Atatürk'ün Güzel Türkçesi...

6.424 izlenme - 07 Eylül 2009
stdenk stdenk diyor ki;
1930'lu yıllarda Atatürk'ün mecliste yaptığı bir konuşma. Şu Türkçenin duruluğuna, anlaşılırlığına ve en önemlisi kalıcılığına bakın. Kullandığı kelimelerin her biri bugün de net ve anlaşılır. Çünkü Öztürkçe konuşuyor Ata.

Can Dündar'ın Mustafa filminden.
Kategori: Nostaljik
sitene ekle
Etiketler: konuşma belgesel hitabet can dündar mustafa atatürk meclis türkçe
53

Yorumlar

Yorum Yaz

En Popüler Yorumlar

 • ossiepop
  ossiepop 08 Eylül 2009 - 22:26Bu içeriğin herhangi bir Flash TV videosu kadar ilgi görmemesi ne kadar üzücü.
  +15
 • brasnec
  brasnec 20 Mayıs 2010 - 02:54şimdi güzel kardeşlerim. birincisi bu millet onu bağrından çıkarabildiyse yeterince büyüktür zaten. ki o da bu millete aşıktı. bizim onsuz da çok çok ileriye gidebileceğimize inanıyordu. aksini düşünemiyorum bile. öyle olsaydı hitler gibi mussolini gibi stalin gibi biri olurdu. bıraktığı yeri aştık, ilerledik biz, yabana atmayalım yapılanları. ancak mesele şu: biz hak ettiğimiz yerde değiliz. yani aynı yükseliş ivmesini sürdüremedik. fakat hala yerimizde sayıyoruz demek onu sevmekle bile izah edilemeyecek bir romantizm, bir arabesk olur. ikincisi atatürk'ün ağzından çıkan her kelime öztürkçe değil. (program, prensip, dogma vb.) dil politikası konusunda birtakım hatalar yapılmıştır. kendisinin bu konuda bir suçu olduğunu düşünmüyorum. zamanın dilcileri sırf öztürkçe olsun diye türkçenin yapısına uymayan bir sürü kelime türetmişler. türkçe türklerin göçebe geleneğinden gelmeleri ve sonrasında yerleşik hayata geçtiklerinde devlet resmi dili olarak arapça ve farsçanın tercih edilmesi nedeniyle zayıf kalmış. ama bu zayıflık dilin sistemi açısından değil sadece kelime eksikliği. türkçeye hangi kelime girerse girsin öyle güzel ses ve biçim ahengine girer ki, zaman içinde öztürkçeleşir. doğrusunu bilmeyen doğru düşünemez. doğru düşünemeyen doğru sevemez. kötü niyetle değil iyi niyetle eleştirirsek ilerleriz. kendisi bize ilim ve akılı miras bıraktığını söylemiş biz ise onu sorgulanamaz ve ötesine geçilemez olarak kabul ediyoruz. sizce bu işte bir çelişki yok mu? burada çoğumuz okumuşuz etmişiz. hangimiz hem sevip hem de eğrisini doğrusunu özgürce ifade edebiliyor?
  +3

Tüm Yorumlar

 • balthus
  balthus 05 Kasım 2012 - 10:02talihsiz açıklamalar
  -6
  • moondalina
   moondalina 03 Ekim 2012 - 16:09Bu kadar güzel ve anlaşılır bir Türkçe'ye altyazı eklemek, hakaret gibi olmuş.
   +3
   • KOSOVAL1
    KOSOVAL1 08 Ağustos 2012 - 16:55o değilde resmen Allah'ın kitabına gaip diyor acı ama gercek yapcak bi sey yok Allah affetsin ne diyelim üzüldüm atamız icin :((((((
    -5
    • BurcuServet
     BurcuServet 09 Temmuz 2012 - 11:34Nasıl yaratıldığı hakkında bir bilgisi varmıydı acaba atamın? ... Porogram değil atam program...
     -6
     • gurselyigit
      gurselyigit 08 Haziran 2012 - 14:46Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı eğitimi almış, büyük bir komutan ileri görüşlü başarılı bir devlet adamıdır. Lakin bu Kemalistlerin Atatürk'ü dindar yapma çabaları nedir ? Adam dindar olmak zorunda mı İslam'ı yaşamak zorunda mı ? Bunu siz daha iyi bilirsiniz. Elbette değildir. İçerikteki konuşmalar açık ve nettir daha farklı deliller araştırmak isteyenlere ardına kadar açıktır. Kimse beni Mustafa Kemal Atatürk'ün dindar olduğuna inandıramaz, bu benim için çok da önemli değildir. Din inananların bildiği gibi herkesin kendine yaptığı bir şeydir. Bu kimsenin umrumda değil bence benim de öyle neyse ne ! Bu konuda bazı dogmalara sığınan yobazlık değildir bu düşüncem. Asıl yobazlık Atatürk de Atatürk diye her yere sokmaya çalışmak bu kapalı dogmada kalmak Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir tabu haline getirmektir. ''Dinim Kemalizm peygamberim Atatürk'' diyenleri de biliriz biz. Kur'an-ı Kerim'in Meali ile ilgili çalışmalara ön ayak olması zorunda olduğu bir şeydir. Devlet kontrolünde tutmak için bu konuları. Meclisi Kur'an okutarak Fatihalarla açması zorunluluktu. Aksini yapma şansı varmış da yapmamış çok dindarmış da bunu yapmış gibi bir gözlem yapıp bununla Mustafa Kemal Atatürk'ü yüceltmeye çalışmak cahilce. Bu tarihi şahıs kendi yaptıklarıyla kendini yeterince yüceltmiş takdiri kazanmıştır zaten sizin kalıplaşmış yüceltmelerinize ihtiyacı olduğunu sanmıyorum.

      Mustafa Kemal Atatürk bir Türk büyüğü iyi bir komutan devlet adamıdır evet ama unutulmamalıdır ki emperyalizme kafa tutarken mücadele ederken aynı zamanda kurduğu sistem emperyalizmin içimizde filizlenmesine sebep vermemiş midir ? Emperyal devletleri geçme gayesiyle onlar gibi olarak asimile olmadık mı ? Bizler ne yaparsak yapalım Cemil Meriç'in dediği gibi ''Tüm camileri yıksa tüm Kur'anları yaksak yine de Doğu'nun yalın ayak tekbir getiren askerleriyiz.'' Atatürk burada yanılmış hata yapmış, dünyaya ayak uydurmayı onlar gibi olmak olarak anlamış ve bu toprağın insanıyla bir yerde kopacak asla bir noktada bulunamayacak inkılaplar yapmıştır ki 90 yıldır hala aynı teraneler aynı tartışmalar aynı sorunlar...

      Bu düzen demeyeyim de düzenin bazı dişlileri 90 yıldır kusurlu işlememektedir 90 yıl daha kusurlu işleyecektir. Bu toprağın insanına 90 yıl ayak bağı olmuştur. Yapılan yanlışlar bugün bile sosyal alanda insanlarımızı bölmüş ve ayrıştırmış ülkeye köstek olmuştur. Sert kararlarını tarih er ya da geç yargılayacaktır ve asıl olanlar gün yüzüne çıkacaktır. Bir lideri ve tarihi şahısları hatalarıyla ele almamak ne büyük gaflet. Onu tabulaştırmak onu kutsallaştırmak ne büyük gaflet. Unutmayın kendinin dediği gibi o da etten ve kemiktendi. Sadece yaptıkları kaldı. O yaptıklarında elbette hatalar vardı ve olması doğaldır ama bu hataları görmezden gelmek kulp bulmak ve doğrudur deyip tabulaştırıp yıkılmaz yapmak kadar bir bağnazlık dünyayı yönetmiş, insanlığın göbeğindeki, medeniyet beşiğindeki toprakların insanlarına yapılmış tarihi haksızlıklardır. Bu toprağın insanı geçmişte 3000-4000 yıldır olduğu gibi bolluk ve feraha layıktır. Gerçek vatanperver insanlar bilir ki; 19 yüzyıldan itibaren dünyada hakim olan ulusalcı devlet mantığıyla kurulmuş 21 yüzyıl mantığına aykırı bugünün şartlarına uygun olmayan zamanında yapılmışsa da şimdi değişmesi gerekli olan restore edilmesi gerekli olan düzen kusurludur ve bu toprağın insanına aykırı gelen noktaları vardır. Gelişme ulusalcı, kapalı, 19 yüzyıl mantığıyla devam eden devletlerle olamaz. ''o olmasaydı..'' diye başlayan cümlelerle edemez. Umarım tabuların yıkıldığı bir nesil çıkartabiliriz.
      +3
      • Nirvanizm
       Nirvanizm 22 Nisan 2012 - 12:10iyide pororagmımız diyor.
       biz mi yanlış biliyor Atatürk mü ?
       -13
       • sarhoskurbaga
        sarhoskurbaga 04 Ocak 2012 - 13:53Özlü sözler havada uçuşuyor.
        • Yigitbey
         Yigitbey 07 Eylül 2011 - 19:14o dönemde o kadar müslüğün arasında böyle düşüncelere sahip olması gerçekten takdirlik.
         +1
         • onnumero
          onnumero 07 Eylül 2011 - 17:43atatürk tartışmalı yorumlarınızı okumuyacağım,acaba atatürk deistmiydi ?
          +3
          • alpik79
           alpik79 10 Mayıs 2011 - 23:56Din inancını bu hayattaki hayal kırıklıkları üzerine kuranlar da dini kullanmaktadır diye düşünüyorum. Allah bir grubun temsil ettiği bir değer değerdir. İnsan gibi aciz bir varlık sadece bu dünyayı anlamaya çabalar. O da sanıldığı gibi yat kalkla olmaz ingilizce öğrenerek olur. Arapça da değil. Zira Arapça'da çevrilen yabancı kitap sayısını ve İngilizce yayınların sayısını, kalitesini ve akademik dünyadaki yerini karşılaştırabilirseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Amma velakin Arapça öğrenebiliyorsanız onu da öğrenin ama adam gibi öğrenin. Bir de şunu unutmayın ki bizler yazılı tarihi olmayan bir milletiz. Garip bir milletiz velhasıl. Homojen de değiliz.
           Ama Türkçeye çevrilen yabancı kitap sayısı tüm arap dünyasında!! arapçça'ya çevrilen kitap sayısını 3'e katlamıştır geçen sene. Bu da iyi bir şey!
           -1
           © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...