Alparslan Türkeş - Kürtce Eğitim Hakkinda

6.440 izlenme - 03 Ekim 2013
mt.. mt.. diyor ki;
Kandil, İmralı ve Ankara üçgeninde uzun süredir devam eden müzakereler sonucu, AKP Hükümeti'nin hazırlayıp meclise sunduğu "Demokratikleşme Paketi" gündemi meşgul ederken; MHP eski Genel Başkanı rahmetli Alparslan Türkeş'in yıllar önce yaptığı konuşmasından Kürtçe eğitim hakkındaki görüşlerini izliyoruz.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: alparslan türkeş başbuğ mhp demokratik paket açılım çözüm süreci kürtçe pkk eğitim türkiye bölmek gerilla
32

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • cral2744
  cral2744 05 Ekim 2013 - 11:11Bana görev versinler 1 yıl içinde bu terörü kökünden kazırım diyen BAŞBUĞ'umu özledim... Mekanın cennet olsun güzel insan !
  +9
 • KullaniciAdim
  KullaniciAdim 03 Ekim 2013 - 22:32Alın işte Zamanındada istenmiş bunlar Ama Vermemişler ? Peki nolmus ? Hiçbirşey? Ama bu ipneler vermek ıcın elınden gelenı yaptılar ve verdiler.
  +6

Tüm Yorumlar

 • ay616555788
  ay616555788 08 Ekim 2015 - 22:37@virtue100 sırf sana cevap yazmak için üye oldum :)
  New York Amerika'daki bir şehir merkezi olarak değil eyalet olarak değerlendirirsen nufusunu görmüş olursun
  • ayıdeviren
   ayıdeviren 27 Mayıs 2014 - 13:39@virtue100 malı, adam senin gibi vikipedi açma şansı yokmuş, dili sürçtü diyelim. (ayrıca senin gibi New York ile New York City arasında ki farkı da bilmiyor değil)

   Eyâlet-i Kurdistân ise ayaklanma sonucu kurulmuş fakat sadece 20 yıl var olmuştur. Kemal Atatürk ise Emperyal Köpek haline gelen Osmanlı'dan, bütün dünyaya karşı koyan, emperyalist devlerin korktuğu Türkiye yaratmıştır.
   +2
   • virtue100
    virtue100 04 Nisan 2014 - 23:59büyük ermenistan mı kaldı amk.. hey gidi adamın kafası games of thrones gibi mitolojik kafa..
    -2
    • virtue100
     virtue100 04 Nisan 2014 - 23:54amk sallamış da sallamış. new york bir bölgesinde 10 milyon italyan yaşıyor diyor. daha bu gün nüfusu o kadar değil.

     http://tr.wikipedia.org/wiki/New_York

     ayrıca güzel kardeşim italyanlar oraya sonradan gitmiştir. hadi diyelim ki dediğin gibi olsun. aç bak bakalım kendi okulları var mı yok mu? türk okulları dahi var.
     he kürtlere gelirsek, kürtler osmanlı dönemine kadar o bölgede bu dili konuşuyor ve bölge vilayet-i kürdistan olarak adlandırılıyordu. senin atam dediğin kemal ulus devleti kurmayı gitti ittihat ve terakkiyi eğiten alman subaylarından öğrendi. geldi aklı sıra bişeyler yapmaya çalıştı.. yani anlayacağın aynı tas aynı hamam 80 sene boşa gitmiş..
     -2
     • cumhursonmez
      cumhursonmez 14 Mart 2014 - 00:52başbuğum kemiklerin sızlıyor eminim şuan
      +2
      • tabularasa
       tabularasa 29 Aralık 2013 - 16:24bu turk-islam sentezi adamlarindan bi cacik olmadi olmazda. insallah tez zamanda yokolup biterler.
       • Arap Kadri
        Arap Kadri 06 Aralık 2013 - 01:04Demek Amerika'da kölelik kalkmasa imiş, iç savaş olmaz, ülkeleri bölünmez, kardeşçe, birlik içinde yaşamaya devam ederlermiş. Verdiği örnek kendi ideolojisi ile çelişiyor ama yine de aklını iyi kullananlar, bu örnekten ilginç dersler çıkarabilir.
        • gelecek
         gelecek 05 Ekim 2013 - 17:45Cahil ve insanlık için tehlikeli adam...
         Birincisi; "bizim iktidarımızda diyorlar kürtçe radyo, televizyon yayını yaptıracağız süt liman olacak herşey" söylemine.
         Süt liman olur veya olmaz sizi orası ilgilendirmez.. Halkın böyle bir talebi ihtiyacı varsa mesele bitmiştir.. Bu meselenin tartışılacak bir yanı yoktur. Hele hele bu hakkı vermek demek ne demektir. Nasıl bir zihniyettir onu biraz sorgulamak gerek. Bu apaçık temel insan haklarını ihlal "suçu"dur o kadar...
         İkincisi; "bask modeli verelim, kürtçe eğitim yaptıralım, onsan sonra ne gelecek.. sen kendi elinle milli birliği bozacaksın" söylemine.
         Shakespeare "gerçek, yerin yedi kat altında da olsa birgün ortaya çıkacaktır" Ülkemizdeki kürt realitesini ilk önce öğreneceksin. Sen ister meselenin adını koyma, ister gerçeği kabul etme gerçek gerçektir, doğası gereği bir gün karşına çıkar. Toplumsal meseleleri böyle okumak gerekir o kadar...
         Üçüncüsü; Amerika'dan Fransa'dan örnekler vermişsin.. Boş boş konuşma.. Burası ne Amerika ne de Fransa. Kafa basmasa da somut durumu anlamaya çalış. Burası Anadolu toprakları 72 milete ev sahipliği yapmış onlarca medeniyet yaşamış, derin kültürel mirasa sahip, çeşitli dillerin, dinlerin, inançların yaşandığı bir coğrafya. Dini, dili yekpare her köşede aynıdır bakışı sakattır, bölücü ve yıkıcı bir bakıştır.
         Dördüncüsü; "silaha sarılıp devlete karşı çıkanları ezeceğiz" söylemine.
         Devlet dediğin organizma (bütün kurumları arkasına alarak, hukuk, eğitim, kolluk kuvvetleri vs.) eğer ki halkına zulm eder sindirme, yıldırma, asimile etme politikasını "sistemli" bir şekilde yürütürse kusura bakma da sonucunda da böyle hareketlerle karşılaşır, toplumların "doğası gereği"..
         Devlet toplumların mutluluğunu, refahını sağlamak için çalışırsa canımız o devlete feda.. Amaa o devlet köleliği, asimilasyonu, reddi, inkarı, açlığı, yoksulluğu, adaletsizliği, adam kayırmacılığı, yancılığı kurumsallaştırmaya çalışırsa biz de o devleti, devlet anlayışını değiştiririz arkadaş.. Bu silahla olur, kalemle olur, okla olur o ayrı mesele.. Bunları yazdıktan sonra Nazım Hikmet'in malum şiiri geldi.. Benim anlatmak istediğimi zaten yıllar önce anlatmış...
         "vatan çiftliklerinizse,
         kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
         vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
         vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
         fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
         vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
         vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
         ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
         vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası,
         amerikan donanması, topuysa,
         vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
         ben vatan hainiyim."
         Bu topraklar ne çektiyse faşistlerden çekti.. Söylenecek çok şey var da neyse...
         +1
         • cral2744
          cral2744 05 Ekim 2013 - 11:11Bana görev versinler 1 yıl içinde bu terörü kökünden kazırım diyen BAŞBUĞ'umu özledim... Mekanın cennet olsun güzel insan !
          +9
          • the_skulls
           the_skulls 04 Ekim 2013 - 00:17milliyetçilik bencillik gibidir herkeste biraz vardır tabi bokunu çıkarmamak lazım. amerikada pek çok şehirde farklı ülkelerin insanlarının kendi mahalleleri vardır buralarda kendi dillerinde tabelaları trafik işaretleri vardır ama azıcık aklı olup herkese hitap etmek isteyen ingilizce de ekler tabelasına. kaliforniada pek çok firmanın müşteri hizmetlerinde hem ingilizce hemde ispanyolca seçenekler vardır hatta amerika genelinde dmv ye ehliyet almaya gittiğinizde 30'a yakın dilde soru kitapçığı vardır türkçe bile var ama hiç bir yerinde eğitim dili olarak ingilizceden başka dil kullanıldığını duymadım. seçmeli olarak elfce bile öğrenebilirsin ama bir çocuğun bir gencin yaşadığı ülkenin genelinde kullanılan resmi dili düzgün bir şekilde öğrenmesindense bölgesel popüleritesi olan dillere odaklanmasına neden olmak geçtim ülke çıkarlarına o çocuğun çıkarlarına vurulmuş bir darbedir. amerikada yaşayan türk bir ailenin çocuğu olsaydım ve ailem ile çevrem yüzünden aldığım eğitim sonucu kem küm ingilizce konuşup on numara türkçe konuşsaydım ne iş bulabilirdim ne de kültürel olarak kendimi geliştirebilirdim. o yüzden kimsenin milliyetçilik inadına düşmemesi lazım sadece mantıklı ve faydalı olan neyse onu düşünmesi lazım. talep olan yerlerde seçmeli ders olarak konmaması saçmadır zaten.
           -2

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...