Otantik Bıçak Horonu - Rum Horonu

6.402 izlenme - 05 Eylül 2013
umtb1 umtb1 diyor ki;
Bıçak Horonu Trabzon'da oynan biri horon türlerinden biridir.
Karadeniz Rumları arasında Maxaira veya Pitsak Oin ismiyle bilinir.
Antik çağlardan kalma düello dansı olduğu düşünülmektedir.
İyi seyirler.
Kategori: Müzik
sitene ekle
Etiketler: karadeniz rum horon horos kemençe lyra bıçak pitsak oin maxaira mübadil trabzon
16

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • kepcee
  kepcee 06 Eylül 2013 - 10:34Bayılıyorum bu siteye ya... Bir horon videosu eklenmiş, video altındaki yorumlardan karadenizin etnik tarihini öğreniyorsun.

  Hepinizi alkışlıyorum kardeşlerim.
  +11
 • rapid37
  rapid37 05 Eylül 2013 - 23:04Lazlar Rum kökenliymiş. Ulan ne sallıyorsunuz be. Lazlar, Gürcüler ve Çeçenler kardeş milletlerdir. Lazlar'la Rumlar'ın alakası yoktur. Ayrıca Karadeniz'de öyle çok fazla Laz da yoktur. En yoğun yaşadıkları yerler Rize ve Artvin'dir ama Rize ve Artvin'de Türk de vardır, Gürcü de, Müslüman Ermeni(Hemşinli) de. Ayrıca Karadeniz'in yarısı Rum demek atmaktan başka bir şey değil. Karadenizli'yim ve 24 senedir Karadenizliler'in arasında yaşıyorum. Rum'a bir tek Trabzonlular'da denk geldim onlar da Müslüman olmuşlar. Çoğu Rum göçmek zorunda kalmış zaten. Karadeniz'in kıyı kesiminde Kıpçak etkisi görülür ve sarışın, renkli gözlü insanlar vardır. Rumlar ise daha çok esmerdir. Bir de yan yana yaşayan toplumların dillerinin birbirinden etkilenmesi kadar doğal bir şey yok. Araştır bakalım 'manita' kelimesi hangi dilden geçmiş.
  +6

Tüm Yorumlar

 • husamettincindoruk
  husamettincindoruk 11 Ekim 2013 - 16:14o bu su degilde türk insanin ne kadarda cok konusacak lafi var
  • cookieinmydream
   cookieinmydream 08 Eylül 2013 - 03:20valla yunanistanda bir halk oyunları festivalinde akçaabat horonu oynadık çatır çatır. adamlar hiç aşinaymış gibi bakmadı hatta ilk defa görüyorlarmış gibi izlediler
   +1
   • kepcee
    kepcee 06 Eylül 2013 - 10:34Bayılıyorum bu siteye ya... Bir horon videosu eklenmiş, video altındaki yorumlardan karadenizin etnik tarihini öğreniyorsun.

    Hepinizi alkışlıyorum kardeşlerim.
    +11
    • yegenek
     yegenek 06 Eylül 2013 - 10:24Rum kemençesi Türklerin kemençelerine daha büyük olur, çalış biçimleri de farklıdır, daha yavaş bir tempoyla çalarlar.
     +3
     • ozfidelio
      ozfidelio 06 Eylül 2013 - 10:22Canlarım öncelikle, Gürcü ve Lazlar çok yakın akrabadır, Hemşinliler ermeni kökenlidir ve ermenice konuşur laz değildirler ama birlikte yaşarız ezelden beri, Trabzonda olan Rumca konuşanlar ise Pontus devrinden kalanlardır...

      Bu oyuna gelirsek Bıçak oyunu öz be öz Laz oyunudur zaten Yunanistan yöresindede böyle bir oyun yoktur :) Horon Kadim lazlarda savaşa gitmeden önce saatlerce eski tanrıları olan yapıların etrafında yapılırdır, Bıçak oyunuda buradan türemiştir.
      • hyena35
       hyena35 06 Eylül 2013 - 01:49kürtler yapınca oooouuuvvvv (BASIN EKSİYİ)
       -16
       • rapid37
        +1
        • rapid37
         rapid37 06 Eylül 2013 - 00:52@fıtıfıtıfıtı
         arkadaşım bana bunu söyleyen zaten Çayeli'nden Hemşinli bir arkadaşım. Ben adamı Laz zannediyordum. Düğünlerde filan kemençe çalmıyor musunuz dedim. Yok bizde tulum var dedi. Biz Laz değiliz, Ermeni diyorlar bize dedi. İlk önce ben de anlayamadım çünkü adam Kuran Kursu'na giden birisiydi. Neyse ayni adam Hemşinli bir de abisi Mesut Yılmaz'cıydı. Mesut Yılmaz da Hemşinli'dir. Tayyip Erdoğan da Gürcü zaten. Bunları söylemenin ırkçılıkla alakası yok. Ülke için kötü bir şey yapmıyorsa Hristiyan Ermeni'nin de gözümde Türk'ten farkı yoktur. Artin Penik de Ermeni ama bazı Türkler'den daha delikanlı bir adamdı. Benim bunları araştırmamın sebebi de sarışın, yeşil gözlü olmamdır. Her gören beni Laz zannediyordu. Akrabalarımda ve hemşerilerimde de bunu görüyorum. Araştırdığımda bunun Laz'lıkla alakası olmadığını Karadeniz'in sahil bölgelerinde Kıpçak Türkler'inin etkisi olduğunu öğrendim. Yani Karadeniz'de gördüğünüz o sarışın, renkli gözlü adamların aslında çoğu Türk. Tatarlar'da da Kıpçaklık var.
         +1
         • amokachininoglu
          amokachininoglu 06 Eylül 2013 - 00:31bir Rizeli (hemsinli) olarak sunu belirteyim. karadenizde trabzonun birkac ilcesi disinda rum yoktur. Lazlar ve musluman ermeni kokenli cift dil bilen topkuluklar vardir. trabzondaki musluman rumlar romeika konusur. ve cogu cook eskielrse goc etmistir.suan kalan lermiogullari vb. buyuk ailelerdir. lazca gurcuceye benzer. ornegin "kartopi" hem lazca hem gurcuce "patates" anlamina gelir. gurculer zaten hemsinlilere benzer. esmerdirler. lazlar sarisin ve renkli.gozludur. sobuc olarak videoya yalanadan bilmeden yorum yazmak icin bosa yorum yazmayin.
          +1
          • mrlunatic
           mrlunatic 06 Eylül 2013 - 00:11çal yannis çal
           +3

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...