anlamışsın teorinin gecerli olması icin zaten dışaridan mudahalesiz bir ekosistemin var olmasi gerekir senin bahsettiginin evrim teorisiyle yakindan uzaktan alakasi yok
    • besirfuatfast
     besirfuatfast 12 Nisan 2019 - 19:58hanzo adam sen evrim teorisini cok yanliş anlamışsın teorinin gecerli olması icin zaten dışaridan mudahalesiz bir ekosistemin var olmasi gerekir senin bahsettiginin evrim teorisiyle yakindan uzaktan alakasi yok
     • mezomorto
      mezomorto 11 Nisan 2019 - 14:43İnsan dediğiniz hayvanda o kadar güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü var ki o yok olma olayı anca inananlar için kıyametle inanmayanlar için olağanüstü doğa olaylarıyla son bulur. Şöyle deniliyor Zilzal suresi "Yerküre kendine has sarsıntısıyla sallandığı, toprak ağırlıklarını dışarı çıkardığı ve insan «Ne oluyor buna!» dediği vakit, işte o gün (yer) Rabbinin ona bildirmesiyle bütün haberlerini anlatır."

      İnsanların dinleri çarpttığı ve lehine kullandığı zaten insanlık tarihinin başlangıcından bu yana bakanlar için görülebilen bir şey. Fakat ne yazık ki her bakan göremiyor orası ayrı. Şu bir gerçek ki dünyada hiçbir kurulu düzen ebedi değildir. Şuanda dünyada dolaşıp duran ve uygulanan saçmalıklar yerine daha iyileri konulana kadar duracak ve bir sonraki aşama için basamak olacak uygulamalar olacaktır.

      Öyle veya böyle insan dünya ile birlikte helak olacak. Başka bir gezegende yaşama imkan ve ihtimalimiz yok. Anca gider gelir mekikler vb. gönderir resmini çekeriz. Sorun şu ki evimiz olan dünyada bile hala doğayı yenebilmiş değiliz. O ilkel zamanda doğanın bizden üstün olduğu vakitlerden çok fazla yol almış değiliz. Sadece üstünlüğün elimizde olduğu hususuna kendimizi çok kaptırdık ve bu buzların erimesi, küresel ısınma muhabbetine yol açtık. Bu da belamızı önümüzdeki 100-1000 yıl içerisinde bir güzel skecek.

      Ha bunu görmediğimiz elbette daha iyi olur. Bu şekilde felaketlerle yol olmayı eminimki kimse istemez.
      -2
      • bulut01
       bulut01 11 Nisan 2019 - 14:37@TekyolPuyol Adanalılar çok sikmiş seni belli ki! Erik kurusu kalmış içinde.
       • TekyolPuyol
        TekyolPuyol 11 Nisan 2019 - 13:29çekeceğinize gidin kurtarın amcıklar. o 300-400 cesedi satıyonuz sonra. cehennemin 3/4 ünü bu Amerikalılar dolduracak mk. Geri kalan 1/4’ ünü de tabi ki Adanalılar...
        • kartalkaan
         kartalkaan 11 Nisan 2019 - 12:20birseyi, netflix gosteriyorsa eger, o seye bakmamak lazim.
         baska tarafa bakmak lazim.
         -1
         • Çorabın teki
          Çorabın teki 11 Nisan 2019 - 10:30Hanzo nun dediği daha adil bir dünya ekosisteminde geçerli olabilirdi. Fakat dünyaya objektif gözle bakarsanız. İnsan denen canlının istilasının dengeyi nasıl değiştirdiğini görürsünüz. Tüm canlılar ve doğa sadece insana hizmet ediyorsa gereklidir, yoksa hiç birinin yaşam hakkı yoktur. inekler,tavuklar koyunlar balıklar karnımızı doyurur. kediler köpekler kuşlar ruhumuzu doyurur. böceklerin öldürürüz, çiçekleri koparırız, ağaçlar oksijen üretmeseydi onlarında bizim düzenimizde yeri yok. Bu örnekler o kadar çok çoğaltılabilir ki. O yüzden yeraltı ve yerüstü kaynaklarını dibine kadar kullanan istilacı bir canlı ekosistemi kesinlikle etkilemiştir. Bu doğal seleksiyon falan değil. Bildiğin bir hastalık. ismi de Hümanizim
          • hanzo.adam
           hanzo.adam 11 Nisan 2019 - 10:21Muhalefet olacağım diye aptal aptal önermeler yapmayın sağdan toz kaldırmadan gidin.
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...