Çernobil Faciası - Discovery Türkçe Dublaj Belgeseli

darbelux darbelux diyor ki;
1986 yılında bir çok insanın hayatına mal olan ve hala etkileri devam eden facianın özel bilgisayar efekleriyle ve canlandırmalı sahnelerle o dönemleri hatırlatan, Discovery tarafından hazırlanmış harika bir belgesel.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: çernobil faciasi radyasyon nükleer santral
41 01 Aralık 2011
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • ilkerdiyebiri
  ilkerdiyebiri 04 Eylül 2014 - 14:23Çernobil patlaması olduğunda 2 yaşındaydım. Karadenizin denize yakın bölümünde, ormanların içinde bir köyde yaşıyorduk. 5 yaşıma kadarda o köyde yaşadık.

  Benden 2 yaş büyük olan ablam çernobilin getirdiği radyasyondan dolayı 12 Aralık 1989 yılında 7 yaşında iken kanserden vefaat etti. 4,5-5 yaşlarındaki bir çocuk için bu tahmin edilemez bir acı gerçekten. Her gün beraber oynadığınız, beraber dağ çileği toplamaya gittiğiniz, kırlarda koşup koyunları, kuzuları kovaladığınız herşeyinizin, kardeşinizin, ablanızın ,bir sabah erkenden uyansın diye yanına gittiğinizde uyanmadığını anladığınız anı ve anne babanızın odaya gelip baktığı ve öldüğünü anlayıp hüngür hüngür ağladığı anı ölüm döşeğinde de olsa unutamazsınız. Ben unutamıyorum mesela.

  O yılların şartlarında bazen 2 ayda, bazen her ay kontrol için Cerrahpaşa Hastanesi’ne gitmesi gerekirdi ama hastanede derman olamadı bu lanet hastalığa. Beni de götürürdü babam Cerrahpaşa’ya. Ben olan bitenden habersiz hayatımda ilk defa gördüğüm tekerlekli sandalye ile koridorlarda oynarken, ablam acı içinde ağlardı içeride, iğne yaptılar zannederdim ben. 30 yaşıma geldim sırf bu yüzden hala iğneden korkarım.

  Ve aradan 25 yıl geçmesine rağmen her gece ama her gece rüyamda; O’nunla geçirdiğim zamanları, oynadığımı, çilek topladığımı, kanlıca mantarı topladığımı, tavşanları, kuzuları sevdiğimi görürüm. Kabus olarak ise; 12 Aralık 1989 sabahını, O’nu uyandırmaya gittiğimde uyanmadığını, benim öldüğünden habersiz “hadi uyan, abla hadi uyan” diye bağırdığımı görürüm ve ter içinde uyanırım. Bu yüzden sabahları yüzüm gülmez hiçbir zaman.

  Önceki yıl evlendim ve geçen yıl bir kızım dünyaya geldi. Ablamın ismini koyduk kızıma. Tıpkı ablama benziyor. Kızımı gördükçe ablam aklıma geliyor.

  Şimdi herkesten bir sır gibi sakladığım ve ilk defa paylaştığım şeylerin haricinde yine sır gibi sakladığım bir şey daha var. Her yıl gizli gizli yaptırdığım kontrollerde kanser belirtileri var ve her yıl daha da beliriyor gibi.

  Çernobil benden herşeyimi aldı, beni de alsa bu hastalık zerre kadar üzülmüyorum. Tıpkı ablama benzeyen ve adını taşıyan bir Zeynep daha var artık.

  Ve benim için önemli olan kimsenin kalbini kırmadan, düşman sahibi olmadan göçüp gitmektir. Herkesin aklında hatta küçücük kızımın bile aklında güzel hatıralar bırakabilmektir. Daha da önemli olan ölünce imamın söylediği ER KİŞİ NİYETİNE cümlesindeki ER KİŞİ tabirinin hakkını vererek yaşayabilmektir. Gerisi boş…
  [ispiyonla]
  +5
 • zabadam
  zabadam 06 Ağustos 2013 - 09:21mağaradan çıktım, güzel paylaşım. [ispiyonla]
 • birdebuvar
  birdebuvar 10 Aralık 2011 - 20:13hepside badem bıyıklı supanallah [ispiyonla]
  -1
 • angaralı06
  angaralı06 02 Aralık 2011 - 16:49Son Kısımdaki Sasha Yuvchenko Nun Sözlri Aklıma Sigara Öldürür Relemını Getirdi [ispiyonla]
  -2
 • angaralı06
  angaralı06 02 Aralık 2011 - 16:49Son Kısımdaki Sasha Yuvchenko Nun Sözlri Aklıma Sigara Öldürür Relemını Getirdi [ispiyonla]
  +2
 • gorkemicious
  gorkemicious 02 Aralık 2011 - 14:07oyuncular ne kadar da benziyo gerçek şahıslara bravo. [ispiyonla]
  +5
 • ankhenaton
  ankhenaton 02 Aralık 2011 - 09:55Siz ilk okulda yediğiniz beleş fındıkları nerden geliyor sandınız yatın kalkın Çernobil'e dua edin. [ispiyonla]
  +5
 • gkhn
  gkhn 02 Aralık 2011 - 00:21@darbelux çok mukemmel bir paylaşım [ispiyonla]
  +5
 • partizan0693
  partizan0693 01 Aralık 2011 - 22:49Alkış. [ispiyonla]
  +2
 • Stuttgartlı
  Stuttgartlı 01 Aralık 2011 - 21:31Muhtesem bir belgesel, en etkili konusmasi bence sonunda o zamanlar oranin bas yetkilisi olan insandan geliyor. Sürükleyici ve etkileyici bir belgesel, Alkisliyoruz! [ispiyonla]
  +3
© 2004 - 2018 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...