Don't Let Me Be Misunderstood - Nina Simone

masumm masumm diyor ki;
Nina Simone, gerçek adı; Eunice Kathleen Waymon, (21 Şubat 1933; Tryon, Kuzey Karolina - 21 Nisan 2003; Carry-le-Rouet, Bouches-du-Rhône), ABD'li şarkıcı, şarkı sözü yazarı, piyanist, insan hakları savunucusu.
Caz, blues, soul, R&B, folk müzik türlerinde unutulmaz bir yer edinen Simone, müzikle yaşayan kalabalık bir ailede dünyaya geldi.
1958 yılında ilk albümünü yaptı,1964 yılında Philips şirketiyle anlaşma yaparak ünlü "Don't Let Me Be Misunderstood" şarkısını üretti.
Irkçılık ve savaş karşıtı dünya görüşü yüzünden ABD'ye tavır koyarak Avrupa'ya geçti. Liberya, İsviçre, Hollanda, Belçika, İngiltere gibi ülkeler dolaştıktan sonra Fransa'ya yerleşti.
Şarkı sözü yazarlığı da yapan sanatçı, 'Four Woman' adlı eserinde siyahi kadınların çektiği işkenceyi anlattı. 'Mississippi Goddam' adlı şarkısı türündeki yapıtları, Medgar Evers adlı ırkçılığa direniş kahramanının öldürülmesi, bir siyahi kilisesi bombalanarak dört küçük siyahi çocuğun ölmesi gibi olayları protesto etmek için yazılmıştı.
Efsanevi caz vokalisti olarak tanımlanan sanatçı, protest kişiliği, yatıştırıcı sesi, 10 dakika uzunluğundaki Sinnerman şarkısıyla, aşkın karakteristiğini çizen şarkı sözleriyle akıllara kazındı. Çağdaş caz sanatçısı Lyambiko'nun Saffronia albümünü adına adadığı Simone, geçirdiği göğüs kanserinin ardından, yedi yıl sonra 70 yaşındayken uykusunda yaşamını yitirdi.

Nina Simone'dan 1964 yılında ürettiği "Don't Let Me Be Misunderstood" isimli eseri dinliyoruz.

Not: Bu eser bir zamanlar Sinan Çetin'in sunduğu "Film Gibi" programında da kullanılmıştır.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: nina simone dont let me be misunderstood film gibi müzik
42 30 Temmuz 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • bahcivan
  bahcivan 31 Temmuz 2013 - 05:29sag üstteki arkadaslarin yorumu alti senedir telefon sesi bende, The Animals
  +3
  • mastek1645
   mastek1645 31 Temmuz 2013 - 04:07Luther Dizisini izlemiş olan varsa bu parça 1. sezonun finalinde çalmıştır.
   +1
   • jonathan livingston
    jonathan livingston 30 Temmuz 2013 - 18:24bu şarkının benim için özel bir anlamı vardır bunu sizlerle paylaşmak isterim.

    yıllar evvel genç bir adamken üniversiteyi yeni kazanmış ama beş parasız olarak üniversiteyi kazandığı şehre gitmiştim. arkadaş ortamım yoktu ve ek kontenjan denen mesele üzerine geç de katılmıştık. haliyle arkadaş grupları oluşmuştu çoktan. klasik bölüm çekişmelerini bilirsiniz. herkes bir kız için birbirine düşman. birinin yanına gidiyorum öteki için o.ç diyor, ötekine gidiyorum berikine o.ç diyor yani anlicanız kim o.ç kim değil bilmek mümkün değil. herneyse birgün bu durumdan sıkılıp alkol almaya başladım, aldıkça yüreğim kabardı hüngür hüngür ağlamaya falan başladım. evimi, annemi, kardeşimi özlüyordum. yalnızdım beş parasızdım.

    o ağlayışlarımın arasında bu şarkı yükseli verdi. nerden geldi sesi bilmiyorum. çokça içimi acıttı. benden bir parçaydı sanki melodisi falan başka bi diyardandı. kısacası sözlerini o zamanlar için anlamadığım şarkı bana güç verip ayakta tutmuştu gurbet elde.

    hey gidi günler hey...
    +14
    • izzettinşahin
     izzettinşahin 30 Temmuz 2013 - 17:15ben 626. dinleyenim bu sene çok çalışıp yatay geçiş yapacam.
     +3
     • east coast nigga
      east coast nigga 30 Temmuz 2013 - 17:00ben de 560. dinleyenim..hakikaten çok kral şarkı.
      +2
      • voltranın kafası
       voltranın kafası 30 Temmuz 2013 - 15:27Ultra über paylaşım. Teşekkürler. Bu arada, 200. dinleyen olduğumu görüyorum. Sayısal oynayayım bu hafta sonu bari
       +2
       • yalarim
        yalarim 30 Temmuz 2013 - 14:39çok güzel şarkı
        +5
        © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...