Sultan Abdülaziz Han - Hicaz Mandıra

4.065 izlenme - 18 Ocak 2013
gkhn gkhn diyor ki;
Abdülaziz Han, halkın çok sevdiği bir padişahtı. Pehlivanlık yönünün yanında alaturka ve klasik batı müziğine olan merakı bulunuyordu. Çok iyi derecede piyano, ney ve lavta çalabilen ince ruhlu, modern bir ruha sahipti. Tarihte ilk Avrupa ziyaretinde bulunan padişahtı ve gittiği her yerde saygın sanatçı kişiliğinde söz ettirirdi. Hatta 1867 yılında, İngiltere ziyareti sırasında Kraliçe Victoria'nın talimatıyla, İtalyan besteci Luigi Arditi kendisine "Inno Turco" isminde bir Türk kasidesi hediye etmiştir.
Günümüze pek çok eseri gelen, Sultan Abdülaziz'in en bilinen bestelerinden biri de Hicaz Mandıra'dır. Bestenin bugün birçok değişik versiyonu icra edilmiştir. Türk sinemasında çoğu filmde denk geldiğimiz, kulağımızın aşına olduğu güzel bir bestedir.

Bir diğer güzel Abdülaziz bestesi; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/88452/sultan-abdulaziz-han-la-gondole-barcarolle
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: sultan abdülaziz han hicaz mandıra padişah bestekar osmanlı
37

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • cemertem
  cemertem 29 Ekim 2013 - 12:15tam bir hicaz... muhteşem.
  +1
  • capo06
   capo06 29 Mayıs 2013 - 14:19Sultan yaşadığı zor ve mücadelele dolu hayatını nağmelere aksettirmiş. Cok cok güzel.
   +6
   • kemalkılıcdaroglu
    kemalkılıcdaroglu 19 Ocak 2013 - 17:01Afedersiniz de ben bu bilgisayar kafasının anlamak istemiyorum. Bu güzel eseri dinlerken popüler içerik diye çıplak popo görmek istemiyorum.
    +5
    • gurselyigit
     gurselyigit 19 Ocak 2013 - 15:24aşağı yukarı istisnalar kaideyi bozmazsa her padişah çok iyi eğitim almış entelektüel seviyesi yüksek iyi bir bahadır cengaver dil bilen ilim bilen basiretli insanlar olarak yetiştirilirdi. öyle olmaları da gerekli idi. osmanlının yıkılışı bile asır sürmüşse başında anten kunten adamlar olmadığındandır. hele ki eski insanların genişliğini eklerseniz bugün ki benim diyen dar beyinlerin dudağını uçuklatır eminim. şimdi hamasetle osmanlıyı yere göğe sığdıramıyor diyeceksiniz ama öyle değil işte. eğer fatih hem istanbul'u alıp hemde aşık gibi şiir yazıyorsa eğer bir padişah zor dönemlerde bu müzikleri çıkartabiliyorsa, (ve nice gün yüzüne çıkmamış farklılıklar padişahlar adına) bu insanlar bir şekilde kendilerini tarihin sayfalarına yazdırabilmişse vardır bunda bir emek vardır bunda bir üstünlük diye bakılmalı. modern bir insan olarak bakıyorum da boş geldik daha boş gidiyoruz ne deyim ki. bazen bu insanların torunu olduğumu düşünüp içten içe utanmıyor değilim. saray eğitimi istemiyorum beklemiyorum ama halimiz de orta da değil mi a dostlar?
     +26
     • panik09
      panik09 18 Ocak 2013 - 21:20Çok iyi..
      +5
      © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...