Mustafa Kemal Atatürk Sevgisi - Mustafa Tosun

3.722 izlenme - 10 Ağustos 2013
davros davros diyor ki;
Erzurumlu Mustafa Tosun dedenin felaketten kurtardığı: Mustafa Kemal'in Kalpaklı Fotoğrafı, Atasının resmi ve silahı
Bazı gazetelerde küçük bir haber olarak, bazı gazetelerde haber olarak hiç yer almayan bir olayı aktarmak istiyorum.
Tarih: 13 Mayıs 2007 Pazar.
Yer: Erzurum ili, İlçeleri ve köyleri.
Konu: Bir haftadır süren etkin yağmur sonunda sel felaketinde su basmış evinden iki şey kurtaran adamın hikayesi.
Adı: Mustafa Tosun. Beyaz sakallı, eskiden pehlivanlık yapmış 55 yaşında bir vatandaşımız.
Bir haftadır devam etkili sağanak yağış sonucu derelerin, nehirlerin taşması sebebiyle araziler sel suları altında kalırken, ağaçlar kökünden çıktı, bazı ağaçlar da sel sularına kapıldı, onlarca ev sel suları içinde kaldı.
Erzurum'un Tortum ilçesine bağlı Pehlivanlı beldesinde yaşanan sel afeti sonrasında bir vatandaş, su altında kalan evinden kıymetli eşyaları yerine, can tehlikesine aldırış etmeden Atatürk resimlerini ve dedesinin silahını kurtardı. Mustafa Tosun, etraftakilerin "Dur" ihtarına aldırmadan azgın akan sel sularına kendini bırakıyor ve evine giriyor.
Herkes ne olacak diye merakla beklerken, o elinde sadece 2 tane resim çerçevesiyle çıkıyor. Birinde MUSTAFA KEMAL'İN Kalpaklı fotoğrafı, diğerinde dedelerinin-atalarının fotoğrafı var.
Görenler soruyor: "Bunlar için mi girdin içeriye dede?"
Mustafa Tosun yanıt veriyor:
"Evet, en değerli varlıklarım onlar. Biri ailemin yani DEDEMİN resmi, diğeri de ATAMIZIN. Diğer bütün eşyalarım gitti ama önemli değil, buzdolabı, televizyon gene alınır, ama bunlar en değerlileri. Benim için Atam'ın resimleri ve dede yadigarı kalan bir kaç eşya önemliydi. Ben de her Türk vatandaşın yapacağı gibi Atatürk'ün resimlerini kurtardım .!!"
Özenle resimleri bir ağaç dalının arasına yerleştiren Mustafa Tosun'un aklına sonra, bir şey daha geliyor ve gene azgın sel sularına dalıyor. Az sonra elinde eski bir çifte ile çıkıyor, "O da dedemden kalma.."
Mustafa Kemal Atatürk sevgisini anlatırken gözleri dolan Mustafa Tosun, "Çanakkale'yi görmeyen, bilmeyen Atatürk sevgisini anlayamaz. Ulu önder, binlerce şehidimizin bulunduğu Çanakkale'de merminin, cephanenin bittiği, kıtlık zamanında milletimize süngüyle çarpışma talimatı vermiş ve kimsenin inanamayacağı zaferler kazanmıştır. Türk milleti her zaman düşmana karşı koymuş, Atatürk önder olmuştur. Kimseye, düşmana boyun eğmemiştir. Böyle bir komutan sevilmez mi? Türkiye'nin tam bu günlerde birlik ve bütünlüğe ihtiyacı var. Türkiye hep bir bütün olmalı. İktidarıyla, muhalefetiyle. Yaşadığımız bu süreçte bütün partiler, yetkililer bunu iyi düşünmeli . Ulu önder Atatürk gibi bir insana bugün de çok ihtiyaç duyuyoruz ", şeklinde konuştu.
Üç değerli eşyayı kurtarıyor felaketten Mutafa dede kendisi anlamından:
Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafı, dedelerinin-atalarının fotoğrafı ve tüfek-silah.
Tüfek ve Mustafa Kemal, atalarından kalma. Öyle açıklıyor Mustafa dede.

(alıntıdır)
Kategori: Haber
sitene ekle
Etiketler: işte mustafa kemal atatürk sevgisi mustafa dede sel kalpaklı fotoğraf atamız erzurum tortum
25

Yorumlar

Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • Wroomwroom
  Wroomwroom 18 Nisan 2015 - 02:28Yasi var dayinin zaten, baba ve dedenin oldugu resim, dededen kalma silah.. Mutlaka var bir savas hikayesi, bir bagi ve bunlar dayiya son kalanlar. Gecmisinden ve ailesinden ne var ise o, O`nu O yapan..

  Bunlari bir araya getiremeyip laf soylersiniz ama yabanci filmindeki sik sok sembollere, duygu somurusu ve acindirmalarini seversiniz. Onlar yangindan bayrak madalya kurtarinca wow dersiniz amk.
  +4
  • killarkson
   killarkson 25 Temmuz 2014 - 13:59çok azdı zaten evet kemal paşanın fotosu, bi o lazımdı memlekete. evin orta yerine filan da ilk taşkemal yapmak lazım. Allah akıl fikir vere. şuna bak
   -26
   • Ulasdab
    Ulasdab 16 Haziran 2014 - 01:30ulan donrobindurden (kopyala yapıştır yaptım adına soktuğum) 20 ye 20 bozulmasın diye "Bu yorum kötüdür." basmıyorum.
    +6
    • donrobindurden
     donrobindurden 21 Şubat 2014 - 20:18ahahahhahahahaha....
     -48

     Popüler İçerikler

     © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...