Ankara Metrosu (1997)

davros davros diyor ki;
Ankara Metrosu sistemi; 14,6 km. uzunluğunda, çift hatlı, ağır raylı sistem olup, 12 istasyon ve bir depodan oluşmaktadır. Güzergâh, güneydoğu-kuzeybatı istikametinde uzanarak Batıkent ile şehir merkezini birbirine bağlamaktadır.

Ankara Metrosu sistemi, 90 saniyelik servis aralıkları ile hareket edebilme, saatte 80 km hız yapabilme, 108 (36 tren) adet araçla her bir yönde saatte 70.000 yolcuyu taşıma kapasitesine sahiptir.

Güzergâh boyunca sistemdeki max. eğim %3' tür. Ana hat 3.4 km'lik köprüyol(viyadük), 7.1 km'lik yeraltı delme tüneller, 4.1 km'lik açık yarma ve hemzemin kesimlerden oluşmaktadır. Hat açıklığı 1435 mm olup kaynaklanmış sürekli raylardan oluşmaktadır. Acil durumlar ve bakım servisleri için tüm ana hat güzergâhı boyunca bir yürüme yolu bulunmaktadır.

Yolcu istasyonlarındaki platform uzunluğu 140 m. dir. Altı istasyonda kenar platform beş istasyonda orta platform ve Kızılay İstasyonu'nda hem kenar hem de orta platform bulunmaktadır.

Depo, sistemin batı ucundaki Macunköy İstasyonu'nun yanında bulunmaktadır. Şu andaki durumuyla sekiz depolama, sekiz bakım ve üç geçiş/temizlik hattı ihtiva etmekte olup, ileride onbeş depolama, onüç bakım ve üç geçiş/temizlik hattı olacak şekilde büyüme kapasitesine sahiptir. Depoda ayrıca, Kontrol Merkezini, Bakım, Temizlik ve Genel Bakım tesislerini ve Ankara Metrosu idari bürolarını içeren İşletme ve Bakım Merkezi (İBM) binası da bulunmaktadır.

Ankara Metrosu'nda, motorlu araç (A aracı) ve treyler (B aracı) olmak üzere iki ayrı tipte araç kullanılmaktadır. Bu araçların "Motorlu–Treyler–Motorlu" şeklinde birbirlerine yarı sabit olarak bağlanması ile üçlü birimler oluşturulur. Hareket gücü, çopur-kontrollü tahrik sistemleri vasıtasıyla motorlu araçlarda üretilir. Motorlu araçların birer ucunda, tren her iki yönde hareket ederken içinde bir sürücünün bulunacağı kabinler mevcuttur.


Üçlüdeki araç alt sistemleri (frenler, kapılar, süspansiyon) için basınçlı hava üretecek olan donanım, treyler aracında yer almaktadır. Araçlar 3,124 m. genişlik ve 22,879 m. uzunlukta olup, motorlu araç 60 kişilik (boş ağırlık 31,805 kg) ve treyler araç 62 kişilik (boş ağırlık 26,337 kg) oturma kapasitesine sahiptir.


Hem doruk saatlerde hem de doruk dışı saatlerde, ticari işletme için iki adet üçlü birimden oluşan trenler, başka bir deyişle altı araçlı diziler servise sokulmaktadır.


Ankara Metrosu sisteminin işletme filosu, 6 araçlı trenlerin işletileceği ve tren başına 1758 yolcu olan doruk saat yükünün %90'ının taşınması suretiyle bir yönde ve bir saatte 36.372 yolcuya hizmet verileceği esas alınarak, 96 araçla kurulmuştur. Bakım faaliyetleri nedeniyle %10 oranında bir yedek filonun da dâhil edilmesi ile Ankara Metrosu filosunun başlangıçtaki toplam araç sayısı 108 olarak belirlenmiştir.

Türkiye'nin ilk tam otomatik metro sistemi olan Ankara Metrosu proje çalışmaları 1960'lı yıllara kadar uzanmaktadır. Yapılan çalışmalar bir ara duraklamış, 1982 yılından itibaren tekrar etüt ve proje çalışmalarına başlanmıştır. 1988 yılında DPT yatırım programında Yap-İşlet-Devret modeliyle yer almış ve bu şekilde ihale edilmiştir. Daha sonra bu modelin uygulanabilir olmadığına karar verilmiş ve Eylül 1991'de anahtar teslimine dönüştürülmüştür. Uluslararası ihale neticesinde Bombardier, SNC Lavalin ve iki Türk İnşaat ve Mühendislik Şirketi Gama ve Güriş'ten oluşan Konsorsiyum ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında Ankara Metro İşletmesi'nin 1. etabının tasarım ve inşaatının yapım sözleşmesi 17.03.1993'te imzalanmış, yapım işlerine 01.04.1993'te başlanmıştır. İlk araç teslimi Mayıs 1995'te yapılmış ve 28 Aralık 1997'de gelir getiren servise başlanılmıştır.


(alıntıdır)
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: ankara metro ostim macunköy ankara metrosu ankara subway metro nostaljik metro nostaljik klasik
8 08 Ağustos 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • jeremiekhan
  jeremiekhan 05 Ağustos 2014 - 01:05ostim-macunköy yolu
  +1
  • deniz.
   deniz. 09 Ağustos 2013 - 08:50yazıyı okumadım, vidyoyuda atlayarak izledim
   +20
   © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...