Galyalı Asteriks'in Maceraları (Çizgi Film)

davros davros diyor ki;
Galyalı Asteriks'in Maceraları, metnini René Goscinny'nin, resimlemesini de Albert Uderzo'nun yaptığı Fransız bir çizgiroman dizisidir. Uderzo, Goscinny'nin 1977'deki ölümünden beri seriyi tek başına sürdürmektedir. Çizgiroman, Roma istilasına karşı koyan bir Galya köyünün maceralarını konu alır. Genellikle, bu direniş, dizinin ana karakterlerini Avrupa ülkelerine sürükler, ancak Mısır, Amerika, Hindistan ve diğer Avrupa ülkesi olmayan yerlere de gitmişlerdir. Serinin geri kalanı da köyün çevresinde geçmektedir.

Ana 33 kitap (ki biri kısa öykülerden oluşan bir derlemedir), 100 dil ve ağza çevrilmiştir. Fransızca orijinalinin dışında, çoğu kitap İngilizce, Flemenkçe, Almanca, Dance, İzlandaca, Norveççe, İsveççe, Fince, İspanyolca, Katalanca, Baskça, Portekizce (ve Brezilya Portekizcesi), İtalyanca, Lehçe, modern Yunanca, Türkçe, Slovakça, Sırpça, Hırvatça ve Endonezce'ye çevrilmiştir. Modern Avrupa dillerinin dışında bazı sayılar aynı zamanda Esperanto, Mandarin, Korece, Bengali, Afrikaans, Arapça, Hintçe, İbranice, Latince ve Antik Yunanca olarak da yayınlanmıştır. Fransa ve özellikle de Almanya da bazı sayılar, yöresel ağazlara da çevrilmiştir. Benzer bir işlem, Portekiz'de de sadece ilk sayı için uygulanmıştır.2009 yılında Asteriks & Oburiks:Altın Kitap isimli 50.yıl özel albümü yayınlanmıştır.Bu macerada Asteriks ve Oburiks'in eski maceralarında tanıştıkları dost ve düşmanlarının çoğu köye gelir.

Asteriks serisi, Fransa'nın dünyaca en ünlü çizgiroman serisidir ve başta Avrupa olmak üzere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika'nın bazı kesimleri, Afrika ve Asya'daki birçok insana tanıdıktır. Asteriks serileri, dünyanın diğer taraflarına oranla Amerika ve Japonya'da daha az bilinmektedir. Asteriks'in ilk zamanlarında Disney Channel, Asteriks filmlerinin İngiliz yapımlarını yayınlasa da şu ana kadar ancak kısıtlı bir kitle tarafından farkedilmiştir.

Serinin başarısının arkasındaki sır tüm yaşlara hitap ediyor olmasıdır: küçük çocuklar dövüşmeleri ve diğer görsel öğelerden hoşlanırken, yetişkinler de bazı gönderme ve kelime oyunlarının akıllıca yapılmasından hoşlanırlar.

Asteriks serisiden on bir çizgiroman sekizi animasyon, üçü stüdyo filmi olmak üzere filme uyarlanmış, aynı zamanda birçok da bilgisayar oyunu yapılmıştır. Şu anda vizyonda olan "Asteriks ve Oburiks: "Gizli görevde"(Asteriks Britanya'da ve Asteriks ve Normanlar albümlerinden uyarlanmıştır.) adlı yeni bir film ve "Asteriks: Tanrıların ülkesi" (Tanrılar Sitesi albümünden uyarlanmıştır.) bir animasyon filmi çekilmektedir.


Asteriks sevimli, zekî ve savaşçı, zor görevlerin adamıdır. Her dilde maceraları vardır. Eski çevirilerde adı Bücürdür. Britanya'da Antikloraks isimli bir kuzeni vardır.

Oburix Orijinal adı Obélix'tir. O Asteriks'in can dostu. Dikilitaş dağıtımı yapar, yabandomuzu tutkunudur. Yiyecek domuz ve yeterince kavga olduğu sürece, her şeyi bırakıp Asteriks'le yeni bir macera atılmaya hazırdır. Küçükken deve gücü tazı hızı şerbeti dolu bir kazana düştüğünden, iksire ihtiyacı olmadan her zaman için çok güçlüdür ve Büyüfiks tarafından daha fazla iksir alması yasaklanmıştır. Ona her zaman yoldaşlık eden İdefiks, dünyâdaki tek bilinen çevreci köpektir ve ne zaman kesilmiş bir ağaç görse fenalık geçirir. Eski çevirilerde adı Hopdediks'tir.

İdefiks

Oburiks'in ufak ve zeki köpeğinin adıdır.

Büyüfiks

Kasabanın saygın büyücüsüdür. Topladığı otlarla sihirli iksirler yapar. Bunların arasında en önemlisi, içene insanüstü güç veren Deve gücü tazı hızı şerbetidir. Eski çevirilerde adı Hokuspokus'tur.

Toptoriks

Toptoriks Galya Köyü'nün şefi. Heybetli, cesur ve ateşlidir. Adamları tarafından sevilen ve sayılan bu yaşlı savaşçıdan düşmanları çok korkar. Toptoriks'in tek korkusu "Yarın göğün başına yıkılacak" olmasıdır. Yine de yarın hep bir sonraki gün olduğu için yaşamını fazla tasalanmadan geçirir. 2 kişi kalkanın üstünde Toptoriks'i taşır.

Dediğimdediks

Şef Toptoriks'in eşi.

Kakafoniks

O ozandır. Müzik yeteneği konusunda bir fikir birliği yoktur. Kendisi, dâhi olduğuna inanır, diğerleri ise bu konuda konuşmamayı yeğler. Sessiz kaldığı sürece sevilen biridir. Ama yine çalarsa kendini toprağa saplanmış ya da ağaca bağlanmış halde bulur. Eski çevirilerde adı Dertsiziks'tir.

Eskitopraks

Köyün en yaşlı sakininin adıdır. Genç ve bakımlı bir karısı vardır.

Palamutiks

Köyün balıkçısı. Balıklarını yanıbaşındaki denizden tutmak yerine Lutesya'dan (Paris) getirttiği için, balıkları genellikle bayattır.Hiçbir köy sakini tarafından balıkları beğenilmez.

Tamotomatiks

Köyün demircisi. Genellikle Palamutiks ile kavga eder.

Antikloraks

Asteriks in Britanyalı kuzeni
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: galyalı asteriksin maceraları çizgi film asteriks ve oburiks görevimiz kleopatra ast
2 07 Kasım 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

 • drumprix
  drumprix 07 Kasım 2013 - 12:55sabah gazetesi vermişti bunları bi 10 seneden fazla olmuştur heralde asterix ve kleopatra, 12 görev, büyük savaş... 3-4 tane daha vardı sanırım böyle hatta vcd oynatıcısını bu çizgi filmlerle çözmüştüm diyebilirim :D bu film de ilk filmiydi sanırım biraz araştırdım 1967 yılında yapılmış Astérix le Gaulois :)
  +1
  • ukaragoz82
   ukaragoz82 07 Kasım 2013 - 07:03rep
   +1
   © 2004 - 2019 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...