Hasret Rüzgarları - İsmet Topçu

bacanak bacanak diyor ki;
Bağlamayı konuşturmak bi tarafa, onunla çılgınca sevişen, fazla aşmış bir abimizdir İsmet Topçu. Garanti ediyorum ki, Müslüm Baba'nın bu şarkısını bilenler bu yorumu dinledikten sonra fezanın en lacivert katmanlarında astral bir seyehate çıkacaklardır.

Önemli Not İçin Sosi'ye Teşekkürler:

İsmet Topçu bağlamaya getirdiği 4 telli metod ile (re-la-mi-la akordu) oldukça yenilikçi bir çığır açmış ve kendinden sonraki genç kuşağın bağlamadaki ilahı olmuştur. Orhan Gencebay'ın bir çok albümünde bağlama çaldığı ve Gencebay'ın parçalarında kendinden başka birisine ilk kez bağlama çaldırmasıyla ( solist saz olarak) dikkat çekmiştir. Özer Şenay'ın desteklerini görmüştür. Özer hocamız da o dönemde Gencebay'ın yönetmen asistanı idi. Gencebay'ın Hasret Rüzgarı albümüyle ilk kez Kervan Plak kayıtlara katılmıştır. 90'ların başında kendi albümünü (Sizler için Dünyayı Dolaştım Köln İstanbul Kahire Geceleri) çıkarmıştı. Efsane Ne Yazar şarkısı da o albümdedir)Benim de stüdyo aşamasına tanıklık etme şansım olan Gencebay'ın Yalnız Değilsin ( 1994) albümündeki performansı doruktadır. Özellikle Orhan Gencebay'ın Nihavent Uvertür'ndeki bağlaması bugünkü modern bağlamcıların amentüsü gibidir. Öyle ki onu çalabilen rüştünü ispat eder adeta. ( Sen de Haklısın, Yalnız Değilsin gibi parçaların sonuna attırdığı emprovize sololarda bağlama ile dalga geçer gibidir. Maalesef o parçalarda çalan entrümanı gitar sanan kitle olayın ciddiyetini kavrayamamaktadır.

Not: Düğündeki anonscu cazgırın ağzına hepimizin yerine kürekle vurdum arkadaşlar, gereksiz sinir yapmayalım, duymayalım.
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: ismet topçu hasret rüzgar90ları müslüm gürses bağlama bağlama üstadı ayrıldık sevgilim doymadım sana
16 27 Mayıs 2011
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

  • Stuttgartlı
    Stuttgartlı 27 Mayıs 2011 - 13:06Yok böyle birsey. Resmen konusturmus. Helalin var Ismet Abi. Seri eksi oy veren ibneler benide unutmayin. [ispiyonla]
    +4
  • Stuttgartlı
    Stuttgartlı 02 Ağustos 2011 - 00:10yine bir gece vakti dinliyorum. baglamayi calisini anlatmaya kelimeler yetmez. degeri bilinmeyen üstadlardan birisi. öldügünde anlar bizim millet, yok büyük adamdi yok kildi yok tüydü. ulan adama hayatinda deger versenize be. [ispiyonla]
    +2

Tüm Yorumlar

© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...