Diğer Boyutları Kavramak

federson federson diyor ki;
herhangi bir yerdeki başlangıç, nokta birinci boyut olarak kabul ediliyor, ekrana bakıp gördüklerimiz veya bir kağıda çizilmiş şekiller 2.boyut, evrende uzaklıgınıda algıladığımız yani bizim dünyamız 3. boyut olarak kabul ediliyor...
bilim adamlarınca bu boyut olayı matematiksel olarak 11 kata kadar çıkıyor, ama biz en fazla 3. boyuta kadar algılayabiliyoruz..
burdaki animasyon veya çizgi film herneyse konu itibariyle 2. boyuttaki bir varlıgın 3.boyutu neden algılaması zor onu sorguluyor ... işte konu bundan ibaret.
Bilim adamlarınca ve felsefecilerce algılayamadığımız bu boyutların çok üstüne düşüyorlar ama nafile nasıl bir ortam oldukları hakkında onlarında bir fikri şimdilik yok.

Tabi konu bilim kültür olunca açıklama kısmıda yazan insanı biraz kasıyor, siz en iyisi direk videoyu izleyin.
Kategori: Teknoloji
sitene ekle
Etiketler: kuantum çizgi filmle fizik diğer boyut 1 boyut 2boyut 3 boyut 4 boyut 5 boyut 6 doyut 7 boyut 9 boyut 10 boyut 11 boyut
10 22 Nisan 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • ahmethakan
  ahmethakan 23 Nisan 2013 - 16:03Bilmeyenler için; kader de tam olarak böyle birşeydir. Biz zaman içerisinde ilerlerken zaman kavramı Allah (C.C.) için var olmadığından bugünü ve yarını görebilmektedir. Yani kader yazılmış ve oynamak zorunda olduğumuz bir senaryo değil Allah'ın ilmi ile dün ve yarını biliyor olmasıdır.
  +4
  • Dizginci
   Dizginci 23 Nisan 2013 - 00:57He bide bizimde Sims oyunu olma ihtimalimiz var.Bkz. Matrix.
   +2
   • Dizginci
    Dizginci 23 Nisan 2013 - 00:56Ben şimdi kafamı sağ elle değilde sol elle kafamı kaşımaya karar verdiğimde.Koskoca evren bölünüyor mu ? bana bunun cevabını verin.Fringe deki deyim gibi ''Slightly different'' ne kadar küçük seçimler,farklılıklar evrenin bölünmesine yol açıyor ?
    +1
    • federson
     federson 22 Nisan 2013 - 22:56o değilde haci, asıl fantazi diğer boyutların ikiz evren olma ihtimalindeki teori... yani ikiz evrenler bizim evrenin tıpkısı. bizimde o evrende var odugumuz kabul ediliyor, ama degişik bir konumda olma ihtimalimizde var. örnegin bu dünyada doktorluk yapan ikiz evren esnaflık yapıyor olabilir veya bu dünyada başbakanken öteki tarafta dilencilik... işte böyle... sonra diyolar " aman efendim felsefeciler niye kafayı yiyorlar" filan...
     +1
     • kemalkılıcdaroglu
      kemalkılıcdaroglu 22 Nisan 2013 - 21:34Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nde bahseder 2 boyuttan. Canlı, yediklerini, kusmak zorundadır. Yoksa 2'e bölünür. Farklı boyut konusu çok ta yeni değildir. Eski Hint dini metinlerinde de geçer. Kurbağanın balık ve kuş arkadaşları vardır. Her ikisine de gördüklerini anlatamaz. Tasavvufta bazı insanları metafiziği anlayamaması da benzer şekilde açıklanır. Ayrıca düşünsenize, kartallar kadar uzağı görseydik, köpekler gibi koku alsaydık ve arılar gibi daha geniş renk tayflarını görebilseydik, bizim için dünya nasıl olurdu?
      +2
      • themonk
       themonk 22 Nisan 2013 - 17:48edwin van abbott 'ın flatland (düz ülke) isimli kitabından birebir alıntılanarak hazırlanmış. Videoyu hazırlayanlar buna değindiler mi bilmiyorum.

       Bu örnek neden fiziksel olarak 3 boyuttan fazlasını anlamakta zorlandığımızı iyi gösteriyor ama hala anlayışımıza fazla bir katkısı olmuyor. Ben hala 11 boyutu (ki sicim kuramcıları daha doğrusu membran kuramcılar diyelim fiziksel olarak 11 boyut olduğunu savunuyorlar) anlayamıyorum. Buna benzer bir de karınca ve ip örneği var .

       Uzun lafın kısası karışık bi o kadar da muazzam mevzular maalesef anasayfaya çıkamayacak :)
       +4
       © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...