Umudumuz Şaban - Öğrenci Andı (Andımız)

6.818 izlenme - 18 Ekim 2013
wesaire wesaire diyor ki;
Dün akşam bir aile büyüğümüze bayram ziyaretine gitmiştim o sırada televizyon açık kanal 7 de umudumuz şaban filmi yayınlanıyordu.İşte aynen şu kesite gözüm takıldı pür dikkat izledim mırıldanarak eşlik de ettim. Bana biraz farklı geldi ve bugün andımızın tarihçesini araştırdım şu bilgilere ulaştım;


"1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. Dr. Reşit Galip o heyecanla Çankaya Köşkü'ne geldiği vakit, Atatürk'e bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi ve yazdığı metni okudu:

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak,
yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.


29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde "Öğrenci Andı"na aşağıdaki son bölüm eklenmiştir.

"Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk; açtığın yolda, kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.Ne mutlu Türküm diyene"

Biraz uzun bir açıklama oldu ama kusuruma bakmayın.Son hali aynen videoda ki gibidir.
Kategori: Film
sitene ekle
Etiketler: andımız öğrenci andı kemal sunal umudumuz şaban 1972 ilk okul orta öğretim atatürk
97

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • _ata_
  _ata_ 18 Ekim 2013 - 22:10alkışlarım, herkes ediyodu ama kimse tutmuyodu diyenler varya oy verdiginiz partilerin vekilleri bakanlarıda millet vekili yemini ettiler tutan kim ? bunada bir laf söylesenizde onurunuzu görsek
  +13
 • abadayı
  abadayı 18 Ekim 2013 - 22:44pkknın gönlünü yapan hükümet utansın çıkmaz bu and yüreğimizden
  +13

Tüm Yorumlar

 • ezotto
  ezotto 19 Ekim 2013 - 17:50andımızı kaldırmalarının tek sebebi var oda türklügü kabullenemiyorlar .
  +2
  • amanabi
   amanabi 19 Ekim 2013 - 14:58Türk milletinin varlığı benim çoçuğumun varlığına kurban olsun mk. Kusra bakmayın arkadaşlar ama hiç bir birey kendini hiç birşey için feda etmek zorunda değil .Bu dediklerim sadece vatan, millet için değil din ,mezhep içinde geçerli .Milletini veya dinini özünden çok sevmek yerine insan kendini ve çevresindekileri (ırkına veya dininine bakmaksızın)özünü sevse keşke.
   -2
   • overdose
    overdose 19 Ekim 2013 - 14:07içten söylüyorum teşekkürler wesaire. türkiye'de türküm demek faşistlik oldu ya helal olsun. Atatürk demekten korkan başbakanımız var lan adam "gazi, gazi" diye helak oluyo. apo sayın oldu, teröristten akıl almak imralı ziyareti oldu. koyayım böyle zihniyete. ben ümmetçileri sevmeyen Türkiye'de yaşayan Türk'üm. Andımızı ve istiklal marşını seve seve okudum öğrenciliğim boyunca, askerde hudut tekmilini arazi tarifini, karakol brifingini her zaman seve seve verdim. "Hudut namustur" derdik kötü insanlar zaten ülkenin içindelermiş. varlığınız tayyibe armağan olsun ibneler.
    +5
    • coxefgun
     coxefgun 19 Ekim 2013 - 13:26Öncelikle;

     Kurtuluş dönemini aşalı 90 yıl oldu. Yani Atatürk'ün o dönemler için sağladığı askeri düzen son bulmalı bence. Kaldı ki kendisinin şart koştuğu şeyleri yapabilmemiz için değişmek zorundayız. Kendisi bize "her sabah andımızı okuyun, yoksa memleket elden gider" diye şart koşmadı. Hiçbir aklıselim lider bu şartı koşmaz. Bu tatmin edilememiş bir egodur. Bu ego Atatürk'te yoktu, bunu biz yaptık. Çünkü biz "padişahım çok yaşa"cılarız.

     Kendisi alelade bir insandı rahmetli. İki kolu iki bacağı iki gözü saçları burnu midesi beyni ile sizden benden farklı bir mevcudiyet ihtiva etmiyordu. Onun düşünceleriydi bizden farklı olan. Onun yaptıkları, yapacakları, hayalleri, düşünce gücüydü üstün özellikleri. Yoksa tepesinde 100lerce kilo altın dizili koskoca bir anıtmezar ile rahmetli dedemin sıradan mermerli mezarı arasında hiçbir fark yok. İkisinin altında da iskelet var.

     Daha uzar gider bu muhabbet. Demem o ki;

     Her sabah andımızı okumazsak,
     her hafta açılışı-kapanışında istiklal marşını okumazsak,
     her odada bayraklar, resimler, heykeller koymazsak,
     resmi günlerde salak salak şiirler okumazsak memleket elden gitmez.

     Ulan devlete ait hiçbir işgücü kalmadı, dışarı milyar dolarlar borçluyuz, hiçkimse emeğinin karşılığını alamıyor, parası olan parası olmayanı ezip geçiyor; hala "andımız" davası.

     MEMLEKETİN ANASI SİKİLDİ, SİZ ANDIMIZI OKUMAYA DEVAM EDİN!
     +2
     • berkaymessi
      berkaymessi 19 Ekim 2013 - 11:53Duygulandım 3-4 senedir okumuyodum
      +2
      • Seffar
       Seffar 19 Ekim 2013 - 11:21" Varlığım Türk varlığına armağan olsun." Bir müslüman olarak varlığım sadece Allah içindir. Ne bir ırk ne bir ideoloji için varlığımı köle edemem. Ne yazık ki sorulmayacak öte tarafta varlığını hangi millet için armağan ettin diye..
       -14
       • mahlaskabızı
        mahlaskabızı 19 Ekim 2013 - 08:54Ben çocuğumun varlığını niye başka bir şeyin varlığına armağan etmesini isteyeyim la manyak mısınız siz?
        -5
        • fatiko
         fatiko 19 Ekim 2013 - 03:3718 mayıs 1933'ten önce böyle bir and yoktu... yani; ne Atatürk'ün, ne silah arkadaşlarının ne de kurtuluş savaşında kanını, canını ortaya koyarak bu ülkeyi kurtaran, kuran o mübarek neslin bir kez olsun bu andı okumuşluğu yoktu... kısacası rahat olun...
         • maacırnouma
          maacırnouma 19 Ekim 2013 - 03:17yıllar geçince ne söz verdiğimi anladım ve uymaya çalışıyorum , vicdanım rahat.
          +2
          • alexius
           alexius 19 Ekim 2013 - 02:20ulan milletvekilleri her gün mü yemin ediyor adamlar zaten namusum ve şerefim üzerine diyor yemin ederken. tutmazlarsa sözlerini ne oldukları belli . tutuyorlar mı tutmuyorlar mı hepimiz biliyoruz değil mi
           +1

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...