SSCB'nin Dağılışı ve Son Kızıl Bayrak'ın İndirilişi

6.013 izlenme - 27 Temmuz 2013
haydarpaşalı haydarpaşalı diyor ki;
1922'de kurulmuş olan ve 69 yıl boyunca ABD ile beraber Dünya'yı yöneten 2 ülkeden birisi olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 1985 yılında başa gelen Mihail Gorbaçov'un özellikle Glasnost ve Perestroyka reform çalışmalarıyla günden güne güç kaybediyor, yok oluyordu. 1990 yılında SSCB'ye bağlı Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya bağımsızlıklarını ilan ederek SSCB'den ayrıldılar. 1 sene sonra, 8 Aralık 1991'de Rusya SSC, Belarus SSC ve Ukrayna SSC de üçlü bir antlaşma imzalayarak SSCB'den ayrıldılar. 21 Aralık 1991'de ise Gürcistan SSC hariç diğer tüm Sovyet ülkeleri SSCB'den ayrılma kararı aldı. Sadece Gürcistan üzerinde söz hakkı kalan SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ise bu durum üzerine 25 Aralık 1991'de SSCB'yi feshetti ve böylece Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği tarihe gömüldü. Gorbaçov'un SSCB'yi dağıtmasından dakikalar sonra ise Dünya üzerinde dalganan son SSCB Bayrağı olan Moskova'daki Başkanlık Sarayı'nın çatısındaki Kızıl Bayrak indirildi. Böylece SSCB, Dünya üzerinden tamamen silinmiş oldu...
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: sscb gorbaçov kızıl bayrak moskova komunist rusya devrim ayrılık dağılış
12

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • kamboçya
  kamboçya 27 Temmuz 2013 - 12:16sosyalizm insanlığın umudu idi. üst kimliği insan olan herkesin dört elle sarıldığı bir sistemdi ama kapitalizm belası yüzünden bir türlü gerçekleşemedi. şu anda kodamanlar dünyanın dört bir yanında fakirin, mazlumun sırtına basarak ağızlarında puro, ellerinde dolarlar büyük göbekleriyle sırıtarak bizleri izliyorlar ama gün geldiğinde tüm insanlar din, dil, ırk gözetmeksizin dost olduklarını keşfettiklerinde bu kapitalizm belası yerin dibini boylayacak ve hepimiz yaşamanın tadını çıkartacağız.
  +25
 • dıskapınıniçmandalı
  dıskapınıniçmandalı 27 Temmuz 2013 - 12:06sosyalizm iyidir .
  +23

Tüm Yorumlar

 • fikretayabakan
  fikretayabakan 25 Temmuz 2019 - 12:29litva'nin boyle kaunas diye bir sehri varmis cok guzel gozukuyor.

  https://nasilgezdim.net/2019/07/25/litvanya-kaunas-gezilecek-yerler-kaunas-gezi-rehberi/
  • tunglutekin
   tunglutekin 08 Temmuz 2014 - 20:05milliyetçi bir insanım ama bayrak indirilirken içim bir hoş oldu. sonda bayrak indirilirken çalan marş ne marşı bilen var mı?
   +2
   • cet1928
    cet1928 29 Temmuz 2013 - 15:4100:06 Thomas Müller ?
    • simurk
     simurk 28 Temmuz 2013 - 02:58üretim araçları aynı temelde devam ederse sosyalizim bitmez. sosyalist düşünceyi bitiricek şey, sermaye ve işci döngüsünün ortadan kalkması. yani dünya öyle bir sistem yaratacak ki sosyalist düşünceyi çürütücek. sosyalist devlet olsun ya da olmasın bu patronun seni siktiği gerçeğini değiştirmez.

     sovyetler dünyadaki ilk sosyalist devletti. birçok yanlışıda oldu doğrusuda çünkü ilk defa yapılmış birşey. insanlık daha ondan başka deneme göremedi çünkü dünya acımasız farklı düşüncelere izin vermez dahası dünya işcileri birbirini tanımaz bilmez örgütsüzdür. işciler din, ırk, ülke olarak birbirinden ayırılmıştır. ama patronlar öyle değil ezelden beri birbirleriyle dayanışma içindedir onların yani sermayenin dili dini olmaz. bu gün türk bir iş adamı kalkar ingiltereye gider iş kurar ama kalksın bakalım bir işci ingiltereye çalışmaya gitsin. umarım anlatabilmişimdir.

     sosyalizminde hataları vardır sosyalizm bir cennet değildir. sanki kapitalizm hatasız 4x4 lük sistemde sosyalizmin uygulamada ki hatalarından dolayı çöpe atıyorsunuz. ulan kapitalizmin teorisi bile sakat ki uygulamalarını görüyoruz aha dünyanın hali ortada
     +1
     • atlas kalem
      atlas kalem 27 Temmuz 2013 - 23:57sosyalizm iyidir diyorsunuz da tutacak bir sistem degildi su anda sosyalist gecinen ülkeleri görüyorsunuz komünal yasam imkansız ve o hayallerinizi bitirin bence
      +2
      • sosyalalkolik
       sosyalalkolik 27 Temmuz 2013 - 21:04yapmayın ya gece gece ağlama tuttu.
       +2
       • gezginabi
        gezginabi 27 Temmuz 2013 - 20:21Sizce Sovyetler ne kadar güç kaybederse kaybetsin etrafındaki minik güçsüz devletlerin bu kadar kolay ayrılmasına eğer istemeseydi izin verir miydi?
        Tabiki de hayır. Bu planlanmış ve bilerek istenmiş bir davranıştı. Zira O bayrak aslında hala oradan inmiş değil. Sadece Rusya artık gereksiz kalabalıkları beslemek zorunda değil ama onları hala sömürmekte. Litvanya, Estonya, LEtonya kısmı hariç şuan ha dese tekrar toplar hepsini.. Ama onlarda büyük toprağın büyük sorun olduğunu bildikleri için böyle bir işe girişmeyecek kadar zeki ve güçlüler.
        +1
        • rudo
         rudo 27 Temmuz 2013 - 16:31SSCB yıkılmış olsa da tüm dünya halklarına hala umut veriyor. Bolşevik Devrim, kapitalizmin tek yol olmadığını; onurlu, eşitlikçi ve insanca bir yaşam sunan sosyalizm seçeneğinin mevcut olduğunu bize kanıtladı.

         Şu anda o kızıl bayrak dünyanın dört bir köşesinde sosyalistlerin/komünistlerin omuzlarında. O kızıl bayrağın yine göndere çekileceğinden eminim. Yarın, öbürsü gün veya yıllar sonra; ama mutlaka...
         +7
         • simurk
          simurk 27 Temmuz 2013 - 16:05yahu arkadaş hep aynı terane. lan tüm dünyanın seni tehdit olarak gördüğü dönemde kalkıcan sen küba vatandaşı olarak turistik geziye çıkıcaksın yurt dıuşına mantığa bak. arkadaşım o adam faraza konuşuyorum çıktı tatile mesela geldi ülkemize onun burda anasını sikerler casus diye hapse atılır bir ton işkence. kalkmış diyosun küba da insanların yurt dışına çıkması yasak sanki kendisi cennette yaşıyorda.

          eleştri yaparken rica ediyorum azcık beyin kullanın. ben denizciyim mesleğim sivil gemilerde makinacı. avrupa eski sovyet ülkeleri falan alayına gittim. hatta sovyet döneminde askerde albay olan şimdi ise gemilerde kaptanklık yapan adamla dahi çalıştım aynı gemide. kardeşim şuanın rusyasından memnun olan kitleyi size sayıyorum. 1. mafya 2. fabrika sahibi olan kalbur üstü kesim 3. çeşitli baronlar ( yok petrol baronu, yok çelik baronu yani devletin kaynaklarını tek eline almış adamlar) bunlar şimdiki rusyaya hayran geçmişe lanet okurlar.ç onun dışında karnını doyurmak geçimini sağlamak için bizim gibi afedersin it gibi çalışan adama sor bakalım eskiyi hepsi özlemle anıyorlar.

          insan oğlu ta antik çağlardan beri dünyayı ve insanlığı en iyi nasıl yönetilinir tartışmaları sürdürüyor. şuan günümüzde çıkan sonuçlardan biri kapitalizim diğer sosyalizim dir. başka altaernatif yok. sonucunda hiç biride cenneti vaad etmiyor. her ikisininde - ve ları mevcut. sen zenginsen farklı, fakirsen açlıktan çoluğun çocuğun ölüyorsa farklı yanlarını görürsün.

          şunuda anlamak mümkün değil. ben kapitalizmi eleştiricem ve gidicem suudi arabistan ı örnek alarak eleştiricem veya iranı göstereek dicem ki kapitalizm budur yanlıştır. böle sığ düşüncelerle sistem gibi çetrefilli konular anlaşılmaz vede tartışılmaz
          • mgcosa
           mgcosa 27 Temmuz 2013 - 15:30bunun yanında küba da :
           yurt dışına çıkmak yasaktır,parti kurmak yasaktır,araba alım satımı yeni serbestleşti,turistler halkın arasına karışamaz...
           -2
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...