Bir Mevsimlik Sömürü

5.221 izlenme - 02 Eylül 2013
telat abi telat abi diyor ki;
Bir Mevsimlik Sömürü Belgeseli Şanlıurfanın Suruç ilçesinde çekilmiş olup mevsimlik tarım emekçilerinin yaşadıkları sömürüyü ve bu sömürü karşısında hissettikleri duyguları, acıları,y oksulluklarını ve beklentilerini tüm insanlığa göstermeyi amaçlamıştır.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: bir mevsimlik sömürü belgesel işçi tarla
27

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • bhtszwmpr
  bhtszwmpr 02 Eylül 2013 - 22:58Kimse kızmasın ama bazı gerçekleri de paylaşmak lazım...
  - Her olayda kaytarmaya çalışıp işvereni salak yerine koymaya çalışırlar...
  - Bazıları yıkanmayı bile bilmezler (Askeriyedeki bazı kişiler gibi gibi)
  -Kafalarına göre çalışma saati belirlemeye çalışırlar ki bilen bilir tarımda saatleri doğa belirler..
  -İşverenler de en az onlar kadar çalışır. (Dedem: Senden kan akmadıkça işçiden ter akmaz derdi)
  -Çoğu işi bilmez, onlara öğretmekle zaman geçer.
  - Yevmiye usülü çalışırlar ve sigortasızdır.. Bu konuda zorluk çekerler ve haklılardır..Ancak işçi yevmiyeleri ürünün fiyatına göre çok fazladır..Ben kayısı üzerinden örnek vereyim, bu sene işçi fiyatları günlük 39 tl idi ve ailecek gelirler. Geldikleri yere göre yol parasını ekstra alırlar..( Bir keresinde kendi aralarında bu kadar yol parası fazla değil mi dendiğinde, diğer kişi 'Sana ne patron verecek zaten' denildiğini duydum) Kayısı ise iyileri kilosu 3-4 liradan satıldı.. Ben kayısının satılarak üstüne de para verilip işçi parasının ödendiği yılları biliyorum..Demem o ki, bahçe sahipleri serin evlerinde yan gelip yatarken işçileri sıcakta kansızca çalıştırmıyorlar... Görmeden ezbere yorum yapmayın, fakir edebiyatıyla kandırmayın kendinizi artık..İsteyen de eksilesin ama bunlar her zaman yaşananlar...
  +20
 • Psyduck
  Psyduck 02 Eylül 2013 - 21:43Ben ağır sanayi işçisiyim fabrika içinde 44 derece sıcaklığı gördüm kümes gibi bir alanda çalışıyorum fabrika bant sisteminde çalışıyor arkamda amirlerim saniye tutuyor bir makinayı 28 sn de yapmak zorundayım ve günde minimum 980 makina çıkartıyoruz eskiden kölelikte kıyafetlerini ve yiyecek içecek gibi giderlerini sahibin karşılarmış şimdi ise bana 1 bin veriyorlar ve işçi kıyafetimi veriyorlar modern köleyim anlıyacağınız ekmek parası diyeceksin çalışacaksın zor geliyorsa kapı orda derler saygılar sevgiler...
  +19

Tüm Yorumlar

 • herkesekarsi
  herkesekarsi 05 Eylül 2013 - 23:55Etnisite kavramınızı bir kenara bırakıp bir an olsun insanca düşünmeyi başarmıyorsunuz değil mi ?
  Mesela; mrbrown Sen kendi rızanla 50 derece sıcaklıkta 14 saat 20 tl ye çalışır mısın? hiç sanmıyorum.
  Mesela : gurselyigit sen klimanın altında klavyenden atıp tutarken insanlar okuyabilmek için o tarlada çalışamak zorunda kalıyor.
  Mesela : kuçukuçu emin ol halleri senin zihniyetinden daha iyidir.
  Mesela : HypnoS hayatında kaç defa mağdur insanların sorununu dinledin de mağdur edebiyatı diyorsun? Bence gerçekçi ve dürüst olmaya önce kendinden başlamalısın.
  Mesela: morvosvos : o dersine iyi çalışmış dediğin kız maalesef ki yılın 9 ayı tarlalarda çalışmaktan eli kalem tutamıyor ama senin gibiler gibi boş konuşmuyor tam tersine unv mezunundan bile daha iyi kendini ifade ediyor.
  Mesela : vs337 madem öyle sen kalkta kendin o bahsettiğin kesimin belgeselini yap biz seni alkışlayalım seninki ortaokul düzeyinde olsun görelim.
  Mesela : selef1453 kusura bakma da o insanların ekmek derdinden karışıklık çıkarmaya vakitleri yok.
  Mesela : lug- hayatında kaç defa doğuya gitmişsin acaba ? madem ezber olduğundan bu kadar eminsin git kendin gör ama yemez demi ?
  Mesela : littlewizard sen de onları çek bari gözümüz iyi belgesel görsün!
  Öyle olduğunuz yerden atıp tutmak kolay , gidip birgün onlarla geçirin ozaman fazladan yediğiniz her lokmadan utanırsınız. İnsanca yaklaşın olaylara doğusu-batısı ile değil. Önce insan olmayı öğrenin.
  -2
  • mrbrown
   mrbrown 05 Eylül 2013 - 01:04bu işçiler türkiyenin denizaşırı sömürgelerinden zorla gelmediki aq. kendi rızalarıyla çalışıyorlar bu işlerde.
   sistemleri şu şekilde işler. bir ailede en az 5 çocuk olur. hiçbiri okutulmaz çalıştırılır. biriken para ile birkaç sene sonra zengin olunur. başka iş yapılır hatta iş kurulur. sonra da dersiniz ki tatil yörelerinde neden her yerde bunlar iş yapar.neden her köşeyi bunlar kapmış.kimseyi suçlamıyorum ama işler böyle. kimsenin kimseyi sömürdüğü yok.
   +2
   • dersimliemre
    dersimliemre 03 Eylül 2013 - 17:54İşçi sınıfı bi bizim ülkede birbirine düşer zati. "Bak tarım işçileri böyle zor çalışıyorlarmış.", "Ben fabrikada daha çok eziliyorum.", "Tezgahtarlık zor iş." vs. vs. sevgili emekçi kardeşim işlerinizin zorluğunu yarıştırmayacaksınız. Ustanın dediği gibi dostunuza yaranızı göstereceksiniz ki bu sömürü düzeni yıkılsın! Diyeceğim şudur ki yok "bizim orada şöyle bizim burada böyle" diyenler işte tam da bu sidik yarışından ötürü "sizin orada öyle bizim burada böyle."
    Ayrıca müzik: Nizamettin Ariç-Rojek Te.
    +2
    • gurselyigit
     gurselyigit 03 Eylül 2013 - 15:06toplama kampındaki yahudiler ya da guantemaladaki tutsakların dramını gösterir gibi acılı müziklerle verilmiş görüntüler amaç ne arkadaş ? kırsal kesim insanı ekmeğini kazanmak için çalışıyor işte. şehrin birçok şerefsiz insanından şereflice yaşıyor. acıtmak ve acındırmak yanlış. evet bu insanlar 2013 yılındaki dünyanın ortalama yaşanılabilirlik seviyesinin altında belki ama dünya da bir kesim 22. yüzyıla girerken bir kesim halen miladdan önceki yüzyıllarda. herkes okursa herkes zengin olursa dünya ne olurdu. bu belgeseli çekenler böyle insanlar var demekten öteye gitmiş saçma sapan iş yapmışlar.
     -2
     • kemalkılıcdaroglu
      kemalkılıcdaroglu 03 Eylül 2013 - 13:35@Sahtekarbasbakem, dekar başına daha ucuza geliyor ürün sahibine. (Taral demiyorum, çünkü çoğu tarla kiralanarak ekiliyor) Günlüğü 40 tl ye buranın yerlileri çalışıyor. Dekar başı hasat için anlaşıyorsun, çoluk çocuk gelip, minimum fireyle rünü toplayıp, sana veriyor.,Bir de ne kadar oldu bilmiyorum. TRT Türk'te bir program vardı, dünya çapında nifus artışının azalmasından şikayet ediyordu. Arap ve Latin Amerika ülkeleri bile öyle sağcıların iştahını açacak kadar atmıyormuş. Kadın iki de bir ucuz işgücü için deyip duruyordu. Bir ara ucuz işgücü için söz kalıbını kullanmaksızın cümle kuramaz oldu. Biz üç, beş, yedi, on çocuk yapacaz, siz de günlüğü 40 tl den ucuza işçi çalıştıracaksınız. Bence işçi sınıfının son 40 yıldır kapitalistlerden en iyi intikamı, burjuvalar gibi az çocuk yapmak olmuştur.
      +1
      • kuçukuçu
       kuçukuçu 03 Eylül 2013 - 10:52Marabalarımın halini soriyem eyidir eyidir...
       • Fortgang
        Fortgang 03 Eylül 2013 - 01:32Hani iscinin emekcinin yanindaydiniz amk cakma solculari. Boyle her olayla solculugunuz gotunuzde patliyor.
        -1
        • HypnoS
         HypnoS 03 Eylül 2013 - 00:03hep mağdur edebiyatı. ihtiyaçlarını karşılayamacağın çocuğu yapmayacaksın. nasıl olsa rızkını allah verir dersen de şikayet etmeyeceksin. herkes bilir 5-10 çocuk yapmasını. zor bir şey değil herhalde dimi... anlamak istemeyen eksilesin geçsin arkadaş. gerçekçi ve dürüst olalım.
         +7
         • genura
          genura 02 Eylül 2013 - 23:53turkiyedeki tüm kaymak işlerin sahibi yöneticisi işverenleri bu bölgelerden çıkıyor...
          bi zahmet kardeşlerine el atıversinler...
          malum bizde onlara çalışıyoruz.
          +4
          • morvosvos
           morvosvos 02 Eylül 2013 - 23:315:53 dersine iyi çalışmış.
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...