Hitler'in Generallerine Kızması - Der Untergang

tırtkadın tırtkadın diyor ki;
Çöküş (Der Untergang), 1945 yılı Nazi Almanyası'nda Adolf Hitler'in son günlerini ve Berlin'in düşüşünü anlatan 2004 yapımı Almanya filmidir. Oliver Hirschbiegel'in yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Joachim Fest isimli tarihçinin yazdığı Inside Hitler's Bunker (Hitler'in Sığınağında) adlı eserden esinlenilmiştir. Son günlere ait anılar kısmen Albert Speer'in kısmen de Hitler'in sekreteri Traudl Junge'nin anılarına dayanmaktadır.

---

Krebs: Düşman cepheyi geniş bir formasyonla yarabildi. Güneyde Zossen'i aldılar ve Stahnsdorf'a doğru ilerliyorlar. Düşman Frohnau ve Pankow arasında kuzeydeki şehir dışı yerleşimlere harekatlar düzenliyor. Güneyde de Lichtenberg, Mahlsdorf ve Karlshorst arasında.

Hitler: Steiner'in saldırısıyla her şey yoluna girecektir.

Krebs: Führerim... Steiner...

Jodl: Steiner taarruza geçmeye yetecek gücü toplayamıyor. Steiner'in saldırısı gerçekleşmeyecek.

(Hitler, birkaç saniye cevap vermeden haritaya bakar ve elleri titreyerek gözlüğünü çıkarır, ardından konuşmaya devam eder...)

Hitler: Saydıklarım burada kalsın: Keitel, Jodl, Krebs ve Burgdorf.

(Keitel, Jodl, Krebs ve Burgdorf isimli generaller dışında herkes odadan çıkar ve Hitler sinirlenerek konuşmaya devam eder...)

Hitler: Bu bir emirdi! Steiner'in saldırısı bir emirdi! Siz kim oluyorsunuz da emirlerime karşı gelmeye cür'et ediyorsunuz! Demek bu noktaya geldi... Ordu bana yalan söyledi! Herkes bana yalan söyledi! SS bile! Bütün generaller, bir avuç sefil, kalleş korkaktan başka bir şey değilmiş! Artık bunu çok iyi anladım!

Burgdorf: Führerim sizin için kan döken askerler hakkında böyle...

Hitler: Hainler, korkaklar, beceriksizler!

Burgdorf: Führerim söyledikleriniz korkunç şeyler!

Hitler: Generaller Alman halkının yüz karası şerefsizler! Şerefsizler! Harp akademisinde yıllar geçirdiler diye kendilerine general diyorlar! Orada öğrendikleri tek şey ise çatal-bıçağın nasıl tutulduğu! Askeriye yıllar boyunca yoluma taş koymaktan başka bir şey yapmadı! Ellerinden geldiğince, mümkün olan her şekilde beni engelledi! Yıllar önce bütün yüksek rütbeli subayları idam etseymişim ne güzel olurmuş, tıpkı Stalin'in yaptığı gibi! Ben hiç akademiye gitmedim. Ama kendi başıma, tamamen kendi başıma bütün Avrupa'yı fethettim! Hainler... En başından beri ihanete uğradım ve aldatıldım ne yazık ki! Yalnız ben değil, Alman halkı da korkunç bir ihanete uğradı! Ama bu hainler yaptıklarının bedelini ödeyecek... Yaptıklarının bedelini kanlarıyla ödeyecekler! Onlar kendi kanlarında boğulacaklar!

Junge: Lütfen Gerda, lütfen topla kendini.

(Yere bakarak arkası dönük bir şekilde birkaç saniye bekledikten sonra devam eder...)

Hitler: Boşuna emir verip durmuşum. Artık bu şartlar altında önderlik yapmak mümkün değil... Bitti... Savaş kaybedildi... Fakat beyler, bu yüzden Berlin'i terk edeceğimi düşünüyorsanız son derece yanılıyorsunuz! Kafama bir kurşun sıkarım daha iyi. Ne istiyorsanız onu yapın...
Kategori: Film
sitene ekle
Etiketler: çöküş der untergang downfall hitler 2. dünya savaşı berlin 1945 führerbunker
5 09 Mayıs 2019
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • interaktifhakan
  interaktifhakan 09 Mayıs 2019 - 23:15Sizce kime benziyor?
  +16
 • kazmatik
  kazmatik 10 Mayıs 2019 - 00:03Vay lan bu sitede hiç mi paylaşılmamış? İlginç... Bu filmde Hitler'i canlandıran Bruno Ganz bu yılın başlarında hayatını kaybetti... Bu filminin yanı sıra Der Himmel über Berlin (Berlin Üzerindeki Gökyüzü) adında 1987 yapımı bir filmi vardı o da harikadır... Berlin Duvarı, Almanya'daki Türk izleri vesaire görülebilir.
  +5

Tüm Yorumlar

 • tatamurat
  tatamurat 11 Mayıs 2019 - 00:37uzmeyin lan fuhreri..
  • kemalkılıcdaroglu
   • edaymen
    edaymen 10 Mayıs 2019 - 13:44kendi yazdığı kitabın da okumuştum. Benim resim den başka en büyük yeteneğimin insanları ikna kabiliyetimin yüksek olması ve hatipliğimin (tayyib gibi) baya iyi olması diyordu.
    +2
    • derinsiyah
     derinsiyah 10 Mayıs 2019 - 11:21Thomas Kretschmann, her nazili filmde gözler seni arıyor. Burada inceden inceden görünüyor kerata. Çok severim abimizi. (Piyanistteki iyi kalpli nazi yüzbaşı)
     +3
     • kemalkılıcdaroglu
      kemalkılıcdaroglu 10 Mayıs 2019 - 07:39Her sene öğrencilere en az 1 kere akıllı tahtadan izletirim.
      +2
      • ottomanem
       ottomanem 10 Mayıs 2019 - 04:28hey gidi hitler.sana da kalmadı.
       +5
       • burak1337
        burak1337 10 Mayıs 2019 - 02:16Jodl ve Keitel, sizin ananızı sikeyim
        +5
        • kazmatik
         kazmatik 10 Mayıs 2019 - 00:03Vay lan bu sitede hiç mi paylaşılmamış? İlginç... Bu filmde Hitler'i canlandıran Bruno Ganz bu yılın başlarında hayatını kaybetti... Bu filminin yanı sıra Der Himmel über Berlin (Berlin Üzerindeki Gökyüzü) adında 1987 yapımı bir filmi vardı o da harikadır... Berlin Duvarı, Almanya'daki Türk izleri vesaire görülebilir.
         +5
         • hadibakiyim
          hadibakiyim 09 Mayıs 2019 - 23:49abdullah güle benziyor.
          • interaktifhakan
           interaktifhakan 09 Mayıs 2019 - 23:15Sizce kime benziyor?
           +16
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...