Herkes için hayatın bir anlamı olduğunun kanısındayım. Kimisi için bir kişilik, kimisi için bir duygu, kimisi için bir eşya. Hayatın anlamına bunlara sığdıran insanlara hep özenir, imrenirdim. Benim için hayatın bir anlamı yoktu. Fakat kafaya takmıştım. Araştırıp, sorup soruşturup hayatın anlamını bulacaktım.

Bu konuyu iş yerinde de çok düşündüm. Sonra gözüme torna başında boş boş oturan Ömer usta takıldı.

Ömer usta 30lu yaşlarda 2 çocuk babası, kafa dengi bir adam. İş yerinde bana çok yardım etmiş, üstesinden gelemediğim işlerde yardımcı olmuş iyi bir abimizdi. Hemen yanına gittim ve sorumu sordum.

- Ömer abi, sana göre hayatın anlamı ne?
- Hayatın anlamı mı?
- Evet abi.
- Hayatın anlamı....
1-2 saniye kadar düşündü ve eliyle atölyeye yuva yapan kuşları göstererek.
- Şu kuşları görüyor musun? dedi.
- Evet abi görüyorum.
- Ne yapıyo onlar?
- Ne yapıyolar abi?
- Çakışıyolar.

Bu sözleriyle itibarı gözümde 2 paralık olmuştu. El hareketleri ve konuşmasıyla adeta bir şair kıvamında olan adam bir anda olayı sekse getirmişti.

- Abi ne alakası var, anne ile yavrusu onlar. Anne yavrusunu doyuruyor.
- Ensest mi lan bu ibneler, kovayım lan şunları. Dedi ve eline süpürge alıp kuşları kovdu. Ben ise gülerek oradan uzaklaştım.

Atölyenin üst katına çıkıp ofise girdim. Ofiste usta bilgisayar başında, stajyer çocuk ise adeta bilgisayar başında duran evin gencini izleyen misafir çocuğu gibi onu izliyordu.

Ben içeri girince usta söylenmeye başladı.

"Ya sokacam foto galerinize ulan. Bir haber okuyacağız diye 40 tane resim geçmek zorunda kalıyoruz haammınagoyim." diyordu. Ve tamamende haklıydı.

Bende hemen atladım "neye bakıyosunuz?"
Stajer çocuk "abi bi manken var..." dedikten sonra alt dudağını ısırıp kafasını sağa sola salladı.

Merak edip baktım, fakat görür görmez adeta bir refleks olarak "bu kadın lezbiyenmiş abi" dedim ustaya. Usta bana sert bir bakış attı. Allah'tan stajyer ordaydıki aptalca araya girerek beni kurtardı.

"Abi bu kadar güzel kadınlar niye lezbiyen olurki yaa" diye veryansın etti. Benim bu lafıma kızan usta üstüne bunu duyunca sinirlenip.

"Lezbiyen olmayıpta ne olacaktı lan, senin gibi dingilemi verecekti" diye bağırdı. O öyle deyince ben gülmeye başladım. Stajyer çocuk bozulmuştu "usta ayıp olmuyo mu ya?" dedi.

- Ne ayıbı lan ne ayıbı, sen hiç aynada kendine baktın mı mına koyim, gelmiş burda nara atıyosun. Hayatında kaç kere kız gördün lan?
- abi ama..
- Amana korum şimdi, siktir git lan karşımdan şerefsiz.

Usta git gide sinirleniyordu. Arada bende kaynamamak için koşarak kaçtım. Bugün çok gülmüştüm ama hala amacıma ulaşmamıştım. İşten çıktıktan sonra kuzene uğradım. Günlük sorunlardan bahsettim.

- Ya moruk geçen evde hamam böceği gördüm. Lan öldüremedim ya. Bende böcek korkusu var ya.
- Lan olum alt tarafı böcek neyini öldüremiyorsun, dedi.
- Ne bileyim mına koyim ya.

Bir süre boş boş gezdikten sonra yaklaşık 20 kişilik bir apaçi kafilesi gördük. Dayanamadım.

- Reis, bana bir bıçak verseler bu apaçilerin arasına karışır dağıtırım lan o kafileyi. dedim.
- Mına koyim daha bi böceği öldüremiyorsun gelmişsin adam dövmekten bahsediyosun. deyip gülmeye başladı.

Hayatımda yediğim en büyük kapaktı. Ama harbiden komikti lan, o güldükçe bende gülmeye başladım. Karnımıza ağrılar girene kadar güldük.

Sanırım benim için hayatın anlamı gülmekti lan.

Hayatın Anlamı

661 kez bakıldı - 20 Mayıs 2013
SivriDilli SivriDilli diyor ki;
Kategori: Genel
Etiketler: hayatın anlamı komik
4 20 Mayıs 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • debese
    debese 22 Mayıs 2013 - 12:53Yazı çok içten, çok samimi. Ama benim asıl beğendiğim nokta, hayatın anlamının sorgulanamayacağını ifade ediyor oluşu. Bunu gördüğüm anda hiç tereddüt etmeden direkt alkışladım. Bu basit görünse de aslında o kadar önemli bir kavrayış ki. Bir insan hayatın anlamını öğrenmek için hayatı boyunca uğraşabilir ve 80 yaşına geldiğinde sıfıra sıfır elde var sıfır durumunda olabilir, yada gençken bu sorunun asla cevaplanamayacağını farkedebilir. Bunu genç yaşlarda farketmenin büyük lütuf olduğunu düşünüyorum. Tabi burada anlatmak istediğim şey hayatın bir anlamının olmadığı değil; olduğu fakat bunun hiçbir zaman bilinemeyeceği. Bu güzel yazı için teşekkürler. [ispiyonla] [cevap yaz]
    +4
    • © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...