Uğur Mumcu - Hangi İktidar Din Sömürüsüne Dayanmış?

digildigil digildigil diyor ki;
Şehit Gazeteci Uğur Mumcu'nun ileri görüşlü konuşması.

Not: Köy Enstitüleri, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel tarafından hayata geçirilen devrim projesidir. Proje ile köy gençlerine eğitim vermiştir ve köylü gençler gözünü açmış, aydınlanmış ve ağalara-şeyhlere baş kaldırmışlardır.

Kısa hali için; http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/47712/turk-vatandasi-kimdir
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: uğur mumcu kemalizm kemalist atatürk atatürkçü mustafa kemal köy enstitüleri
89 22 Ağustos 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • michaelhaneke
  michaelhaneke 22 Ağustos 2013 - 13:49O köy enstitüleri saçma sapan eleştiriler sonucu yıkıldı resmen, Demokrat Parti iktidara geldiğinde. Neden? Köylülerin aydınlanmasını onlara çok gördüler. Onlara göre köylü vatandaşlar cahil kalmalıydı. Başka türlü oy alamayacaklardı. Yaptıkları siyasalar bir tek onları etkileyebiliyordu. Eğer ki o enstitüler kapatılmasaydı, köylerdeki halk hem daha bilinçli tarım yapabilecekti hem de üniversite seviyesine kadar eğitim görebileceklerdi. DP ve türevi partiler ülkemizi o kadar geriye götürdü ki, bunun halen sürüyor olması acı bir durum.
  +36
 • michaelhaneke
  michaelhaneke 22 Ağustos 2013 - 14:07Az önce enstitülere çamur atan bir yorum vardı silinmiş, ben yine de bilinçlendirme amaçlı yazayım. Köy enstitülerinde klasik müzik dinletilirdi, klasik tiyatro oyunları oynanırdı, klasik edebi eserler okutulurdu. Bunun yanında Türk edebiyatı okutulurdu, zeybek ve diğer halk oyunlarının eğitimi verilirdi. Aşık Veysel saz eğitimi veriyordu. Ne o kurumları araştırmışsınız, ne o kurumlardan mezun tanıdıklarınız var. Bu kurumların yararlarını tamamen göz ardı ederek eleştiren kötü niyetli insanların fikirlerine kaptırmışsınız kendinizi. O enstitülerinden mezun olan pek çok yazar var biliyor musun bunu. Onlar ayaklarında çarıklarla gelmişler enstitülere, okuma-yazma bilmiyorlar. Ama bakın hayatları değişmiş, yazar olmuşlar, aydın olmuşlar. Ama siz var ya hiçbir şeye layık değilsiniz. Sömürülmeye layıksınız sadece.
  +36

Tüm Yorumlar

 • teknoumut
  teknoumut 25 Ağustos 2013 - 13:16hurremi kardeşime
  yazdıklarımın bir tanesi bile cevap vermemişsin.gitmişsin benim hakkımda niyet okuyuculuğu yapmışsın.tam cahil insanların karakter özellikleri.fikre değil de şahsa takılırlar.ha bu arada beni merak etmişsin, söyleyeyim ben eğitim teknoloğuyum.yani eğitim teknolojileri ilgi alanım.bu da sana kapak olmuştur eminim.bu arada eksi veren kemalist gençler beni daha fazla motive ediyor,doğru yolda olduğuma bir kanıtlıyor vesselam.
  insan-ı kamlile gelince Allah hepimize nasip eylesin inşAllah.
  -7
  • miketyson
   miketyson 24 Ağustos 2013 - 11:06Evet İmam hatipli adam cumhurbaşkanı bile oldu ne olmuş sayın mumcu ? Dinini daha iyi öğrenmek için ilköğretimi imam hatipte okumuş öğrencinin Hukuk fakültesine gitmesinde veya siyasal bilgiler fakültesinde gitmesinde ne zarar var. İmam hatip okullarında normal okullarda okutulan derslerin yanında sadece arapça Kuran-ı kerim din ve fıkıh dersleri verilmekte diğer normal okullardan hiç bir farkı yok. 28 şubat döneminde orta okulda imam hatipteyim çok sıkıntılar yaşattılar bize bu eğitim hayatıma mal olmuştur hakkımızı helal etmiyoruz . Daha öncekiler dini kullandılar yıkıldılar neden ? sahteydiler çünkü dini kullandılar. Şimdikiler oldukları gibi adamlar şöyle yada böyle olmaya çalışmıyorlar kendi duruşlarını sergileyebiliyorlar o yüzden bu halk onlara oy veriyor saygılar.
   -18
   • Jesse
    Jesse 23 Ağustos 2013 - 14:04evet Demokrat Partinin başında olan Adnan Menderes' inde ege de en büyük toprak ağası olması tesadüf değildir !
    +2
    • buny
     buny 23 Ağustos 2013 - 01:57aptal ordusu çoğaldı ve örgütlendi artık gelen gitmiyor
     • teknoumut
      teknoumut 23 Ağustos 2013 - 00:34klasik müzik,klasik tiyatro klasik edebiyat=modernlik değil mi ?. hay ben sizin çağdaşlık anlayışınıza tükürim.olum bu klasik tür eğitim 1900 yıllarda kaldı avrupada siz hala biz moderniz falan filan.ulan adamlar 1940 'da artık klasiği geçmiş yapılandırmacı eğitim sistemi kavramış,uzaktan eğitim yapıyorlardı.eğitimden bi bok anladığınız yok klasik müzik mi var ovvv ne kadar modern.hayır bir de bunu söylenlerin tek bildiği klasik müzk de avrupa bilrliğin marşı olan 9.senfonidir.hayır yani bilmemek de suç değil de.artık aşın şunları.bu arada köy enstitileri=Allahsızlığı Yayma Kürsüsü DAire Başkanlığı :D İsteyen Adana Kadirli'deki öğretmen lisesine üstten baksın
      -12
      • patlak
       patlak 22 Ağustos 2013 - 22:03su adami dinleyip Yilmaz Ozdil yazilari falan paylasanlara soyleyim: adamin kemiklerini sizlatiyorsunuz..
       +4
       • bir ben eksiktim.
        bir ben eksiktim. 22 Ağustos 2013 - 21:02@michaelhaneke
        dalga geçmiyorum, biraz daha kaynak araştırman lazım.
        -11
        • halıfleks
         halıfleks 22 Ağustos 2013 - 20:47haneke senin zihniyetin pek sağlıklı değil insanlara en çok faydası olan şey herkesin aynı şekilde düşünmesidir senin bakış açına göre. İnsanların bişeyin yanlış yönleri varsa bile bildiğiniz herşeyi unutun sadece faydasını düşünün faydaları daha fazla diyosan. Bugün akparti hükümeti içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Bahsettiğin yerlerde bu ülkeye tek tip milisler yetiştiriliyordu. Askerlik eğitimi var diye kendin söylüyorsun. Bugün kandilde eğitilenlerin, köy enstitülerinde eğitilenlerden en ufak bir farkı yoktur.
         -2
         • halıfleks
          halıfleks 22 Ağustos 2013 - 20:38ya bide şöyle bişey var din insan hayatındaki siyasi ve vicdani olgulardan biri olmasına rağmen bizim bunu siyasete alet etmemiz ya da istismar etmemiz neden yanlış! Yani bu da bi özgürlük değilmidir. Neden kaygılarımızla hareket ediyoruz. İnsanlar eğer böyle görünen kişilere oy vermek istiyorlarsa verebilirler. Bunu eleştirmek kimseye düşmez..
          -3
          • gkhn
           gkhn 22 Ağustos 2013 - 20:31uğur abimiz sen söylediklerinle bugünü çok önceden gördün. biz seni hiç unutmadık, unutturmayacağız da..
           +1
           © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...