İlk ve son kes Kırıkkale’de bir dolmuş şoföründen duydum bu tanımı. Başka bir kimseden de duymadım. Hoşuma gitti ve gördüm ki tanıdığım çok kişinin hastalığı da budur. Şoför bu sözü, bir iki koltuk boş olsa bile kalkış yapmayan, şehir içinde dolaşıp duran Ankara-Kırıkkale hattı otobüsleri, dolmuşları için söylemişti. Bunlar Makine Kimya, Mühimmat patlaması sırasında Ankara’ya kaçmaya çalışan insanlardan fahiş fiyat istemeleriyle meşhurdular. (Bir kısmı da halkı ücretsiz taşımış)Kırıkkale’ye otogar yapımını yıllarca engellemekle öğündüler.
Aslında çevremizde ne çok böyle küçük hesapların hastası esnaf var ve ne sıkıcılar. Onlar yüzünden büyük süpermarket zincirlerine, alış veriş merkezlerine gidiyoruz. İşin kötüsü onlar para kanseri olanların sadece bir kısmı. Bunlar her şeyi para ile ölçerler. Sanat, spor, siyaset ve benzeri işlerde size ilk sordukları soru, bu işten kaç para kazanıyorsun’ dur. Tarihsel kişilikler de bu yaptıklarından kaç kuruş kazanmış’ dır. Onlara da bu satırlarla ben soruyorum, sen çok para kazandın da ne oldu? Esas soru o kazandığın paraları nasıl harcadığındır. Çok kazandım da, kaç kişi seni tanıyor, tanısa da adını hayırla anıyor? Kazandığı paralar kimlere kaldı ya kalacak, sen onu söyle.
Bu para kanserinin çok ileri düzeyinde olanlar için para kazanmanın her yolu mubahtır. Onlar için hiçbir devir ar devri değildir, her devir kar devridir. Yakalanmadıkları müddetçe her suç serbesttir. Bunlar politikaya atılır ya da politikacılara yanaşır, bolca yolsuzluk yapar. O kadar parayı ne zaman harcayacak diye sorarsınız kendi kendinize. Tüm dünyanın mülkiyeti üzerlerinde olsa doymayacaklardır.
Para kanserinin en tuhaf türü muhtemelen marazi cimriliktir. Evleri, bankada dağ gibi hesapları olan bir kişi, yeşil kart kuyruğunda ölüyorsa, ölüm sebebi kalp krizi değil, para kanseridir. Bu kişilerin kazandıkları para, pul, kartpostal ya da benzeri objeleri biriktiren koleksiyoncuların parasıdır. Hatta bunların paralarıyla, koleksiyoncuların topladıkları tedavülden kalkmış paralar arasında çok fark yoktur. Onlar paralarının sahibi değil, emanetçisidir. O paralar muhtemelen kazandıkları ikramiyeleri iki yıl geçmeden tüketen piyango-lotarya talih(siz)lileri misali o paraları kafasında çoktan harcamış mirasçıları doya doya yesinler diye, zamanı gelinceye kadar koruyan kişilerdir. Ölüm, onlar için bambaşka bir talihsizliktir. Kefenin cebi yoktur. Kazandıkları paranın görkemi ancak, birkaç yıl sonra ziyaretçisiz kalıp, bir zaman sonra çürüyüp, kırılıp, dağılacak devasa mezarlar kalacaktır. Bazılarının mezar taşları bile olmayacaktır.
Asıl yaygın para kanseri olanlar, para kazanmayan ya da kazanamayan insanları küçümseyenlerdir. Allah kimseyi bunlara muhtaç etmesin. Babanız olsa zor tahammül edilen canlılardır. Siz para kazansanız bile sizi bu sefer para harcamasını bilmemekle, savurganlıkla, para biriktirmesini bilmemekle suçlarlar. Size bir zamanlar para verdiklerini hep hatırlatırlar. Buna halk edebiyatında muhannetlik derler.
Muhannetler ve diğer para kanseri hastalar için acı olan, ya paralarının bitmesidir ki, o vakit herkes çevresinden uzaklaştır, o da etrafındakilere harcadığı her kuruşu anlata anlata, etrafındakileri vefasızlıkla suçlarlar, ya da bir zaman gelir etrafındakiler onun parasını umursamaz. Esas ikincisi daha acıdır. Parayı buldu, bizi unuttu, derler. Peki, o kişi parasızken sen ona ne yapmışsındır behey muhannet.
Para kanseri çağımızın hastalığı ve süratle yayılıyor. Ben de her parasızlığımda bana laf sokan babam yüzünden kirli çıkı olmayan, giderek cimrileşmeye başladım. Parasızlık bir şey değil, laf yemek çok zor geliyor artık.

Para Kanseri

2.140 kez bakıldı - 30 Aralık 2013
Kategori: Enteresan
Etiketler: para kanser cimrilik muhannetlik kirli çıkı salgın
8 30 Aralık 2013
Yorumlar
Yorum Yaz

Tüm Yorumlar

  • burakalemun
    burakalemun 26 Ekim 2014 - 01:59senın ben yarranı yıyım ya hayatımda okudugum en guzel yazılardan biriydi tesekkur ederım bana bunu yassattıgın ıcın [ispiyonla] [cevap yaz]
  • osuransidik
    osuransidik 31 Aralık 2013 - 21:38okudum güzelmiş. ama senin yazdığını inanmıyorum. alkışı bastım siktirip gidiyorum. [ispiyonla] [cevap yaz]
    • © 2004 - 2020 Alkislarlayasiyorum.com Tüm Hakları Coca - Cola'nın formülü ile aynı yerde saklıdır...