Uluslararası Af Örgütü - Nefret Suçları Sizi Nasıl Etkiliyor?

4.527 izlenme - 06 Kasım 2013
resimdeki artist resimdeki artist diyor ki;
Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'de trans kimliğe sahip vatandaşların yaşadığı nefret suçlarının farkındalığı için hazırladığı belgesel. Yorumlarınızı belli bir saygı çerçevesinde yapmanızı rica ediyorum.
Kategori: Ciddi
sitene ekle
Etiketler: trans transsexual belgesel nefret suçları travesti
34

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • koborabe
  koborabe 06 Kasım 2013 - 14:52demokrasi sevdalıları hadi bu insanlara da haklarını da koruyun... türbanlı kişiler devlet dairesinde çalışabiliyorsa bu insanlar neden çalışamıyor? bu insanlar neden milletvekili adayı gösterilemiyor? neden milletvekili seçilemiyor?
  +28
 • soturkish
  soturkish 06 Kasım 2013 - 15:38gezi olayları dönemi. ankara tunalı caddesindeydim. uzun süre tunalıda olaysız şekilde durduk ama gecenin sonlarına doğu polis kızılaydan ilerleyip tunalıya girmişti ve o güne kadar yemediğimiz değişik gazlardan yedik. ortalık biraz sakinleşince kız arkadaşımı tunalının son taraflarından taksiye bindirdim. etraf sakinleşmişti. bi sigara yakiim bide twittera bakim nerde olay varmış neresi güvenliymiş diye. sigaramı içince bizim çocukların yanına gitmeyi plandım. neyse ben bi köşede gevşek gevşek takılırken birden bire yine o dumasız pis gazın bu sefer hemen önüme atıldığını fark ettim. koşacak halim yoktu çünklü önümü göremedim ve o an yanımdaki duvara yaslanarak yere oturmayı düşündüm. en kötü şurda 5-10 dkka bayılır kalırım en azından kafamı gözümü yarmam dedim. o sırada iki uzun saçlı kadın geldi kollarıma girerek beni oturduğum yerden kaldırdı. (boyum 190 100 kiloyum) o sırada konuşacak takatim yok yarım yamalak görüyorum. kendi kendime ya acaba bu kadınlar nasıl oldu da beni kaldırdılar diye düşünüyorum. kendime geldiğimde 10-15 kişiyle bi apartmanın girişindeyim. tunalının üst taraflarında tek başına kalan bir polis memuru tomaların olduğu yere koşarak gitmek için yolunu sağlama almış ve başına bişey gelmemesi için gaz bombası atarak yolu temizlemiş ve o şekilde koşmuş. iki tane trans benim gibi sağda solda zor durumda kalan kişilerin koluna girerek güvenli bölgelere götürüp bırakıomuş. kendime geldikten sonra etrafta bakındım, en azından bir teşekkür etmek için ama bulamadım. açık fikirli biri olarak, benim de önyargım vardı travestilere. yani kötü bişey yapmıodum ama en azından arabamın yanından geçen birini görsem, en azından kapıları kitlerim şimdiye kadar hiç karşılaştığım, dialoğa girmemiştim. ama bu olay beni tüm önyargılarımdan sıyırdı. siz de çevrenizdekilere insanları insan oldukları için sevmesini öğretin. dünyaya en büyük faydayı sağlamış olursunuz.
  +19

Tüm Yorumlar

 • marcorak
  marcorak 07 Kasım 2013 - 08:58kadınlarda aynı durumda...izleyince sadece translara acımayın
  +1
  • snuk
   snuk 07 Kasım 2013 - 00:17ya kardesim sen kac tane travesti gordun iskandinavyada? gelismis ulkelerin hicbirinde boyle kisilerle karsilasamazsiniz. gay olabilir lezbiyen olabilir ama gidip travesti oluyorsa orada bir sorun vardir.
   -16
   • barexindeclub
    barexindeclub 07 Kasım 2013 - 00:16trans bacılarım hak istiyorlarsa örtünmelerine salık veririm.
    +1
    • cehenneme gidecez
     cehenneme gidecez 07 Kasım 2013 - 00:00mezhebi geniş diye dalga geçerler ya insanlarla keşke herkezin meshebi acık geniş olsada birbirlerini kesmeseler kavga etmeseler olay çıkmasa amk.
     +3
     • krankmili
      krankmili 06 Kasım 2013 - 21:28genelde toplumun nefretle dışlayıp ötekileştirdiği, nerede bir homoseksüel, transseksüel veya ateist görsem bu insanlar genele göre; daha insancıl, daha barışçıl, daha bilgili, daha görgülü, hoşgörülü ve kendilerini en iyi şekilde ifade eden insanlar oldu. 1-2 istisna olsa da izlenimlerim hep bu şekildeydi.
      +3
      • hebele_hubele
       hebele_hubele 06 Kasım 2013 - 21:04ubt3838 , niye iskandinav ülkelerindeki gibi yaşayamıyoruz, niye mutlu olamıyoruz diye sormuşsun. Cevaplayayım.

       3 sene Finlandiya'da farklı şehirlerde yaşadım. Hem okudum, hem çalıştım. Bir sürü Fin'in yanında çeşitli milletlerden (avrupalısından, afrikalısına, güney amerikalısından, uzak doğulusuna) insanlarla da tanışma fırsatım oldu.

       Benim, naçizane gözlemim o dur ki, ülkemizin gelişmemesi iki nedendendir:

       1- Din
       2- Coğrafi konumu

       Şimdi bu konuları biraz daha açayım. Dünya üzerindeki milletlere baktığınız zaman, din ile, diğer milletlere göre kafayı daha çok bozmuş milletler hep geri kalırlar. Avrupa, orta çağda kilise kurumundan neler çekti az çok tarih kitaplarından biliyorsunuzdur. Osmanlı'da ise din, Avrupa'ya göre daha sade, yalın kaldığı için dünyevi meselelerde daha başarılı oldular. Ama şimdi durum tam tersi. Biz dinle, kafayı bozmuş vaziyetteyiz. Onlarsa haliyle dünyevi meselelerde bizden daha başarılı. Mesela, Arabistan, Katar, Dubai gibi ülkeler/emirlikler var. Neredeyse para sıçacaklar. Ama hangi gün gazeteyi açtığınızda ya da internete girdiğinizde bir buluş haberini oralardan çıkmış diye okuyorsunuz?

       Bilmem doğru mudur, Microsoft'un sahibi Bill Gates hakkında şöyle bir anektod anlatılır. Kendisi Suudi Arabistan'a konferans vermeye gider. E tabi, kendisi erkek olduğu için salonda da sadece erkek dinleyiciler vardır. Konferans biter, dinleyicilerden biri Arabistan'ın teknolojide nasıl ileri gidebileceği ile ilgili bir soru sorar. Bill Gates'in verdiği cevap gerçekten hayranlık uyandırıcı:
       "Beyin gücünün diğer yarısını kullanmayan bir devletin, ileri gidebileceğini sanmıyorum" ya da buna yakın bir şeyler. Siz demek istediğimi anladınız. Aynı ülkede, kadınlar araba kullanabilmek için eylem yaptılar geçen hafta. Durumu düşünün işte.

       Bana kalırsa, dünyadaki ülkeler ikiye ayrılır. Bilimin küçümsendiği ülkeler ve bilime saygı duyulan ülkeler. Türkiye, din yüzünden bilimin küçümsendiği ülkelerden biridir.

       İkinci olarak Türkiye, malesef konumu gereği petrol kaynaklarına ve enerji koridoruna çok yakın bir ülke. Ve batılı ülkeler, kendi gerçek müttefikleri İsrail hariç, hiç bir ülkenin bu bölgede istikrarlı ve teknoloji üreten bir ülke olmasını istemezler. Yani demem o ki, Türkiye biraz da dış mihrakların kurbanı. Bizim özgürleşmemiz için Amerikadan ve IMF den kurtulmamız lazım diyen Adnan Kahveci, iki gün sonra trafik kazasında öldü. Adnan Menderes zamanında yapımına izin verilen ABD nin Adana'daki İncirlik üssünde PKK'lılara uçaklarla yardım götürülüyor diyen Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'in uçağı soğuktan düştü ve öldü (askeri uçak soğuktan nası düşüyorsa amk). Bunlar yazımı desteklemek için verdiğim iki örnek sadece.

       Türkiye bana kalırsa ne uzar, ne kısalır. Böyle devam eder. Son olarak çok sevdiğim bir sözle bitireyim:

       "Türkiye'de hiç bir başarı, cezasız kalmaz."
       +7
       • ergnak2
        ergnak2 06 Kasım 2013 - 20:59ya arkadas siz allahin erkek olarak yarattigi insanlarsiniz ne zorunuz varda kadin oluyosunuz anlamiyorum sizin bu yaptiginiz dogaya aykiri bi defa en basit azginlik fenalik sizinki insanlar neden nefret ediyo yakistiramadigi icin kendi milletindeki birinin bu durumda olmasini
        -12
        • cagh
         cagh 06 Kasım 2013 - 20:12hani siz akpartiler neoliberal politakalarınızı muhafazakar gerici uygulamalarınızı özgürlük adı altında savunuyorsunuz ya bu insanlarında haklarını savunun özgürlük adı altında o zaman .
         +2
         • akıllı psikopat
          akıllı psikopat 06 Kasım 2013 - 20:07bu videoda konuşan bazı kişiler ile yüz yüze tanışma fırsatım oldu. cidden zor bir hayatları var. geçmişleri çok kötü bugünleri çok kötü geleceklerine dair beklentileri umutsuz zor bir hayatları var
          +5
          • kemalkılıcdaroglu
           kemalkılıcdaroglu 06 Kasım 2013 - 20:02Her nefret,eninde sonunda nefret edeni vurur. Bir de Translar, Türkiye'de Pskopatların hedef kitlesidir. Bu hedefin ortasında olabilmek bile cesaret ister.

           Popüler İçerikler

           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...